wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tajemniczy rękopis w BUWr. Odczytaj szyfr alchemika z XVII wieku

Przechowywany w Bibliotece Uniwersyteckiej XVII-wieczny rękopis, kodeks grecki, miał zawierać m.in. teksty religijne. Kiedy pracownik biblioteki zaczął go badać, okazało się, że greckie litery nie układają się w czytelny tekst. Wygląda to na rodzaj szyfru. Biblioteka proponuje nagrodę za pomoc w jego złamaniu.

Reklama

W Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu są 42 kodeksy greckie. Według inwentarza tajemniczy rękopis miałby zawierać teksty religijne oraz wskazówki praktyczne. XVII-wieczne dzieło zostało starannie wydane i napisane.

- Rękopis jest napisany greckimi literami, ale są one zestawione w tak dziwnej kolejności, że tekst trudno jest czytać. Na przykład to, co wygląda na tytuł (na pierwszej stronie), w transkrypcji brzmi „Uo8 hopn6aus odthp16o8 ssn6oa, houe, lpo upoth opaos etto8 tss satob eetsgog. lpo Thettheog.” Rzecz jasna po grecku nie ma to żadnego sensu - wyjaśnia na FB pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej. - Co to wszystko oznacza? Wydaje się, że autor kodeksu skorzystał z jakiegoś szyfru, aby nikt nie zrozumiał, o czym pisze. Zmienił wartość liter i na pierwszy rzut oka nie wiadomo nawet tego, w jakim języku rękopis jest sporządzony: po grecku, po łacinie czy też w języku nowożytnym?

Alchemik czy bimbrownik?

Manuskrypt zawiera także rysunki. - Na przykład na stronie 108 widnieje alembik, czyli aparat do destylacji. Czy to znaczy, że pod tajemniczym alfabetem ukryte jest dzieło alchemiczne? A może chodzi o przepis na bimber? - zastanawia się pracownik Biblioteki w anonsie na profilu społecznościowym.

Biblioteka Uniwersytecka szuka chętnych, którzy podejmą się złamania szyfru i pomogą w odczytaniu rękopisu.

Propozycje należy przesłać do 30 września na adres Oddziału Rękopisów BUWr: [email protected]. Nagrodą jest indywidualny pokaz najcenniejszych obiektów w kolekcji instytucji.

Skany dzieła są dostępne na stronie Biblioteki.

BUWr/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl