wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:56

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wkrótce 7. Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music

- Muzyka jest uniwersalną płaszczyzną porozumienia między narodami. Dlatego zaangażowaliśmy się w przygotowanie festiwalu Krzyżowa Music – mówi Mathias Weilandt, sekretarz standu Sakońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, Europy i Równego Traktowania, podczas spotkania zapowiadającego kolejną edycję festiwalu.

Reklama

Saksoński polityk podczas spotkania we wrocławskim Max Born Forum, podczas którego przedstawiono założenia tegorocznego Krzyżowa Music, wielokrotnie powtarzał: współpraca transgraniczna między Saksonią, Dolnym Śląskiem i Czechami, jest bardzo ważna. – Współpraca transgraniczna jest wpisana w naszą konstyucję, co oznacza, że w ten proces muszą angażować się wszystkie instytucje i urzędu, nie odbywa się to tylko na poziomie ministerstw - mówił minister Weilnadt. - To proces, z którego korzystają wszyscy, którzy w nim uczestniczą i nie powinien być realizowany tylko na poziomie władz.

Polityk wymienił filary aktywności jego resortu, to: współpraca transgraniczna, integracja europejska, sprawa europejskiego „zielonego ładu” oraz migracja.

Mathias Weilandt: - Zależy nam, aby te tematy były podejmowane nie tylko przez polityków.

Przedstawiciel Saksoni wspominał także znaczeniu Biura Saksoni, które działa we Wrocławiu, oraz o znaczeniu wszystkich inicjatyw podejmowanych dla wzmocnienia współpracy.

- Jednym z takich wydarzeń jest festiwala Krzyżowa Music. Jesteśmy przekonani, że muzyka jest ponadnarodowym narzędziem ułatwiającym porozumienie i integrację – mówił saksoński polityk.

Krzyżowa: legenda i współczesność

Współorganizatorem festiwalu jest Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Eurpejskiego. – Krzyżowa to miejsce, które oddycha historią. Pielęgnujemy spuściznę dawnych właścicieli Krzyżowej, ale i dbamy, aby Krzyżowa dzisiaj była miejscem dialogu, pojednania i poznania – podkreśliła Aleksandra Królak-Wąsowicz, dyrektor ds. organizacji i rozwoju Fundacji Krzyżowa.

Dr Matthias von Hülsen, dyrektor generalny Krzyżowa Music, wspominał o Festiwalu Marlboro Music w Vermont, który były inspiracją do zorganizowania festiwalu w Krzyżowej, poprzedzonego warsztatami z udziałem muzyków z wielu krajów. – W tym roku podczas Krzyżowa Music wystąpi ponad 50 artystów z pięciu kontynentów – zapowiedział.

Dyrektor artystyczna wydarzenia prof. Viviane Hagner mówiła o idei festiwalu. – Będzie to spotkanie ponad granicami i ponad pokoleniami, bez podziału na role mistrz – uczeń – mówiła artystka.

Krzyżowa Music zaplanowano na przełom sierpnia i września. W programie jest dwanaście koncertów w Krzyżowej, Wrocławiu, Szczawnie – Zdroju i w Grodziszczu. Szczegóły programu wkrótce na stronie Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl