Zobacz piękno dzikiej przyrody

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza do Starego Ratusza na otwarcie wystawy, którą tworzą zwycięskie prace konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide. Wśród nich zdjęcie autora z Wrocławia.

  • przyroda

    Autorem tej fotografii jest Mateusz Piesiak z Wrocławia. Została ona uznana za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – 15-17 lat

  • goryle

    fot. Diana Rebman (USA), "Nadzieja dla bliźniąt"

  • grzyby

    fot. Agorastos Papatsanis (Grecja), "Magiczne grzyby"


Konkurs Wildlife Photographer of the Year odbywa się rokrocznie od 1965 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz dwunasty z rzędu w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach oraz w dwóch nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.

Co zobaczysz

Życie to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki obecności autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka sekund wcześniej czy później i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata niektóre z tych momentów zostały uchwycone, byśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając chęć dbałości o jej jakość, w przyszłości.

Nasz laureat

Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej zdjęcia wykonane przez polskich fotografów. Łukasz Bożycki z Warszawy za zdjęcie pt. „Oko ropuchy” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, a fotografia Mateusza Piesiaka z Wrocławia pt. „Ostatni blask światła” uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – 15-17 lat. 

Najnowsza edycja wystawy zagości w Muzeum Miejskim Wrocławia kolejny rok z rzędu. Patronat honorowy objęli nad nią Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.

Otwarcie wystawy – środa, 5 listopada, godz. 18.00, można ją oglądać do 30 listopada br.

Zgłoś uwagę