Miejska wypożyczalnia aut elektrycznych - miasto szuka partnera

Urząd miejski ogłosił postępowanie na uruchomienie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów elektrycznych. We Wrocławiu będzie można skorzystać z około 200 tego typu aut. Jest to pierwszy taki przetarg w Polsce.

  • Przykłady wypożyczalni z Europy


Wypożyczalnie aut elektrycznych działają w dużych miastach na całym świecie. W Londynie, Wiedniu, Berlinie, czy Amsterdamie mieszkańcy do swojej dyspozycji mają po kilkaset ekologicznych aut. Mogą je pożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, rezerwować przez internet  i obsługiwać przez telefon. Systemy często zintegrowane są z wypożyczalniami rowerów miejskich. W stolicy Niemiec taką sieć prowadzi DB Bahn. W Polsce tego typu projekty dopiero raczkują, ale coraz więcej miast jest nimi zainteresowana. 

 - Chcemy uwolnić przestrzeń miejską poprzez ograniczenie ilości pojazdów indywidualnych w centrum. Proponując jednocześnie mieszkańcom alternatywny, nowy i wygodny środek komunikacji – mówi Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki.

Wrocław do przetargu najpierw gruntownie się przygotował. Ogłoszenie postępowania poprzedziły długie analizy i dialog techniczny z potencjalnymi partnerami.  

(Przykładowe zasady wypożyczania)

Lokalna wypożyczalnia ma się składać z sieci stacji wypożyczeń, floty pojazdów oraz dedykowanych dla aut elektrycznych miejsc postojowych. Aut ma być około 200, UM wskaże około 30 lokalizacji stacji, które uzna za kluczowe dla mieszkańców. Pozostałe (od 30 do 60) zaproponuje partner.


 

 - Korzystający z wypożyczalni ekologicznych aut będą mieć również zapewnienie dodatkowe przywileje, np. możliwość korzystania z bus-pasów, wyznaczone bezpłatne miejsca parkingowe, uprawnienia do poruszania się po niektórych ulicach wyłączonych z ruchu kołowego – wylicza Elżbieta Urbanek.

Czas na składanie ofert jest wyznaczony do 29 września 2015 roku.

Szczegóły i ogłoszenie o postępowaniu w BIP 

Zgłoś uwagę