wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poznaj miejskie fontanny, sezon rozpoczęty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jest ich we Wrocławiu dziewięć. Każda inna i niepowtarzalna. Mowa o miejskich fontannach pod nadzorem ZDiUM-u, które są jedną z wizytówek miasta. Od początku kwietnia Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta systematycznie je uruchamia, na razie działa siedem z nich. Zobacz, jaka jest ich historia, która jest najstarsza, oraz jak wyglądają mechanizmy, dzięki którym funkcjonują.

Reklama

Od 1 kwietnia ponownie działają:

  • fontanna „Walka i Zwycięstwo” na pl. Jana Pawła II
  • fontanna „Smoki” na pl. Solnym
  • fontanna „Zdrój” na pl. Gołębim
  • fontanna na pl. Orląt Lwowskich
  • fontanna u zbiegu ulic Szewskiej i Wita Stwosza przy kościele św. Marii Magdaleny
  • fontanna na Wybrzeżu Wyspiańskiego
  • fontanna na ul. Oławskiej

Uruchomione ma zostać także ujęcie wody pitnej na ul. Świdnickiej.

Wrocławskie fontanny, obok mostów, stały się jedną z wizytówek Wrocławia. W sezonie wiosenno-letnim cieszą oko zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Wrocław.

Sezon na wodotryski do końca października

Pierwsze uruchomienie może wiązać się z wykryciem pozimowej awarii, która nie była wcześniej stwierdzona. 

W marcu wszystkie wodotryski przechodzą przeglądy eksploatacyjne. Sprawdzane jest działanieurządzeń elektrycznych: silników pomp, zaworów, układów sterowania oraz instalacji hydraulicznej obiegu zamkniętego wody.

Usuwane są też naloty, zabrudzenia, glony i grzyby oraz napisy graffiti. Montowane są ponownie urządzenia, które zdjęto na zimę po sezonie

Co fontanny kryją w środku? 

Ale fontanna to nie tylko to, co widzimy na zewnątrz. Z reguły większa jej część znajduje się pod ziemią.

Zarówno woda, jak i światło podświetlające fontannę są sterowane przez urządzenia zabudowane pod nią. Znajdują się one w specjalnych komorach. Są to różnego rodzaju pompy, sterowniki czy urządzenia do uzdatniania wody.

Co roku we Wrocławiu fontanny uruchamiane są od 1 kwietnia do końca października. Natomiast w sezonie zimowym są specjalnie zabezpieczane i poddawane przeglądowi.

– Na zimę wszystkie widoczne i ruchome elementy są demontowane i zabezpieczane. Tak, by można je było uruchomić je po raz kolejny wiosną. Co roku wybieramy też firmę, która odpowiada za bieżące utrzymanie, konserwacje oraz naprawy naszych fontann – opowiada Ewa Mazur z biura prasowego ZDiUM we Wrocławiu.

Wszystkie miejskie fontanny mają zamknięty obieg wody. Co oznacza, że nie nadaje się ona do kąpieli ani spożycia. Woda w nich wzbogacana jest w aktywnym tlenem, środkami glono i grzybobójczymi, w lecie dodatkowo stosowane są środki stabilizujące ph na poziomie 7 – 7,6.

Ciekawostki o miejskich fontannach

Fontanna „Zdrój” na pl. Gołębim – Rynek

Powstała na podstawie konkursowej koncepcji autorstwa prof. Alojzego Gryta z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej budowa zakończyła się w 2001 r. 

Fontanna „Zdrój” usytuowana jest w zachodniej części wrocławskiego Rynku. Składa się z pionowo ustawionych szklanych płyt, oblewanych strugami wody i podświetlanych od dołu. Jej basen i elementy skalne – podtrzymujące stojące tafle ze szkła, wykonane są z granitu. Tryskami wody steruje pompa za pomocą 340 dysz.

Obieg zamknięty wody – pojemność 20 m3.

Fontanna „Smoki” na pl. Solnym

To najmniejsza miejska fontanna. Powstała w 1997 r., jako element zagospodarowania odrestaurowanego pl. Solnego.

Kamienna okrągła misa podtrzymuje cztery wykute głowy smoków, z których paszcz tryska woda. Autorami fontanny są Tomasz Myczkowski i Ryszard Mazur.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: fontanna Smoki na pl. Solnym Tomasz Hołod
fontanna Smoki na pl. Solnym

Obieg zamknięty wody – pojemność 1,5 m3.

Fontanny na wybrzeżu Wyspiańskiego

Z kolei największa to wodotrysk na wybrzeżu Wyspiańskiego wybudowany w 2008 r. Powstał on jako element przebudowy pl. Grunwaldzkiego i zagospodarowania skweru na bulwarach nad Odrą. Autorem projektu fontann było biuro projektowe Mofo Architekci – Paweł Mikołajczak.

Fontanny składają się z trzech oszlifowanych granitowych brył w kolorze burgundu, antracytu i szarego. Tryskają wodą, która przepływa między nimi za pomocą kanału.

Obieg zamknięty wody – pojemność  35 m3.

„Fontanna piłkarska” u zbiegu ul. Szewskiej i Wita Stwosza, przy kościele pw. Marii Magdaleny

Powstała jako element przebudowy ul. Szewskiej wraz ze skwerem w 2007 r. Autorką projektu jest Anna Kościuk.

Ma elementy przypominające futbolówki, dlatego  nazywana jest „piłkarską”.  Oryginalne zielonkawe kule wykonano z frezowego kryształowego szkła, mają 90 cm średnicy, natomiast basen wodotrysku jest z granitu strzegomskiego. W centralnej części znajdują się 4 dysze Gaiser tryskające wodą, oraz jumpingjety w kulach, które wylewają wodę między sobą i do środka fontanny.

Obieg zamknięty wody – pojemność 13 m3.

Fontanna u wylotu ulicy Oławskiej w stronę placu Dominikańskiego

Fontanna przy ul. Oławskiej powstała w 2009 r. Zaprojektowano ją jako część koła przylegająca do zaznaczonego w posadzce śladu dawnego traktu prowadzącego do bramy miasta.

To płytka niecka żelbetowa, z wodoszczelnego betonu. Wypełniona jest ona kamiennymi płytami na różnych poziomach. Pomiędzy nimi umieszczono 3 rodzaje dysz, dających różne efekty wizualne tryskającej wody.

Obieg zamknięty wody – pojemność 10 m3.

Alegoria Walki i Zwycięstwa na pl. Jana Pawła II

Miejska fontanna oraz rzeźby Walka i Zwycięstwo położone są przy pl. Jana Pawła II w ciągu Promenady Staromiejskiej biegnącej wzdłuż fosy.

Alegoria Walki i Zwycięstwa wraz z fontanną powstała w 1905 r. na zamówienie komitetu budowy nieistniejącego już pomnika Otto von Bismarcka. Zniszczone w czasie wojny figury zostały odrestaurowane w 1955 r., piętnaście lat później zostały przesunięte na południową część placu. Warto zobaczyć ją także po zmroku, gdy jest podświetlana. Od 1980 r. obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa na pl. Jana Pawła II Tomasz Hołod
fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa na pl. Jana Pawła II

Obieg zamknięty wody – pojemność 22 m3.

Fontanna przy pl. Orląt Lwowskich

Poniemiecka pozostałość po fontannie została wykorzystana do odbudowy tego obiektu w 2004 r. Zaprojektowali go AP SAP Projekt Zachód z Wrocławia, Ewa Postróżna i Marcin Szymański.

Fontanna mieści się przy Dworcu Świebodzkim. Jest to kamienna misa, wewnątrz niej 5 dysz szampanówek, które wyrzucają pionowe słupy wody, jest też 40 szt. mniejszych tworzących tzw. „falbankę”.

Obieg zamknięty wody – pojemność 15 m3.

Szermierz na pl. Uniwersyteckim czeka na ekspertyzę

Na tryskającą wodę będziemy musieli poczekać jeszcze w zabytkowymSzermierzu na pl. Uniwersyteckim oraz w fontannie z dziećmi i psami na rynku Psiego Pola.

W fontannie „Szermierz” podczas próbnego napełnienia wodą stwierdzono wycieki spowodowane rozszczelnieniem dolnej misy. Zlecono więc ekspertyzę techniczną specjalistom z Politechniki Wrocławskiej. Gdy będzie gotowa, określony zostanie dokładny zakres prac naprawczych.

Następnym krokiem będzie opinia Miejskiego Konserwatora Zabytków, który określi szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu oraz warunków wykonania prac remontowych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: fontanna Szermierz na pl. Uniwersyteckim Tomasz Hołod
fontanna Szermierz na pl. Uniwersyteckim

Najstarsza fontanna to postać młodego żaka, który przegrał wszystko z wyjątkiem szpady (właściwie floretu). Fontanna została wykonana w berlińskiej pracowni w 1904 r. Na szczególną uwagę zasługują też płaskorzeźby na cokole i misy fontanny wykonane z różowego marmuru.

Obieg zamknięty wody – pojemność  3 m3.

Fontanna na Psim Polu czeka na remont

Miejskich fontann najwięcej jest w centrum Wrocławia, choć nie brakuje ich również w bardziej odległych częściach miasta. Przykładem tego jest najmłodsza z nich, czyli fontanna na Psim Polu, która powstała w 2013 r.

Stanowi ona element wystroju odrestaurowanego ryneczku starego Psiego Pola. Została zaprojektowana w ten sposób, by zachęcać do odpoczynku przy niej. Dlatego wokół wodotrysku usytuowano siedziska i ławki.

Autorem kompozycji, na którą składają się: fontanna, oraz rzeźby dzieci i psów, jest biuro projektowe Tomasza Myczkowskiego. Rzeźby chłopca, dziewczynki i psów wykonali: Ryszard Zarzycki i Ryszard Bizoń.

Obieg zamknięty wody – pojemność 18 m3.

W ubiegły m roku w wyniku awarii zalana została jej komora sterownicza. Nie działa cała elektryka i system regulujący przepływ wody. ZDiUM czeka na kosztorys prac naprawczych. Według szacunków mają one potrwać  dwa miesiące.

Fontanna Multimedialna na Pergoli

Poza fontannami zarządzanymi przez ZDiUM najbardziej rozpoznawalnym obiektem tego typu jest fontanna multimedialna przy Pergoli. Jest największą fontanną multimedialą w kraju i jedną z największych w Europie. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 4 czerwca 2009 r. przy okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Usytuowana w malowniczym krajobrazie Parku Szczytnickiego, przy historycznym kompleksie Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym, wzbudza zainteresowanie turystów z kraju i zagranicy.

Fontanna zazwyczaj zaczyna sezon w maju.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl