490 mln zł dla m.in. wrocławskich twórców gier komputerowych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GameINN chce przeznaczyć 490 mln zł na wspieracie przemysłu kreatywnego, m.in. gier komputerowych. Z programu będą mogły skorzystać m.in. wrocławskie firmy zajmujące się produkcją gier komputerowych, grafiki komputerowej czy animacją.

  • GameINN

    490 mln zł w ramach programu GameINN, fot. Jarek Ratajczak


Program GameINN to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Stowarzyszenia Polskie Gry. W skład stowarzyszenia wchodzi m.in. wrocławska spółka Techland. Paweł Marchewka, twórca i szef Techlandu, jest jednym z wyróżnionych w tym roku w rankingu portalu wroclaw.pl „30 Kreatywnych”.

Program GameINN zakłada wsparcie finansowe dla polskiej branży gamingowej. Wydana właśnie pozytywna rekomendacja Rady NCBiR pozwoli uruchomić taki program pod koniec przyszłego roku. Planowany budżet GameINN to 490 mln zł i będzie finansowany z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Z programu GameINN będą mogły skorzystać m.in. wrocławskie firmy zajmujące się produkcją gier komputerowych, grafiki komputerowej czy animacją. Oferta będzie skierowana do indywidualnych przedsiębiorców i konsorcjów.

– Program GameINN to inicjatywa, która przyczyni się do rozwoju polskiego sektora gamingowego. Dotychczas małe i średnie firmy skupiały się na małych produkcjach. Wsparcie finansowe pozwoli im korzystać z najnowszych technologii i pójść w ślady Techlandu czy CD Projekt – mówi Mariusz Radomski z wrocławskiej firmy Dash Dot Creations, która uczestniczyła w produkcji najbardziej znanego na świecie polskiego produktu eksportowego – gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” firmy CD Projekt. Czytaj – Wrocławianie w „Wiedźminie 3: Dziki Gon”.

Sektor IT we Wrocławiu

We Wrocławiu działa ponad 40 średnich i dużych spółek świadczących szeroki wachlarz usług IT; od wsparcia technicznego po tworzenie oprogramowania. Łącznie zatrudnionych jest w nich ponad 12 tys. specjalistów IT. Czytaj – Produkcja i IT najważniejsze dla Wrocławia.

Polska wiceliderem regionu w sektorze gier komputerowych

Jak wynika z danych agencji Newzoo, na które powołuje się biznes.newseria.pl, wartość globalnego rynku gier wideo sięga według różnych szacunków od 90 do 100 mld dolarów. Liderami rynku są USA (ponad 20 mld dol.), Chiny (ok. 18 mld dol.) oraz Japonia (12,2 mld dol.) W Polsce to ponad 400 mln dol. (ponad 1,6 mld zł). To drugi – po Rosji – wynik w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce jest 13,4 mln graczy (na świecie 1,7 mld). Działa tu 160 firm i 6 tys. pracowników.Zgłoś uwagę