Tablica Maxa Berga

Przy ul. Kopernika 19 uczczono wielkiego architekta

 • Tablica Maxa Berga we Wrocławiu

  Pomysł wywieszenia tablicy zainicjowali mieszkańcy (fot. Miłosz Turowski)

 • W odsłonięciu tablicy brał również udział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia (fot.)

 • Tablica Maxa Berga we Wrocławiu

  Pamiątkowe zdjęcia mieszkańców domu przy ul. Kopernika z prezydentem Wrocławia (fot. Miłosz Turowski)

 • Tablica Maxa Berga we Wrocławiu

  Pod zdjęciem wybitnego architekta można znaleźć informacje o jego życiu (fot. Miłosz Turowski)

 • Tablica Maxa Berga we Wrocławiu

  XIX-wieczna kamienica w 1910 roku została przebudowana według projektu Maxa Berga (fot. Miłosz Turowski)

 • fot. UM Wrocław


Max Berg mieszkał we Wrocławiu w latach 1909-1924. Był miejskim radcą budowlanym. Osiedlił się w domu przy dzisiejszej ulicy Kopernika 19, który przebudowano według jego autorskiego projektu. Obecni mieszkańcy domu postanowili uczcić pamięć wybitnego architekta symboliczną tablicą, którą dzisiaj, 24 stycznia, w południe uroczyście odsłonięto.

– Przychodzi tu wielu niemieckich turystów. Chcą zobaczyć ten dom i poznać jego historię. Dzięki tablicy zdobędą informację. Tablica przybliży im też postać architekta – mówiła Alina Chorążykiewicz, która od 23 lat mieszka w domu Maxa Berga przy ul. Kopernika 19.

Pamiątkowa tablica kosztowała 600 złotych, jej zakup sfinansował Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. W uroczystości odsłonięcia uczestniczył prezydent Wrocławia.

– To bardzo ciekawa inicjatywa mieszkańców, którą w taki sposób wspieramy. Maxa Berga cenię za demokratyzację poprzez wznoszenie budowli architektonicznych – mówił prezydent Rafał Dutkiewicz.

Max Berg był m.in. projektantem takich obiektów we Wrocławiu, jak Hala Stulecia, elektrownie wodne przy moście Pomorskim czy elewacja budynku Liceum Ogólnokształcącego nr IV. Architekt w 1924 roku wyprowadził się do Berlina. Zmarł w wieku 76 lat w Baden-Baden, w roku 1947.

Miłosz TurowskiZgłoś uwagę