Straż Miejska Wrocławia ma nowego komendanta

Po 13 latach na emeryturę odszedł dotychczasowy komendant Straży Miejskiej Wrocławia, Zbigniew Słysz. Teraz stanowisko to objął Piotr Kościelny, który przez ponad jedenaście lat był jego zastępcą.

  • Piotr Kościelny, nowy komendant Straży Miejskiej Wrocławia, fot. Straż Miejska Wrocławia

    Piotr Kościelny, nowy komendant Straży Miejskiej Wrocławia, fot. Straż Miejska Wrocławia


Zbigniew Słysz był komendantem wrocławskiej Straży Miejskiej od 2008 r. Odszedł na emeryturę 31 lipca 2021 r. – Był to długi i wymagający okres, w trakcie którego musiał stawić czoła oczekiwaniom z wielu stron – twierdzi Piotr Kościelny, nowy komendant Straży Miejskiej Wrocławia.

– Wykonywał powierzone mu zadania, modernizował jednostkę, dostosowując ją do aktualnych potrzeb wciąż rozwijającego się Wrocławia. W tak ogromnym mieście, nie bez powodu nazwanym „Miastem spotkań” było to bez wątpienia nie lada wyzwanie. W tym czasie powstał Oddział Ochrony Środowiska, Patrole Rowerowe, Animal Patrol, wyposażono formację w samochody i specjalistyczny sprzęt, elektroniczny system monitoringu, drony, nową siedzibę jednostki oraz uruchomiono posterunek całodobowy w Rynku. Były chwile radosne, jak Euro 2012 i smutne, jak powódź w 2010 roku. Zdarzały się też wyzwania nagłe, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, m.in. epidemia COVID – 19 – dodaje Piotr Kościelny.

Nowym zastępcą komendanta Straży Miejskiej Wrocławia został Waldemar Forysiak, dotychczasowy rzecznik prasowy jednostki.

Najważniejsze sprawy lokalnej społeczności

Nowy komendant Straży Miejskiej Wrocławia planuje skoncentrować się na sprawach, które są szczególnie istotne z punkty widzenia społeczności lokalnej. Zamierza zwiększyć intensywność działania patroli w zakresie podejmowania interwencji związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, zwłaszcza tam, gdzie dochodzi do szczególnie niebezpiecznych zachowań ze strony kierowców np. w pobliżu szkół.

– Zależy mi również na większej efektywności oraz szybszym reagowaniu strażników miejskich na zgłaszane przez mieszkańców interwencje. Do ważnych dla mnie kwestii należy także ochrona środowiska. Dlatego prowadzone będą kontrole spalania w instalacjach piecowych, podczas których strażnicy będą zwracać mieszkańcom uwagę na konieczność wymiany starych instalacji na ekologiczne. Wreszcie istotna dla mnie będzie również bliska współpraca z Radami Osiedli, aktywistami osiedlowymi i organizacjami pozarządowymi – wylicza Kościelny.

Przybędzie strażników miejskich

Aby te zadania były możliwe do wykonania, nowy komendant planuje w najbliższym czasie uzupełnienie wakatów na stanowiskach strażniczych (około 50) oraz waloryzację ich wynagrodzeń. Dokończony zostanie także duży remont nowej siedziby Straży Miejskiej Wrocławia przy ul. Na Grobli. Konieczne będzie również wdrożenie kompleksowego systemu informatycznego – zintegrowanego z rejestrami państwowymi.

Piotr Kościelny pracuje w Straży Miejskiej Wrocławia od maja 1991 r., a od lutego 2010 r. pełnił stanowisko zastępcy komendanta. Ma wyższe wykształcenie. Jest żonaty, ma dwóch dorosłych synów. Jest też miłośnikiem zwierząt, zwłaszcza psów.Zgłoś uwagę