Poznaj miejskie fontanny [WIDEO]

Jest ich we Wrocławiu dziewięć. Każda inna i niepowtarzalna. Mowa o miejskich fontannach pod nadzorem ZDiUM-u, które stanowią jedną z wizytówek miasta. Zobacz, jaka jest ich historia, która jest najstarsza, oraz jak wyglądają mechanizmy, dzięki którym funkcjonują.

  • miejskie-fontanny-wroclaw

    Miejskie fontanny, fot. T. Hołod


Wrocławskie fontanny, obok mostów, stały się jedną z wizytówek Wrocławia. W sezonie wiosenno-letnim cieszą oko zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Wrocław.

– We Wrocławiu dużo jest fontann i trudno mi wybrać tę najładniejszą. Ale ja lubię tę na Rynku, jest taka charakterystyczna. Przy niej zawsze robię dużo zdjęć i jak przyjeżdżają do mnie znajomi spoza Wrocławia, to też tu ich przyprowadzam, by zrobili pamiątkową fotkę na jej tle – mówi Julia z Wrocławia. 

Ale fontanna to nie tylko to, co widzimy na zewnątrz. Z reguły większa jej część znajduje się pod ziemią.

– Zarówno woda, jak i światło podświetlające fontannę są sterowane przez urządzenia zabudowane pod nią. Znajdują się one w specjalnych komorach. Są to różnego rodzaju pompy, sterowniki czy urządzenia do uzdatniania wody – mówi Jarosłw Rudnicki, z firmy Jarosław Rudnicki System zajmującej się w tym sezonem utrzymaniem i konserwacją fontann.

Co roku we Wrocławiu fontanny uruchamiane są od 1 kwietnia do końca października. Natomiast w sezonie zimowym są specjalnie zabezpieczane i poddawane przeglądowi.

– Na zimę wszystkie widoczne i ruchome elementy są demontowane i zabezpieczane. Tak, by można je było uruchomić je po raz kolejny wiosną. Co roku wybieramy też firmę, która odpowiada za bieżące utrzymanie, konserwacje oraz naprawy naszych fontann – opowiada Ewa Mazur z biura prasowego ZDiUM we Wrocławiu.

Wszystkie miejskie fontanny mają zamknięty obieg wody. Co oznacza, że nie nadaje się ona do kąpieli ani spożycia. Woda w nich wzbogacana jest w aktywnym tlenem, środkami glono i grzybobójczymi, w lecie dodatkowo stosowane są środki stabilizujące ph na poziomie 7 – 7,6.

Roczny koszt utrzymania 9 miejskich fontann we Wrocławiu to 176 tys. złotych.

Ciekawostki o miejskich fontannach

Fontanna na Psim Polu

Miejskich fontann najwięcej jest w centrum Wrocławia, choć nie brakuje ich również w bardziej odległych częściach miasta. Przykładem tego jest najmłodsza z nich, czyli fontanna na Psim Polu, która powstała w 2013 r.

Stanowi ona element wystroju odrestaurowanego ryneczku starego Psiego Pola. Została zaprojektowana w ten sposób, by zachęcać do odpoczynku przy niej. Dlatego wokół wodotrysku usytuowano siedziska i ławki.

Autorem kompozycji, na którą składają się: fontanna, oraz rzeźby dzieci i psów, jest biuro projektowe Tomasza Myczkowskiego. Rzeźby chłopca, dziewczynki i psów wykonali: Ryszard Zarzycki i Ryszard Bizoń.

Fontanna na Psim Polu, fot. T. Walków

Obieg zamknięty wody – pojemność 18 m3.

Szermierz na pl. Uniwersyteckim

Z kolei najstarszą jest szermierz na pl. Uniwersyteckim. To postać młodego żaka, który przegrał wszystko z wyjątkiem szpady (właściwie floretu). Fontanna została wykonana w berlińskiej pracowni w 1904 r. Na szczególną uwagę zasługują też płaskorzeźby na cokole i misy fontanny wykonane z różowego marmuru.

– Dwumetrowy odlew szermierza został niedawno oczyszczony, uzupełniony o wytartą patynę i pokryty powłoką antykorozyjną – opowiada Ewa Mazur. Teraz przygotowujemy się do renowacji cokołu i misy z austriackiego marmuru. Dlatego też, w tym sezonie fontanna nie działa – tłumaczy.

Szermierz na pl. Uniwersyteckim, fot. T. Walków

Obieg zamknięty wody – pojemność  3 m3.

Fontanna „Zdrój” na pl. Gołębim – Rynek

Powstała na podstawie konkursowej koncepcji autorstwa prof. Alojzego Gryta z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej budowa zakończyła się w 2001 r. 

Fontanna „Zdrój” usytuowana jest w zachodniej części wrocławskiego Rynku. Składa się z pionowo ustawionych szklanych płyt, oblewanych strugami wody i podświetlanych od dołu. Jej basen i elementy skalne - podtrzymujące stojące tafle ze szkła, wykonane są z granitu. Tryskami wody steruje pompa za pomocą 340 dysz.

Fontanna „Zdrój” na pl. Gołębim, fot. T. Hołod

Obieg zamknięty wody – pojemność 20 m3.

Fontanna "Smoki" na pl. Solnym

To najmniejsza miejska fontanna. Powstała w 1997 r., jako element zagospodarowania odrestaurowanego pl. Solnego.

Kamienna okrągła misa podtrzymuje cztery wykute głowy smoków, z których paszcz tryska woda. Autorami fontanny są Tomasz Myczkowski i Ryszard Mazur.

Fontanna "Smoki" na pl. Solnym, fot. T. Hołod

Obieg zamknięty wody – pojemność 1,5 m3.

Fontanny na wybrzeżu Wyspiańskiego

Z kolei największa to wodotrysk na wybrzeżu Wyspiańskiego wybudowany w 2008 r. Powstał on jako element przebudowy pl. Grunwaldzkiego i zagospodarowania skweru na bulwarach nad Odrą. Autorem projektu fontann było biuro projektowe Mofo Architekci – Paweł Mikołajczak.

Fontanny składają się z trzech oszlifowanych granitowych brył w kolorze burgundu, antracytu i szarego. Tryskają wodą, która przepływa między nimi za pomocą kanału.

Fontanny na wybrzeżu Wyspiańskiego, fot. T. Walków

Obieg zamknięty wody – pojemność  35 m3.

„Fontanna piłkarska” u zbiegu ul. Szewskiej i Wita Stwosza, przy kościele pw. Marii Magdaleny

Powstała jako element przebudowy ul. Szewskiej wraz ze skwerem w 2007 r. Autorką projektu jest Anna Kościuk.

Ma elementy przypominające futbolówki, dlatego  nazywana jest „piłkarską”.  Oryginalne zielonkawe kule wykonano z frezowego kryształowego szkła, mają 90 cm średnicy, natomiast basen wodotrysku jest z granitu strzegomskiego. W centralnej części znajdują się 4 dysze Gaiser tryskające wodą, oraz jumpingjety w kulach, które wylewają wodę między sobą i do środka fontanny.

 „Fontanna piłkarska” u zbiegu ul. Szewskiej i Wita Stwosza, źródło: visitwroclaw.eu

Obieg zamknięty wody – pojemność 13 m3.

Fontanna przy ul. Oławskiej

Fontanna przy ul. Oławskiej powstała w 2009 r. Zaprojektowano ją jako część koła przylegająca do zaznaczonego w posadzce śladu dawnego traktu prowadzącego do bramy miasta.

To płytka niecka żelbetowa, z wodoszczelnego betonu. Wypełniona jest ona kamiennymi płytami na różnych poziomach. Pomiędzy nimi umieszczono 3 rodzaje dysz, dających różne efekty wizualne tryskającej wody.

 

Fontanna przy ul. Oławskiej, fot. T. Walków

Obieg zamknięty wody – pojemność 10 m3.

Alegoria Walki i Zwycięstwa

Miejska fontanna oraz rzeźby Walka i Zwycięstwo położone są przy pl. Jana Pawła II w ciągu Promenady Staromiejskiej biegnącej wzdłuż fosy.

Alegoria Walki i Zwycięstwa wraz z fontanną powstała w 1905 r. na zamówienie komitetu budowy nieistniejącego już pomnika Otto von Bismarcka. Zniszczone w czasie wojny figury zostały odrestaurowane w 1955 r., piętnaście lat później zostały przesunięte na południową część placu. Warto zobaczyć ją także po zmroku, gdy jest podświetlana. Od 1980 r. obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków.

Alegoria Walki i Zwycięstwa, fot. T. Hołod

Obieg zamknięty wody – pojemność 22 m3.

Fontanna przy pl. Orląt Lwowskich

Poniemiecka pozostałość po fontannie została wykorzystana do odbudowy tego obiektu w 2004 r. Zaprojektowali go AP SAP Projekt Zachód z Wrocławia, Ewa Postróżna i Marcin Szymański.

Fontanna mieści się przy Dworcu Świebodzkim. Jest to kamienna misa, wewnątrz niej 5 dysz szampanówek, które wyrzucają pionowe słupy wody, jest też 40 szt. mniejszych tworzących tzw. „falbankę”.

 

Fontanna przy pl. Orląt Lwowskich, żródło: www.wroclaw.pl

Obieg zamknięty wody – pojemność 15 m3.

Fontanna Multimedialna

Poza fontannami zarządzanymi przez ZDiUM najbardziej rozpoznawalnym obiektem tego typu jest fontanna multimedialna przy Pergoli. Jest największą fontanną multimedialą w kraju i jedną z największych w Europie. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 4 czerwca 2009 r. przy okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Usytuowana w malowniczym krajobrazie Parku Szczytnickiego, przy historycznym kompleksie Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym, wzbudza zainteresowanie turystów z kraju i zagranicy.

Wrocławska Fontanna Multimedialna  sezon 2021

Wrocławska Fontanna Multimedialna sezon 2021

Eventy / W plenerze / Dla wszystkich
Termin od 1 maja 2021 do 31 października 2021

Miejsce Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

Zobacz


Zgłoś uwagę