wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław przyjazny psom asystującym

Psy asystujące mogą pomóc nie tylko osobom niewidomym, ale także cierpiącym na inne problemy zdrowotne. Niestety nie wszyscy jeszcze rozumieją, że taki pies musi być ze swoim opiekunem przez cały czas. Dlatego władze Wrocławia chcą edukować i wspierać, by w przestrzeni miasta pojawiało się coraz więcej psów-przewodników.

Reklama

Odpowiednio wyszkolone psy potrafią wyczuć zagrożenie i odpowiednio reagować, informując swoich opiekunów, że dzieje się coś złego, np. poprzez opieranie się łapami o opiekuna czy szczekanie.

– Pies-przewodnik i osoba z niepełnosprawnością to nierozłączna para. We Wrocławiu dążymy do tego, aby każde drzwi były otwarte dla osób z psami-asystentami. Pies taki może bowiem stać się zarówno przewodnikiem dla osób niewidomych i niedowidzących, jak również zostać asystentem towarzyszącym osobom z innymi dolegliwościami, np. z atakami epileptycznymi, cukrzycą czy z problemami kardiologicznymi – podkreślił Jacek Sutryk, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Pies nieodłącznym partnerem

Zgodnie z prawem pies przewodnik czy asystent może towarzyszyć swemu opiekunowi w niemalże każdej przestrzeni publicznej, wyjątek stanowią obiekty sakralne. Niektóre instytucje nie przestrzegają jednak tego przepisów. Urząd Miejski Wrocławia rozpoczął akcję uświadamiającą i zachęcającą mieszkańców do traktowania psów przewodników jako nieodłącznych partnerów osób z niepełnosprawnością.

– Taki pies musi być przy człowieku przez cały czas, ponieważ jego zadaniem jest zauważenie i przekazanie informacji o zbliżającym się ataku epileptycznym, podniesieniu poziomu cukru czy zaburzeniu kardiologicznemu – mówiła Barbara Borzymowska z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Jacek Sutryk i Barbara Borzymowska, fot. UM Wrocławia.

Jacek Sutryk i Barbara Borzymowska, fot. UM Wrocławia

– Sfera publiczna jest dobrze uregulowana, jednak problemem przede wszystkim wciąż bywają obiekty niepubliczne, gdzie często właściciele nie życzą sobie, by opiekun wchodził z psem. Chcemy edukować i wspierać, by coraz więcej miejsc otwierało się na psy i by wszyscy zrozumieli, że pies może być nie tylko przewodnikiem, ale także asystentem każdego z nas – dodał Jacek Sutryk.

Dziewięć psów w Urzędzie Miasta Wrocławia

W Urzędzie Miasta Wrocławia pracuje dziewięć przeszkolonych psów, które mogą zostać przewodnikiem lub w przyszłości asystentem człowieka. Są wykorzystywane m.in. do edukacji w szkołach. Jednym z psów asystujących jest Nordic. Jego zadaniem jest wykrywanie zbliżających się problemów kardiologicznych, które dzięki niemu mogą być powstrzymane w porę. Przez najbliższe trzy miesiące Barbara Borzymowska z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW w celu propagowania funkcji psów-asystentów będzie z nim wchodzić wszędzie tam, gdzie budzą one zdziwienie lub są wypraszane

Pies asystujący musi posiadać specjalny certyfikat i oznaczenie, np. specjalne szelki z napisem „Service Dog”. Trzeba też pamiętać, że zadaniem psa-asystenta jest pełna koncentracja na właścicielu, dlatego osoby postronne nie powinny rozpraszać go żadnymi próbami kontaktu takimi jak głaskanie czy wydawanie komend.

Nordic jest przeszkolony, aby reagować w przypadku problemów kardiologicznych swojego opiekuna, fot. Bartosz Moch

Ponad 350 miejsc Pets Welcome we Wrocławiu

W stolicy Dolnego Śląska od pewnego czasu trwa także akcja Pets Welcome, która polega na znakowaniu miejsc przyjaznych zwierzętom, czyli takich, gdzie bez problemu będziemy mogli wejść m.in. z psem. Obecnie takich miejsc jest już ponad 350, w tym restauracje, kawiarnie, kwiaciarnie, hotele, sklepy czy galerie. Czekamy na kolejne zgłoszenia, szczegóły dostępne tutaj.

– Wrocław jest miastem otwartym dla każdego, także dla psów asystujących. Zachęcamy wszystkie podmioty niepubliczne, właścicieli pubów, sklepów, banków, aby prowadzone przez nich miejsca były przyjazne psom-asystentom. Mam nadzieję, że takich psów w naszym mieście będzie coraz więcej. Chcemy też zaopatrzyć Domy Pomocy Społecznej w te zwierzęta. Mieszka tam wiele starszych, schorowanych osób, dla których psy byłyby bardzo pomocne – podkreślił Jacek Sutryk.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl