Weź udział w projekcie „Dolny Śląsk jako literacka mapa. Podróże po ekranie”

Wycieczki śladami pisarzy, poetów i wykreowanych przez nich postaci cieszą się na całym świecie olbrzymią popularnością. Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska także pragnie zachęcić mieszkańców regionu, aby poznali nieodległe sobie miejsca w zupełnie nowy sposób – podróżując internetowymi literackimi szlakami kulturowymi. Dotychczas powstało ich kilka (m.in. Olgi Tokarczuk), ale planowanych jest znacznie więcej. Dolnoślązacy mogą też pomóc je przygotować. 


Jak pomóc przygotować literackie szlaki

Zaangażować można się podsyłając zdjęcia i historie, które mają związek z literackimi zakątkami (na maila info@dolnoslaskosc.pl). To nie muszą być duże miasta, spektakularne plenery. Dolnośląski szlak literacki wiedzie bowiem przez wiele miejsc (od Zawidowa czy Nowej Rudy po Ligotę Małą, od Głogowa po Bielawę i Bystrzyce Kłodzką, od Sokołowska czy Świdnicę po Lubin), które niegdyś nie odgrywały znaczącej roli, a dziś, za sprawą pisarzy i poetów, mają miejsce w zbiorowej pamięci i wiążą się z sentymentalnymi wspomnieniami literackimi wielu czytelników. 

Przygotowane już trasy literackie online

Szlak Olgi Tokarczuk 
Szlak Andrzeja Krajewskiego 
Szlak Marka Krajewskiego 
Szlak prozy dolnośląskiej 
Szlak poezji dolnośląskiej  

„To zaproszenie do wirtualnego spaceru okiem i palcem po ekranie. I zachęta, aby na różne dolnośląskie miejsca (miasta, tereny wiejskie, punkty krajobrazowe, obiekty architektoniczne) spojrzeć zupełnie inaczej” – zachęcają organizatorzy.

Kogo i co lepiej poznamy dzięki spacerom? Ponad 200 miejsc z powieści Joanny Bator, Michała Witkowskiego, zobaczymy, z jakimi miejscami związani byli poeci Rafał Wojaczek, Tadeusz Różewicz, Maciej Bobula. A szczególnym uzupełnieniem dla całego projektu jest 70-stronicowy esej Rafała Różewicza, który przybliża nie tylko setki dolnośląskich prozaików i poetów, ale tropi w ich utworach dolnośląskie motywy.

Wszystkie trasy już opublikowane ilustrowała znana wrocławska graficzka Gosia Kulik, a dodatkową atrakcją są filmy z dolnośląskimi pisarzami, którzy zdradzają tajniki warsztatu literackiego. Zgłoś uwagę