Tajemniczy rękopis w BUWr. Odczytaj szyfr alchemika z XVII wieku

Przechowywany w Bibliotece Uniwersyteckiej XVII-wieczny rękopis, kodeks grecki, miał zawierać m.in. teksty religijne. Kiedy pracownik biblioteki zaczął go badać, okazało się, że greckie litery nie układają się w czytelny tekst. Wygląda to na rodzaj szyfru. Biblioteka proponuje nagrodę za pomoc w jego złamaniu.

  • Biblioteka Uniwersytecka, fot. Tomasz Walków

    Biblioteka Uniwersytecka, fot. Tomasz Walków


W Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu są 42 kodeksy greckie. Według inwentarza tajemniczy rękopis miałby zawierać teksty religijne oraz wskazówki praktyczne. XVII-wieczne dzieło zostało starannie wydane i napisane.

- Rękopis jest napisany greckimi literami, ale są one zestawione w tak dziwnej kolejności, że tekst trudno jest czytać. Na przykład to, co wygląda na tytuł (na pierwszej stronie), w transkrypcji brzmi „Uo8 hopn6aus odthp16o8 ssn6oa, houe, lpo upoth opaos etto8 tss satob eetsgog. lpo Thettheog.” Rzecz jasna po grecku nie ma to żadnego sensu - wyjaśnia na FB pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej. - Co to wszystko oznacza? Wydaje się, że autor kodeksu skorzystał z jakiegoś szyfru, aby nikt nie zrozumiał, o czym pisze. Zmienił wartość liter i na pierwszy rzut oka nie wiadomo nawet tego, w jakim języku rękopis jest sporządzony: po grecku, po łacinie czy też w języku nowożytnym?

Alchemik czy bimbrownik?

Manuskrypt zawiera także rysunki. - Na przykład na stronie 108 widnieje alembik, czyli aparat do destylacji. Czy to znaczy, że pod tajemniczym alfabetem ukryte jest dzieło alchemiczne? A może chodzi o przepis na bimber? - zastanawia się pracownik Biblioteki w anonsie na profilu społecznościowym.

Biblioteka Uniwersytecka szuka chętnych, którzy podejmą się złamania szyfru i pomogą w odczytaniu rękopisu.

Propozycje należy przesłać do 30 września na adres Oddziału Rękopisów BUWr: or.bu@uwr.edu.pl. Nagrodą jest indywidualny pokaz najcenniejszych obiektów w kolekcji instytucji.

Skany dzieła są dostępne na stronie Biblioteki.

BUWr/wZgłoś uwagę