wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Święto Wrocławia – parada i uroczysta sesja Rady Miejskiej [ZDJĘCIA]

To najbardziej uroczysta w roku sesja Rady Miejskiej. Organizowana jest zawsze 24 czerwca, czyli w dniu św. Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia. 

Reklama

Główne uroczystości rozpoczęły się od przemarszu radnych i gości przez Rynek w asyście orkiestry dętej policji, a tuż przed południem odbyła się już tradycyjnie koronacja króla kurkowego.

Później w sali Starego Ratusza rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia, na której wręczono tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia – najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom wybitnie zasłużonym dla Wrocławia.

– Cieszę się, że co roku wśród ludzi związanych z Wrocławiem odnajdujemy tak wiele inspirujących nas osób. Tych, których działalność i pasja powodują, że stolica Dolnego Śląska staje się miejscem lepszym i bardziej przyjaznym dla jego mieszkańców, miastem rozpoznawalnym oraz liczącym się nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Dziękuję, że są Państwo z nami, swoją pasją i postawą udowadniając, że to, co nieosiągalne, jest możliwe. To dzięki Wam – wybitnym społecznikom, artystom, podróżnikom, ludziom nauki i biznesu – Wrocław zyskuje odwagę, by realizować tak wielkie wydarzenia, jak nadchodzące Igrzyska Sportowe The World Games 2017. Wierzę, że dzisiejszy dzień i ceremonia, która już na stałe zagościła w kalendarzu Wrocławia, po raz kolejny staną się dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Rada Miejska spotkała się na uroczystej sesji już po raz 25., aby uhonorować wybitnych mieszkańców naszego miasta.

 – W kolejnych latach tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus otrzymały 32 osoby. Rada Miejska przyznała w tym czasie 106, a Prezydent Wrocławia – 123 nagrody. Biografie osób, które znalazły się na tej zaszczytnej liście, stanowią swoiste odzwierciedlenie historii naszego miasta w ostatnim ćwierćwieczu – we wszystkich aspektach. Ukazują to, co w kolejnych latach uznawaliśmy za ważne, przełomowe i znaczące dla rozwoju Wrocławia. W 2017 roku wśród nagrodzonych znalazło się aż czterech lekarzy i czterech przedstawicieli kultury. Po dwie nagrody otrzymały osoby i stowarzyszenia związane ze sportem i działalnością społeczną. Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję pasji i zaangażowania w działalność, która na różnych polach buduje tożsamość Wrocławia – mówił Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. 

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia Civitate Wratislaviensi Donatus otrzymali:

  • Bente Kahan (ur. 1958) – norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, od kilkunastu lat związana z Wrocławiem. Jedna z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie.
  • Włodzimierz Jarmundowicz (ur. 1947) – lekarz neurochirurg, absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (1970). Początkowo zawodowo związany z WAM, gdzie uzyskał kolejne stopnie i tytuły naukowe – od doktora nauk medycznych do profesora.
  • Jerzy Kapłański (ur. 1949) – malarz portrecista, absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP we Wrocławiu. Dyplom z zakresu malarstwa w pracowni profesora Zbigniewa Karpińskiego uzyskał w roku 1975. 

Odznaka Honorowa Wrocławia – Wrocław z wdzięcznością – Wratislavia Grato Animo:

  • Złotą Odznakę Honorową Wrocławia – otrzymał Stanisław Huskowski (ur. 1953), polityk, samorządowiec, działacz opozycyjny w latach PRL. Wrocławianin od urodzenia. Był radnym II i III kadencji, przewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia (2002-2004), członkiem Zarządu Miasta (1997-1998), wiceprezydentem oraz w latach 2001-2002 prezydentem Wrocławia. Piastował mandat senatora (2004-2005) oraz posła V i VI kadencji. W 2015 roku ponownie uzyskał mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Srebrną Odznakę Honorową Wrocławia – otrzymała Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, architekt, projektant, konserwator zabytków. Przez 25 lat była miejskim konserwatorem zabytków we Wrocławiu. Odważnie zmieniała wygląd miasta w czasie kadencji trzech kolejnych prezydentów. Wielokrotnie forsowała projekty wywołujące emocje i burzliwe dyskusje w gronie architektów i wrocławian oraz podejmowała niepopularne na początku lat 90. decyzje. Przygotowała program dofinansowania zabytków należących do instytucji pożytku publicznego i związków wyznaniowych.
  • Srebrną Odznaką Honorową Wrocławia – otrzymał Tadeusz Nestorowicz (ur. 1957), trębacz i kompozytor. Karierę zawodową rozpoczął w 1976 roku we wrocławskim zespole Jumbo Jazz Band, grając na scenie muzycznej ACK „Pałacyk”. Od 1979 roku jest wrocławskim hejnalistą. Posiada liczącą ponad 20 płyt dyskografię. Prowadzi działalność pedagogiczną oraz edukacyjną organizując „Spotkania z Muzyką” dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. 

Nagrody Wrocławia otrzymali:

  • Adam Domanasiewicz (ur. 1963) – lekarz chirurg, replantolog. Współautor pierwszych polskich przeszczepów ręki, autor wielu replantacji oraz nowatorskich zabiegów z chirurgii ręki i chirurgii rekonstrukcyjnej, prac i artykułów naukowych, wykładowca wilderness medicine na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i medycyny ekstremalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wraz ze stworzonym przez siebie zespołem dokonał pierwszego na świecie przeszczepu kończyny u pacjenta z wadą wrodzoną niedorozwoju ręki.
  • Jacek Kopyś (ur. 1963) – chirurg ortopeda, specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz ortopedii i traumatologii. Jest kierownikiem Zamiejscowego Oddziału Chirurgii Urazowo Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, gdzie od podstaw stworzył zespół – od najniższego personelu pomocniczego po wysoko wykwalifikowanych lekarzy specjalistów – wykonujący zabiegi alloplastyki pierwotnej i rewizji stawów biodrowych oraz kolanowych.
  • Leszek Możdżer (ur. 1971) – jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem. Na uwagę zasługują także jego teatralne i filmowe realizacje. Od wielu lat mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tu ma mieszkanie i swoje studio, w którym nagrał m.in. płytę „Komeda”. Wielokrotnie współpracował również z Teatrem Muzycznym Capitol.
  • Elżbieta Magdalena Salamon (ur. 1947) – współzałożycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia Amazonek „Femina-Fenix” działającego od 1991 roku na rzecz kobiet po zabiegu mastektomii. Aktywnie włącza się również w organizację Dolnośląskich Onkoigrzysk Dzieci i Młodzieży. Znana jest jako miłośniczka kotów, psów i jako właścicielka pięknego ogrodu. Słynie również z pierogów z fasoli oraz z kozackiego czaju, który już od 20 lat przygotowuje w ramach „Wrocławskiej Kutii”.
  • Wojskowy Klub Sportowy „Śląsk” (zał. 1947) – jeden z największych wielosekcyjnych klubów sportowych w Polsce, zawsze kojarzony z Wrocławiem. 

Nagrody Prezydenta Wrocławia otrzymali:

  • Izabella Skrybant-Dziewiątkowska – piosenkarka, wokalistka wrocławskiego zespołu muzycznego Tercet Egzotyczny. Od ponad 50 lat wokalistka wraz z mężem, a następnie dwiema córkami, zapisuje się na kartach historii polskiej muzyki rozrywkowej.
  • Krzysztof Szmyd (ur. 1971) – specjalista pediatrii, medycyny paliatywnej; kierownik Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska.
  • Małgorzata Wojtaczka (ur. 1965) – speleolog, uczestniczka ekspedycji w rejony polarne, żeglarka, członek Bractwa Kaphornowców, absolwentka Wydziału Biologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
  • Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi – powstała w latach 70. XX wieku z inicjatywy Bensberger Kreis, zrzeszającego niemiecki Kościół katolicki i ewangelicki oraz przedstawicieli wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Publikacja – Civitate Wratislaviensi Donatus, Nagroda Wrocławia Nagroda Prezydenta Wrocławia 2017 (pdf)

Wieczorem, w intencji mieszkańców miasta, zostanie odprawiona msza św. Po modlitwie, na scenie plenerowej pod katedrą rozpocznie się koncert. Na zakończenie dnia specjalny pokaz fontanny multimedialnej.

Msza święta w intencji mieszkańców Miasta Wrocławia

Dla wszystkich
Termin 24 czerwca 2017 18:30

Miejsce Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela

Zobacz

Msza muzyczna „MISSA BEATIFICATIONIS" i oratorium „PRZYMIERZE", Michał Lorenc

Koncert / W plenerze
Termin 24 czerwca 2017 20:30

Miejsce Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela

Zobacz

Święto Wrocławia 2017

Koncert / Eventy / Piknik / W plenerze / Dla seniorów / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 10 czerwca 2017 do 25 czerwca 2017

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl