Wrocławska Profesura im. Fritza Sterna dla Anne Applebaum

Amerykańska historyk, której prace pomagają dogłębnie zrozumieć polityczne uwikłania współczesnej Europy, została uhonorowana Wrocławską Profesurą im. Fritza Sterna, zmarłego w 2016 roku wybitnego amerykańskiego historyka urodzonego w Breslau. Uroczystość w Bibliotece Uniwersyteckiej połączono z odsłonięciem popiersia profesora Sterna, który przed śmiercią zdecydował się przekazać miastu Wrocław swój bogaty księgozbiór. Obecnie 3200 woluminów jest już dostępnych dla zainteresowanych czytelników. 

 • rafał dutkiewicz anne applebaum

  Prezydent Rafał Dutkiewicz z uhonorowaną Anne Applebaum

 • fritz stern profesura anne applebaum

  Anne Applebaum, laureatka Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna

 • fritz stern popiersie biblioteka uniwersytecka

  Prezydent Rafał Dutkiewicz i Fred Stern odsłaniają popiersie profesora Fritza Sterna w Bibliotece Uniwersyteckiej

 • fritz stern wrocław

  Popiersie profesora Fritza Sterna w Bibliotece Uniwersyteckiej

 • fritz stern wrocław biblioteka uniwersytecka

  Księgozbiór profesora Fritza Sterna przekazany Bibliotece Uniwersyteckiej


Profesor Fritz Stern patronem Profesury

Wrocławską Profesurę im. wybitnego historyka w 2009 roku powołał do życia prezydent Rafał Dutkiewicz wspólnie z Fundacją ZEIT. – Honoruje działalność naukową profesora Fritza Sterna, ale również podkreśla wielokulturowe dziedzictwo miasta Wrocławia – podkreśla Anna Hofmann z Fundacji ZEIT.

Anne Applebaum, autorka tak ważnych książek o współczesnej historii, jak „Gułag”, czy niedawno wydany w Polsce „Czerwony głód”, jest trzecią z kolei laureatką Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna. Pierwszym był prezydent Niemiec, Richard von Weizsäcker, drugim – minister spraw zagranicznych Niemiec, Joschka Fischer.

Wśród gratulujących Anne Applebaum – wybitny historyk, profesor Norman Davies

Laureatką – historyk Anne Applebaum

Amerykańską historyk doceniono m.in. za zasługi w kszałtowaniu transatlantyckiego spojrzenia na Europę. W jej pracy naukowej, ale i publicystycznej główną tematyką są lata powojenne w Europie środkowo-wschodniej, historyczne dziedzictwo Ukrainy oraz relacje z Rosją.

– Aktualna książka profesor Anne Applebaum, „Czerwony głód”, przyczyniła się do zmiany percepcji historii Ukrainy w wielu krajach. Fritz Stern, podpisując w 2014 roku, wraz z 80 intelektualistami, list otwarty wspierający Ukrainę – inicjatywę demokratyczną euromajdanu, podkreślający znaczenie Ukrainy dla Europy, z pewnością, z wielką przyjemnością przyjąłby do wiadomości to wydarzenie, które dziś w jego imieniu świętujemy we Wrocławiu – nie ma wątpliwości Anna Hofmann.

Prezydent Rafał Dutkiewicz wspomniał z kolei, że kiedy złożył wizytę burmistrzowi Berlina i zaproponował, by w tym mieście mógł powstać pomnik Fritza Sterna, bliźniaczy dla wrocławskiego, usłyszał, że obecnie stawia się tam pomniki wyłącznie kobietom. – W związku z tym wymyśliliśmy rozwiązanie wrocławskie. Jest popiersie profesora Sterna i od razu pomnik w postaci profesury dla Pani profesor Applebaum – spuentował dowcipnie prezydent.

– Dziękuję Fundacji ZEIT, rodzinie Fritza Sterna, miastu Wrocław i jego prezydentowi. To dla mnie wielki zaszczyt być tu z wami, zwłaszcza w imieniu tak wybitnego historyka, jakim był Fritz Stern – mówiła Anne Applebaum, która wygsłosiła też krótki wykład o współczesnych zagrożeniach dla demokracji kończąc go słowami, że współcześni mają przewagę nad młodym Fritzem Sternem, który w latach 30. szykował się do opuszczenia Wrocławia i nie widział, co się dalej stanie. – My wiemy i możemy z tego korzystać – dodała amerykańska historyk.

Historyk Anne Applebaum przemawia po odebraniu Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna

Popiersie profesora Sterna

Prezydent Rafał Dutkiewicz odsłonił je wspólnie z synem profesora Fritza Sterna, Fredem Sternem. Nieprzypadkowo wybrano datę 3 października. To rocznica ponownego zjednoczenia Niemiec. Prezydent przypomniał, że na podstawie popiersia umieszczono cytat z książki „Niemcy w pięciu wcieleniach” profesora Fritza Sterna. „W latach ’80 obserwowałem z daleka, jak mój rodzinny Wrocław nabiera nowego, szlachetnego znaczenia, stając się prawdziwą twierdzą Solidarności, owego polskiego ruchu społecznego, który przyniósł samowyzwolenie Europie Wschodniej i zjednoczenie Niemiec, piątych Niemiec w moim życiu”. – To tak piękny i mocny cytat, że musi się podobać nawet partii rządzącej – dodał prezydent Rafał Dutkiewicz. 

Za tydzień bliźniacze popiersie Fritza Sterna zostanie odsłonięte także w centrum Berlina, w siedzibie Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Naukowej. 

Księgozbiór Fritza Sterna w Bibliotece Uniwersyteckiej

Wrocław otrzymał aż 3200 dzieł będących pięknym przykładem warsztatu naukowego historyka XX wieku. Syn profesora, Fred Stern, dziękował za pomoc Hanie Cervinkovej za jej przyjaźń z Fritzem Sternem i za nadzór nad tym, by księgozbiór trafił do nowego domu. – Ojciec kochał książki, tym bardziej cieszę się, że są teraz tutaj, w mieście, w którym rozpoczęło się jego życie i po raz pierwszy dała o sobie znać wrażliwość na sprawy historii – mówił Fred Stern.

Wśród woluminów dominuje historiografia, ale jest też literatura piękna w kilku językach, książki autorstwa znanych polityków. Bardzo cenne są notatki profesora na wyklejkach i kartkach, listy o charakterze prywatnym włożone do książek, rachunki, wizytówki, fotografie rodziny Sternów, bez której, jak wspomniał rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Adam Jezierski, historia Wrocławia byłaby historią ułomną. – Jest takie łacińskie przysłowie – habent sua fata libelli – książki mają swoje losy. Te książki są na zawsze związane z imieniem wielkiego wrocławianina Fritza Sterna – podkreślił rektor.Zgłoś uwagę