wroclaw.pl strona główna Urząd Miejski we Wrocławiu – załatwianie spraw Urząd - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Urząd
  3. Aktualności
  4. Departament Różnorodności Społecznej UMW
Kliknij, aby powiększyć
Barbara Lisiewicz, dyrektorka Departamentu Różnorodności Społecznej UM Wrocławia (druga z lewej), Karolina Bogusz, dyrektorka Biura Realizacji Projektów Międzywydziałowych (pierwsza z lewej), Joanna Stasiak, dyrektorka Biura Bez Barier (trzecia z lewej), Alina Szeptycka, dyrektorka Biura Równego Traktowania oraz Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania (czwarta z lewej) fot. mat. pras.
Barbara Lisiewicz, dyrektorka Departamentu Różnorodności Społecznej UM Wrocławia (druga z lewej), Karolina Bogusz, dyrektorka Biura Realizacji Projektów Międzywydziałowych (pierwsza z lewej), Joanna Stasiak, dyrektorka Biura Bez Barier (trzecia z lewej), Alina Szeptycka, dyrektorka Biura Równego Traktowania oraz Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania (czwarta z lewej)

Departament Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia rozpoczął pracę 1 lipca 2024 r. – Nasze cele określiłabym w trzech słowach: dostępność, równość, aktywność – mówi dyrektorka departamentu Barbara Lisiewicz w rozmowie z Sylwestrem Zabielnym.

Reklama

Czym zajmuje się Departament Różnorodności Społecznej? 

Najpierw o strukturze. Departament, którym kieruję, składa się z trzech biur: Biura Wrocław bez Barier, Biura ds. Równego Traktowania oraz Biura ds. Realizacji Projektów Międzywydziałowych.

Nasze cele określiłabym w trzech słowach: dostępność, równość, aktywność. Będziemy dążyć do tego, aby wszystkie osoby mieszkające we Wrocławiu czuły, że są na równych prawach częścią tej samej społeczności, która nie dyskryminuje, nie wyklucza i sprawiedliwie traktuje każdego bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, orientację, wyznanie, stopień sprawności czy status społeczno-ekonomiczny.

Czy te dążenia znajdują swoje odbicie w konkretnych projektach lub inicjatywach?

Oczywiście. Wśród najważniejszych zadań departamentu jest wdrażanie zapisów umów i kart o tematyce równościowej, których Miasto jest sygnatariuszem lub inicjatorem.

Są to w szczególności: Karta Różnorodności, Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn z Życiu Lokalnym, Plan równości płci w Urzędzie Miejskim Wrocławia, Wrocławski Program na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bez barier”, Wrocławskie Standardy Dostępności Przestrzeni Miejskich.

Postawiliśmy sobie za cel – jako kwestię absolutnie priorytetową – włączanie kwestii równego traktowania, niedyskryminacji i praw człowieka do głównego nurtu prac we wszystkich działaniach w mieście. Planujmy miasto uniwersalnie. 

Jaką rolę widzi Pani dla innych podmiotów, działających w nurcie różnorodności społecznej?

Zamiast roli, wolę relację. Partnerską. Dialog, pomysły, wspólna realizacja. Tak lubię pracować i tak już się dzieje.

Choć w obecnej formule pracujemy niewiele ponad dwa miesiące, to za nami już spore przedsięwzięcie, zrealizowane wspólnie z wydziałem obsługi naszego urzędu, a finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Mam tu na myśli wydatki na kwotę blisko pół miliona złotych na poprawę dostępności obiektów urzędu dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

W ramach projektu, w budynkach urzędu miejskiego, zamontowano ponad dziewięćdziesiąt znaczników ToTuPoint, ułatwiających poruszanie się po urzędzie osobom niewidomym i niedowidzącym.

W Sukiennicach 10 zainstalowano nową dostępną windę z systemami głośnomówiącym. Do tego w większości obiektów urzędu pojawiły się krzesła i materace ewakuacyjne oraz systemy dźwiękowe. Zapewnia to osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji w razie np. alarmu pożarowego.

Wspomnę też, że 11-13 października br. organizujemy wydarzenie artystyczno-naukowe pod wciąż roboczą nazwą „Coming out day”, które jest częścią programu realizowanego przez stypendystów Prezydenta Wrocławia dr Joannę Ostrowską oraz dr. Mathiasa Foita.

A dwa miesiące później, w grudniu, we współpracy z Instytutem Grotowskiego, planujemy czytanie performatywne „I ona i ja” Małgorzaty Lech – to Teatr na faktach – w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Oczywiście, wspominam o tym wszystkim w ogromnym skrócie. Mamy ambitne plany i jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Muszę jeszcze dodać, że zamierzamy też intensywnie przyczyniać się do upowszechnienia marki Wrocławia Miasta Równości.

Co szczególnie by Panią ucieszyło, co uznałaby Pani za sukces?

Ogromnym wyzwaniem dzisiejszych czasów jest zadbanie o to, aby wszystkie osoby mieszkające we Wrocławiu czuły się tu jak u siebie, ponieważ różnorodność to fakt i coś naturalnego, występującego w każdym społeczeństwie.

Różnorodność to również szansa i wielki potencjał, który, przy odpowiednim wykorzystaniu, prowadzi do rozwoju miasta jako miejsca przyjaznego do życia.

Dbając o bezpieczeństwo, szacunek i poszanowanie odmienności każdej wrocławianki i każdego wrocławianina, sprawmy – wspólnie, wszyscy –  że nasze miasto nawiąże do swoich najlepszych tradycji, stając się nowoczesną europejską metropolią, w której wszyscy mają równe szanse. Z tego byłabym dumna.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama