wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Z czego zbudowany jest kij baseballowy? [WIDEO]

Jednym z głównych narzędzi gracza w baseball jest kij, którego używa się do uderzeń i efektownych wybić piłki. Jego wykonanie wymaga wielkiej staranności i dbałości o szczegóły, bowiem grubość i waga muszą być starannie dobrane.

Reklama

Kije wykonywane są m.in. z metalu lub drewna. Te pierwsze pozwalają uderzać piłki dużo dalej niż drewniane, bowiem kij drewniany, w przeciwieństwie do metalu, pochłania nieco energii przy uderzeniu.

W ligach zawodowych można grać tylko kijami drewnianymi. Wszystko ze względu na regulacje wynikające z przepisów ligowych.

Sprawdźmy, w jaki sposób robi się kije do baseballa i jak zawodnicy mogą ich używać.

Już nawet typ drewna może decydować o tym, jak daleko poleci uderzona piłka baseballowa. Legendarny baseballista Barry Bonds ustanowił rekord w liczbie home-runów (wybić piłki poza boisko) kijem wykonanym z klonu. Niektórzy zawodnicy, ci z najwyższej półki, zamawiają przygotowane specjalnie dla nich kawałki drewna.

Klocek drewna, z którego wykonany ma być kij, najpierw jest ważony, a po oczyszczeniu z resztek kory i ponownym zważeniu, specjalna wycinarka kształtuje kij, pozbywając się nadmiaru drewna.

W sumie obcinane jest około 2,5 centymetra, a proces trwa 3 minuty. Końcówka kija, tam gdzie chwyta uderzający, jest wykańczana ręcznie, dzięki specjalnym nożom, a jej forma i wymiary, wzięte z gotowego już wcześniej kija. W podobny sposób wykańczana jest druga część kija, gdzie należy pozbyć się ostrych krawędzi, które mogą przy uderzeniu rozerwać piłkę lub odbić się w niekontrolowany sposób i trafić w innego gracza.

Kije są robione specjalnie dla graczy i przez nich zamawiane. Niektórzy zawodnicy życzą sobie, aby na grubszym końcu kija wydrążono wgłębienie. Po co? Bo wtedy kij nabiera balansu, który powoduje, że czucie i ruch kija są dla zawodnika wygodniejsze. Niektórzy poszli krok dalej i wycinali otwór przez cały kij, a do środka wkładali korek, aby kij był lżejszy i dostawał sprężystości.

Graig  Nettles zamiast korka włożył do środka gumowe piłki. Gracz najadł się nieco wstydu, bo jego kij pękł podczas uderzenia, a piłki wyleciały na boisko. Specjaliści twierdzą, że wycinanie dziury w kiju nie daje zawodnikowi przewagi, a wręcz przeciwnie, powoduje, że kij traci właściwości i pomimo to, że jest lżejszy, uderzenia są krótsze. Inni próbowali do kija wkładać także gwoździe i butelki.

Kij może posłużyć także do robienia rzeczy wyglądających tak, jakby nagle zmieniły się prawa fizyki.

Przypominamy, że we Wrocławiu funkcjonuje zespół KSB Wrocław - srebrny medalista tegorocznych mistrzostw Polski.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl