wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ukraińcy pytają o studia we Wrocławiu

Młodzi Ukraińcy to dzisiaj najliczniejsza grupa obcokrajowców studiujących na polskich uczelniach. Wrocławskie szkoły wyższe na Międzynarodowych Targach w Kijowie pokazują swoje oferty i szukają dobrych kandydatów na studia.

Reklama

Międzynarodowe Targi Edukacyjne „Education Abroad 2018” w Kijowie to jedna z najważniejszych tego typu imprez na Ukrainie. Organizowana jest tuż przed rozpoczęciem rekrutacji na studia. To okazja na spotkanie z tymi, którzy np. wiedzą, że chcą studiować w Polsce, ale jeszcze nie zdecydowali na jakim kierunku i na jakiej uczelni. Po drugie, na targi przychodzi co roku aż pięć tysięcy osób. Z takiej rzeszy można wyłowić sporą grupę osób, które ostatecznie wybiorą Wrocław na miejsce do studiowania.

Obcokrajowcy na studiach we Wrocławiu. Zobacz więcej!

W Kijowie prezentuje się siedem szkół wyższych ze stolicy Dolnego Śląska: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny oraz niepubliczne – Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Handlowa oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa. Wyjazd na Ukrainę realizowany jest w ramach programu „Teraz Wrocław”, jego koordynatorem jest Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Ile kosztują studia, ile kosztuje utrzymanie

Młodzi Ukraińcy, którzy podchodzą do stoisk z napisem „Study in Wroclaw” pytają o typy uczelni, które działają w stolicy. Interesują ich oferowane kierunki studiów – tu najwięcej pracy mają przedstawiciele uczelni reprezentowanych na targach. Ale koordynatorzy programu „Teraz Wrocław” opowiadają także o specjalnościach wykładanych m.in. na Uniwersytecie Medycznym i Akademii Wychowania Fizycznego, bo o młodzi Ukraińcy pytają o możliwość studiowania np. turystyki, medycyny, stomatologii i rekreacji.

W Polsce jest dzisiaj na uczelniach blisko 23 tys. osób z ukraińskim paszportem. To najdynamiczniej rosnąca grupa studentów-obcokrajowców.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym uczy się dzisiaj 439 obcokrajowców, aż 329 z nich to młodzi Ukraińcy. Wielu przyjeżdża do Polski po wiedzę i doświadczenie, ale często ich plany mają głębszą perspektywę. – Studenci z zagranicy, szczególnie z Ukrainy, chętnie wybierają Uniwersytet Ekonomiczny, bo wiążą swoją przyszłość z polskim rynkiem pracy. Duże zapotrzebowanie ze strony pracodawców na specjalistów od: finansów, rachunkowości, czy zarządzania, przekonuje ich do wyboru tych kierunków studiów – opowiada prof. Bogusław Półtorak, prodziekan ds. nauki i rozwoju Wydziału Nauk Ekonomicznych UE.

Okazji na zdobycie praktycznych umiejętności, co zwiększa szanse na dobrą pracę, studenci zza wschodniej granicy szukają m.in. przez udział w programach stażowych prowadzonych przez uczelniane Biuro Karier.

Prof. Bogusław Półtorak dodaje: – Studenci z Ukrainy w większości są bardzo dobrze zmotywowani i chętnie uczestniczą w zajęciach, dobrze przygotowują prace zaliczeniowe. Dla części obcokrajowców istotną barierą jest jednak niski poziom znajomości języka i to w zakresie kompetencji językowych jest najwięcej do poprawy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl