wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławska Profesura im. Fritza Sterna dla Anne Applebaum

Amerykańska historyk, której prace pomagają dogłębnie zrozumieć polityczne uwikłania współczesnej Europy, została uhonorowana Wrocławską Profesurą im. Fritza Sterna, zmarłego w 2016 roku wybitnego amerykańskiego historyka urodzonego w Breslau. Uroczystość w Bibliotece Uniwersyteckiej połączono z odsłonięciem popiersia profesora Sterna, który przed śmiercią zdecydował się przekazać miastu Wrocław swój bogaty księgozbiór. Obecnie 3200 woluminów jest już dostępnych dla zainteresowanych czytelników. 

Reklama

Profesor Fritz Stern patronem Profesury

Wrocławską Profesurę im. wybitnego historyka w 2009 roku powołał do życia prezydent Rafał Dutkiewicz wspólnie z Fundacją ZEIT. – Honoruje działalność naukową profesora Fritza Sterna, ale również podkreśla wielokulturowe dziedzictwo miasta Wrocławia – podkreśla Anna Hofmann z Fundacji ZEIT.

Anne Applebaum, autorka tak ważnych książek o współczesnej historii, jak „Gułag”, czy niedawno wydany w Polsce „Czerwony głód”, jest trzecią z kolei laureatką Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna. Pierwszym był prezydent Niemiec, Richard von Weizsäcker, drugim – minister spraw zagranicznych Niemiec, Joschka Fischer.

Wśród gratulujących Anne Applebaum – wybitny historyk, profesor Norman Davies

Laureatką – historyk Anne Applebaum

Amerykańską historyk doceniono m.in. za zasługi w kszałtowaniu transatlantyckiego spojrzenia na Europę. W jej pracy naukowej, ale i publicystycznej główną tematyką są lata powojenne w Europie środkowo-wschodniej, historyczne dziedzictwo Ukrainy oraz relacje z Rosją.

– Aktualna książka profesor Anne Applebaum, „Czerwony głód”, przyczyniła się do zmiany percepcji historii Ukrainy w wielu krajach. Fritz Stern, podpisując w 2014 roku, wraz z 80 intelektualistami, list otwarty wspierający Ukrainę – inicjatywę demokratyczną euromajdanu, podkreślający znaczenie Ukrainy dla Europy, z pewnością, z wielką przyjemnością przyjąłby do wiadomości to wydarzenie, które dziś w jego imieniu świętujemy we Wrocławiu – nie ma wątpliwości Anna Hofmann.

Prezydent Rafał Dutkiewicz wspomniał z kolei, że kiedy złożył wizytę burmistrzowi Berlina i zaproponował, by w tym mieście mógł powstać pomnik Fritza Sterna, bliźniaczy dla wrocławskiego, usłyszał, że obecnie stawia się tam pomniki wyłącznie kobietom. – W związku z tym wymyśliliśmy rozwiązanie wrocławskie. Jest popiersie profesora Sterna i od razu pomnik w postaci profesury dla Pani profesor Applebaum – spuentował dowcipnie prezydent.

– Dziękuję Fundacji ZEIT, rodzinie Fritza Sterna, miastu Wrocław i jego prezydentowi. To dla mnie wielki zaszczyt być tu z wami, zwłaszcza w imieniu tak wybitnego historyka, jakim był Fritz Stern – mówiła Anne Applebaum, która wygsłosiła też krótki wykład o współczesnych zagrożeniach dla demokracji kończąc go słowami, że współcześni mają przewagę nad młodym Fritzem Sternem, który w latach 30. szykował się do opuszczenia Wrocławia i nie widział, co się dalej stanie. – My wiemy i możemy z tego korzystać – dodała amerykańska historyk.

Historyk Anne Applebaum przemawia po odebraniu Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna

Popiersie profesora Sterna

Prezydent Rafał Dutkiewicz odsłonił je wspólnie z synem profesora Fritza Sterna, Fredem Sternem. Nieprzypadkowo wybrano datę 3 października. To rocznica ponownego zjednoczenia Niemiec. Prezydent przypomniał, że na podstawie popiersia umieszczono cytat z książki „Niemcy w pięciu wcieleniach” profesora Fritza Sterna. „W latach ’80 obserwowałem z daleka, jak mój rodzinny Wrocław nabiera nowego, szlachetnego znaczenia, stając się prawdziwą twierdzą Solidarności, owego polskiego ruchu społecznego, który przyniósł samowyzwolenie Europie Wschodniej i zjednoczenie Niemiec, piątych Niemiec w moim życiu”. – To tak piękny i mocny cytat, że musi się podobać nawet partii rządzącej – dodał prezydent Rafał Dutkiewicz. 

Za tydzień bliźniacze popiersie Fritza Sterna zostanie odsłonięte także w centrum Berlina, w siedzibie Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Naukowej. 

Księgozbiór Fritza Sterna w Bibliotece Uniwersyteckiej

Wrocław otrzymał aż 3200 dzieł będących pięknym przykładem warsztatu naukowego historyka XX wieku. Syn profesora, Fred Stern, dziękował za pomoc Hanie Cervinkovej za jej przyjaźń z Fritzem Sternem i za nadzór nad tym, by księgozbiór trafił do nowego domu. – Ojciec kochał książki, tym bardziej cieszę się, że są teraz tutaj, w mieście, w którym rozpoczęło się jego życie i po raz pierwszy dała o sobie znać wrażliwość na sprawy historii – mówił Fred Stern.

Wśród woluminów dominuje historiografia, ale jest też literatura piękna w kilku językach, książki autorstwa znanych polityków. Bardzo cenne są notatki profesora na wyklejkach i kartkach, listy o charakterze prywatnym włożone do książek, rachunki, wizytówki, fotografie rodziny Sternów, bez której, jak wspomniał rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Adam Jezierski, historia Wrocławia byłaby historią ułomną. – Jest takie łacińskie przysłowie – habent sua fata libelli – książki mają swoje losy. Te książki są na zawsze związane z imieniem wielkiego wrocławianina Fritza Sterna – podkreślił rektor.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl