wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:33

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu powstanie Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich

Wiosną 2020 r. z inicjatywy Fundacji „Potrafię Pomóc”, w budynku przy ul. Horbaczewskiego 24, otwarte zostanie pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich. Będzie ono zalążkiem Kompleksu Potrafię Pomóc, który do 2023 r. ma powstać na wrocławskiej Widawie.

Reklama

Nowe Centrum będzie funkcjonować na I piętrze budynku, w którym mieści się Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci z Przedszkolnym Punktem Terapeutycznym oraz wrocławskie pokoje wytchnień. Oprócz gabinetów przeznaczonych do diagnozowania i terapii chorób rzadkich, powstanie w nim pierwszy na Dolnym Śląsku gabinet ginekologiczny dla kobiet z niepełnosprawnościami.

– Zakończyliśmy już prace projektowe i rozpoczynamy procedurę uzyskania pozwolenia na budowę, by można było dokonać remontu pomieszczeń i ich wyposażenia. Dotychczasowe koszty Fundacja pokryła ze środków własnych, lecz aby możliwe było tak szybkie otwarcie Centrum, potrzebne są o wiele większe nakłady finansowe. Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy. Bardzo liczymy na wsparcie tego ważnego projektu przez sponsorów, osoby prywatne, instytucje czy firmy – podkreślił Adam Komar, prezes Fundacji "Potrafię Pomóc".

Fundacja „Potrafię Pomóc” będzie pierwszą w Polsce organizacją pozarządową prowadzącą tego typu Centrum, w którym oprócz diagnostyki będzie również prowadzone leczenie objawowe oraz pełna terapia.

Przyjmuje się, że na choroby rzadkie cierpi w Polsce około 3 mln ludzi, a zdiagnozowanych jest jedynie kilkaset tysięcy z nich. Pomoc oferowana przez Centrum skierowana będzie do pacjentów z całej Polski.

Kompleks Potrafię Pomóc do 2023 r. na Widawie

Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne to jedynie zalążek Kompleksu Potrafię Pomóc z pierwszym w Polsce domem samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, chorobą wiecznego głodu, który Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje wybudować we Wrocławiu do 2023 roku. By pomóc w realizacji tego celu miasto Wrocław przekazało Fundacji działkę pod budowę Kompleksu.

Wizualizacja Kompleksu Potrafię Pomóc

– Ta kadencja przede wszystkim jest nastawiona na realizację spraw społecznych dla mieszkańców Wrocławia. Dlatego przekazaliśmy działkę o powierzchni 11 tys. mkw. na wrocławskiej Widawie, przy ul. Melioranckiej. Cieszymy się, ze Wrocław znów robi coś jako pierwszy w Polsce i trzymam kciuki za dalszy rozwój tego projektu i budowę Kompleksu – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W skład Kompleksu Potrafię Pomóc wchodzić będą: Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich, pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, zaplecze administracyjne oraz plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Innowacyjne rozwiązania zastosowane w kompleksie to między innymi: basen z ruchomym dnem, system szynowy wspomagający transport osób z niepełnosprawnością, plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci na wózkach, ścieżki sensoryczne, grota solna czy tężnia. Budowa prowadzona będzie ze środków funduszy strukturalnych. Szacunkowy koszt to około 25 mln zł.

O Fundacji „Potrafię Pomóc”

Fundacja „Potrafię Pomóc” we Wrocławiu działa już od 11 lat, niedawno otworzyła też filię w Rzeszowie. Opiekuje się niemal 700 osobami – dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z różnymi niepełnosprawnościami, szczególną uwagę poświęcając chorobom rzadkim.

Przy ul. Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu prowadzi Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci. W tym samym budynku znajduje się też pierwsze wrocławskie Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej, które oferuje tymczasową specjalistyczną opiekę dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu ich stali opiekunowie mogą na przykład zgłosić się na zabieg w szpitalu albo odpocząć.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl