Świąteczne zbiórki żywności we Wrocławiu

Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Pamiętaj, że Ty także możesz pomóc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Wrocławia spędzić go z uśmiechem na ustach. Przed nami liczne zbiórki żywności.


Zbiórka Caritas Polska

8 grudnia, w godzinach 12.00-20.00 i 9 grudnia, w godzinach 10.00-20.00 Caritas Polska we współpracy z diecezjalnymi Caritas zorganizuje w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych trzynastą zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM”.

Podczas bożonarodzeniowej akcji wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze z długim okresem przydatności do spożycia, z których placówki Caritas przygotują świąteczne paczki dla najuboższych rodzin. Patrząc przez pryzmat ostatnich ogólnopolskich edycji w akcję zbierania żywności angażuje się około 20 tys. wolontariuszy. Bożonarodzeniowa zbiórka „Tak, POMAGAM” przeprowadzona będzie m.in. w sklepach sieci Biedronka, Lidl, Lewiatan, Carrefour czy Tesco.

Potrzebujących można także wspierać wysyłając w trakcie zbiórki SMS o treści PACZKA pod numer 72052 (koszt to 2,46 z VAT).

Zbiórka żywności w ZS nr 20

Wolontariat Zespołu-Szkół nr 20 przy ulicy Kłodnickiej zaangażował wszystkie zespoły klasowe w świąteczną akcję „Podziel się miłością", z której przyniesione dary zostaną przekazane dla dzieci z Domu Samotnej Matki oraz dla podopiecznych Ośrodka Leczniczo-Opiekuńczego w Jaszkotlu, a także dla podopiecznych Caritas Wrocław i Domowego Hospicjum.

Z przyniesionych artykułów spożywczych i chemicznych uczniowie uformują paczki, które wówczas zostaną rozdysponowane potrzebującym. Akcja trwa do 19 grudnia.

Bank Żywności czeka na produkty

Bank Żywności we Wrocławiu, który zlokalizowany jest przy ulicy Rogowskiej 117 D także czeka na darowizny. W godzinach 8.00-15.00 można dostarczać tam produkty żywnościowe, które są fabrycznie zapakowane i posiadają długi okres przydatności do spożycia. Wszelkich informacji można uzyskać pod numerem telefonu 71 359 82 31.

Społeczna lodówka na Szczepinie

Społeczna lodówka na Szczepinie to inicjatywa radnego osiedlowego Jana Piontka. Myśląc o osobach potrzebujących powstało miejsce, gdzie pobliscy mieszkańcy chcący podzielić się żywnością z potrzebującymi wkładają jedzenie, a najubożsi mogą je wyciągnąć i skonsumować. Lodówka jest cały czas otwarta i czeka na najbardziej potrzebujące osoby z okolicy. To pierwsza tego typu inicjatywa we Wrocławiu.

Schroniska św. Brata Alberta

Darczyńcy, którzy chcą wesprzeć najbardziej potrzebujące osoby ze schronisk św. Brata Alberta we Wrocławiu mogą przynieść produkty żywnościowe bezpośrednio do danej placówki. W godzinach 8.00-18.00 na terenie schroniska należy znaleźć kierownika lub opiekuna obiektu i wówczas on wskaże miejsce, gdzie takie dary można złożyć. Żywność zostanie rozdysponowana pomiędzy osoby przebywające czy to w schroniskach dla bezdomnych, noclegowniach czy ogrzewalniach.

Świąteczna paczka dla dzieci z Ukrainy

Fundacja Kalejdoskop Kultur zachęca do świątecznej zbiórki na rzecz dzieci z Ukrainy. Prezenty trafią do dzieci w wieku 2-16 lat, a dokładnie do 42 osób – potomków żołnierzy z 90-tego Samodzielnego Batalionu Aeromobilnego, którzy polegli w czasie ukraińsko-rosyjskiej wojnie. Prezenty mogą być różne: od słodyczy i gier edukacyjnych dla najmłodszych, poprzez kurtki, kamizelki po gadżety dla nastolatków, takie jak np. słuchawki. 

Paczki świąteczne gromadzone są w katedrze Parafii Greckokatolickiej Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej przy Placu Bpa Nankiera 15a we Wrocławiu. Prezenty zbierane są w cerkwi w następujących godzinach: Sobota 10.00-17.00,
Niedziela 11.30-17.00. Dary można przynosić do 15 grudnia. Szczegóły zbiórki można znaleźć tutaj.

Wspólna Wigilia na Placu Solnym

W tym roku, tak jak i w poprzednich latach dla wszystkich wrocławian, w szczególności tych ubogich i samotnych zorganizowana zostanie wyjątkowa Wiglia, w czasie której potrzebujący mieszkańcy miasta będą mieli okazję poczęstować się przyniesionym przez darczyńców ciastem. W poprzednim roku na wigilijnym stole rozłożono aż 150 kg słodkości. Wigilia na Placu Solnym odbędzie się 24 grudnia, w godzinach 10.00-12.00. Wszystkich zainteresowanych pomocą serdecznie zapraszamy.

Zbiórki żywności także dla zwierząt

Masz dostęp do internetu, kilka złotych i parę minut? To wystarczy, aby pomóc bezdomnym czworonogom zasmakować Świąt. Na charytatywnej platformie www.dlaSchroniska.pl właśnie wystartowała trzecia edycja „Gwiazdki dla bezdomniaka”. W ramach tej internetowej zbiórki każdy z nas, nie wychodząc z domu, może podarować karmę i smakołyki psom i kotom z kilkudziesięciu placówek z całej Polski, w tym z Wrocławia.

Wystarczy wejść na stronę www.dlaSchroniska.pl i kliknąć baner akcji „Gwiazdka dla bezdomniaka”. Tam znajdziemy wszystkie placówki, które uczestniczą w inicjatywie. Każdą z nich reprezentuje wybrany zwierzak, który zbiera zimowe zapasy dla siebie i swoich czworonożnych przyjaciół. Internauci sami decydują, które schronisko czy fundację wesprą oraz jaką karmę i w jakiej ilości podarują podopiecznym danej organizacji – mówi Michalina Zabłocka, prezes Fundacji NaszeZoo.pl, która prowadzi już trzecią edycję akcji „Gwiazdka dla bezdomniaka”.

We Wrocławiu podarunki mogą trafić między innymi do kociaka Ariela, bowiem to właśnie ten zwierzak reprezentuje w tym roku działającą w stolicy Dolnego Śląska Fundację Węgielek.

Podczas dwóch dotychczasowych edycji „Gwiazdki dla bezdomniaka” internauci podarowali czworonogom prawie pięć ton karmy o łącznej wartości niemal 80 tys. zł. Darczyńcy nie muszą przejmować się dostawą, ponieważ wszystkie produkty przekazywane są przez organizatorów bezpośrednio do schronisk.

Zgłoś uwagę