Wrocławska Caritas – akcje na Wielkanoc i apel o pomoc

Dwie akcje Caritas Archidiecezji Wrocławskiej organizuje w tę Wielkanoc – w Wielką Sobotę oraz w Poniedziałek Weilkanocny.

 • wielkanoc

  fot. M. Talik

 • spotkanie wielkanocne Wrocław

  Wrocławska Caritas przygotowała w Wielką sobotę spotkanie dla 200 najuboższych, fot. Caritas

 • Wrocławska Caritas przygotowała w Wielką sobotę spotkanie

  Wrocławska Caritas przygotowała w Wielką sobotę spotkanie dla 200 najuboższych, fot. Caritas

 • Wrocławska Caritas przygotowała w Wielką sobotę spotkanie

  Wrocławska Caritas przygotowała w Wielką sobotę spotkanie dla 200 najuboższych, fot. Caritas


W Wielką Sobotę (26.03) metropolita wrocławski abp Józef Kupny, pobłogosławił święconkę dla ubogich. O godz. 9.30 na ul. Katedralnej 7 było 200 podopiecznych wrocławskiej Caritas, dla których przygotowano świąteczne paczki żywnościowe. Otrzymali je korzystający z łaźni  czy jadłodajni Caritas we Wrocławiu. 200 toreb wypełnionych artykułami żywnościowymi, wśród których nie zabrakło chleba ale też wędlin czy słodyczy, rozdane zostało wśród bezdomnych i najuboższych. To ważne przedsięwzięcie, szczególnie dlatego, że w okresie Wielkanocy nie działa jadłodajnia, zatem osoby korzystające z niej na co dzień mogły by zostać pozbawione żywności.

Metropolita wrocławski złożył też świąteczne życzenia. Arcybiskup życzył wszystkim nadziei i radości płynących z faktu pokonania śmierci i zła. Przypomniał o istocie Świąt Wielkanocnych, o śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa. Osobiście wręczając paczki, przygotowane przez wolontariuszy Caritas, miał okazję zamienić z każdym z obecnych choć kilka słów.

W okresie przedświątecznym Caritas w diecezji wrocławskiej, za pośrednictwem Parafialnych Zespołów, wydała ponad 20 ton artykułów żywnościowych, które trafiły do około 5000 osób. Dokładnej liczby nie możemy podać, co świadczy o wielkim powodzeniu akcji „Talent Miłosierdzia”. Dzięki niej duża ilość żywności trafiła bezpośrednio do osób ubogich, a ponad 3000 papierowych toreb, było napełnianych nawet kilkukrotnie darami.

Poniedziałek Wielkanocny

W Poniedziałek Wielkanocny natomiast (28.03) na godz. 10. 00 w jadłodajni Caritas przy ul. Słowiańskiej 17 podopieczni usiądą do śniadania wielkanocnego. Swoją obecność zapowiedział nowo wyświęcony bp Jacek Kiciński.
Zakończenie Wielkiego Postu jest dla Caritas bardzo gorącym czasem, kiedy podsumowuje się szereg akcji  i przygotowuje świąteczne paczki żywnościowe. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu społecznemu można już dziś mówić o wielkim sukcesie kampanii „Talent miłosierdzia”. Tylko do Centrali Caritas wpłynęło ponad 1500 kg żywności przekazanej przez samorządowców, urzędników, uczniów, harcerzy, policjantów, informatyków, biskupów, kleryków, a czy redakcji mediów. Szczególnie cenne jet to – mówią organizatorzy akcji w Caritas – że ludzie połączyli się w słuszneju sprawie i wspólnie dzielili się z najuboższymi, organizując zbiórki w firmach, szkołach czy urzędach. Dzięki temu można było przygotować naprawdę obfite podarunki dla osób proszących o pomoc. Wrocławska Caritas serdecznie dziękuje za to dziękuje wszystkim ofiarodawcom.

Jednocześnie prosi także o dalsze wsparcie – dla osób bezdomnych i przynoszenie odzieży męskiej do łaźni Caritasu. Tylko w ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 12 tys. osób najuboższych. Dziś szczególnie brakuje: kurtek, spodni (dżins, sztruks, mocne materiały), bielizny męskiej, podkoszulków, butów, swetrów i bluz. Odzież w dobrym stanie można przynosić lub przesyłać na ul. Katedralną 7 we Wrocławiu w godz. 8.00-15.00.

Zgłoś uwagę