Najmłodsi zawodnicy Wrocławskiego Klubu Piłki Stołowej mają 10 lat, najstarsi zaś są po 40-tce. Najczęściej zgłaszają się mężczyźni, choć w świecie piłki stołowej nie brakuje kobiet. Piłkarzyki są popularne przede wszystkim wśród osób w wieku 25-35 lat. Czasem aktywni gracze namawiają swoich znajomych, nierzadko jednak na turniejach pojawiają się osoby z zewnątrz.
Historia piłki stołowej w profesjonalnym wydaniu sięga 1999 roku
Wtedy we Wrocławiu odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski. W turnieju wzięło udział blisko 200 par – tak ogromna była chęć skonfrontowania swoich umiejętności z innymi graczami na premierowych zawodach.
Rok 1999 to również początek Wrocławskiego Klubu Piłki Stołowej, który w 2005 r. został zarejestrowany w Ewidencji Klubów Sportowych. Od tego czasu kilkakrotnie zmieniał się jego skład oraz struktura, ale nie wpłynęło to na zainteresowanie dyscypliną.
Pomimo przerw w oficjalnej działalności naszego klubu, wrocławska społeczność piłkarzykowa cały czas trwała, rywalizując na lokalnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych zawodach. Obecnie nasz klub liczy 25 członków stałych, ale na otwartych dla każdego cotygodniowych turniejach pojawia się znacznie więcej osób. Ciężko powiedzieć, ilu graczy dokładnie przewinęło się przez wszystkie lata, ale myślę, że śmiało można liczyć ich w setkach.Anna Lamperska, zawodniczka
Umiejętności są kluczem do sukcesu
Choć piłka stołowa kojarzy się przede wszystkim z rekreacją w gronie znajomych, na oficjalnych turniejach obowiązują konkretne zasady. Zawodnicy muszą unikać fauli, ogromne znaczenie ma technika gry, a znacznie mniejsze element losowości. Zdaniem samych graczy, tak profesjonalne podejście może początkowo zniechęcić niektórych, jednak dzięki temu rozgrywka jest znacznie ciekawsza.
Na pewno odstrasza to ludzi, którzy chcą się tylko odprężyć, ale pozostałym - zaczynającym trenować - takie zasady pozwalają stoczyć wyrównany pojedynek, którego wynik faktycznie zależy od umiejętności. Oczywiście cieszy nas, że bardzo dużo osób gra rekreacyjnie, a stoły coraz częściej można spotkać w korporacjach czy szkołach.Anna Lamperska
Szacuje się, że obecnie w Polsce jest około 200 aktywnych zawodników. Mogłoby się więc wydawać, że piłka stołowa czasy świetności ma już za sobą. We Wrocławskim Klubie Stołowym powoli przybywa jednak juniorów, którzy prezentują coraz lepszy poziom.
Aktualnie trudno nam konkurować z ekranem telefonu czy monitora, ale jestem pełna nadziei, że nastąpi u nas takie odrodzenie, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Tam popularyzacja piłkarzyków przebiega bardzo dobrze - są rozgrywki ligowe, zawody dla osób z niepełnosprawnościami, transmisje na Twitchu.Anna Lamperska
Grać każdy może, trochę lepiej lub gorzej
Wrocławski Klub Piłki Stołowej co tydzień organizuje turnieje par losowanych – każdy zainteresowany udziałem może przyjść samemu i trafić w parze na dobrego zawodnika. Jeśli rozgrywka się spodoba, wystarczy zgłosić się do klubu. Tam doświadczeni zawodnicy uczą gry od podstaw. Ponadto, członkowie mogą bezpłatnie korzystać ze stołów i akcesoriów treningowych. Choć początki bywają trudne, satysfakcja z każdego udanego zagrania przychodzi bardzo szybko.
Najlepsi zawodnicy początkowo trenowali bardzo intensywnie, po kilka godzin dziennie przez kilka miesięcy. Teraz raczej już tylko przed większymi zawodami i to na tyle, na ile pozwala im życie prywatne. Piłka stołowa to sport dla każdego - kobiet i mężczyzn, młodszych i starszych.Anna Lamperska
Klub w ostatnich latach zorganizował szereg akcji, których celem była popularyzacja dyscypliny – Ligę Biznesową dla firm, turnieje dla studentów czy treningi dla początkujących. 2 lata temu Wrocławski Klub Piłki Stołowej we wrocławskich domach dziecka zrealizował również projekt w ramach Mikrograntów.
Jedną z głównych zalet tego sportu jest połączenie rywalizacji sportowej ze stosunkowo niewielkim nakładem siły fizycznej, przez co niezależnie od płci, postury czy wzrostu możemy rywalizować z każdym na takim samym poziomie. Bardziej wartościowe cechy to silna psychika, umiejętność strategicznego myślenia, trening powtarzalności zagrań. Porównałbym ten sport bardziej do dynamicznych szachów niż tradycyjnej piłki nożnej.Mateusz Fudala, mistrz świata z 2015 roku
W 2022 roku zawodnicy Wrocławskiego Klubu Piłki Stołowej po raz czwarty w historii zwyciężyli w Klubowych Mistrzostwach Polski. Tym samym drużyna zakwalifikowała się do Europejskiej Ligi Mistrzów, w której w poprzednim sezonie wywalczyła znakomite 3. miejsce.
Poza sukcesami drużynowymi, wrocławianie mogą pochwalić się spektakularnymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej. Mateusz Fudala w 2015 roku został mistrzem świata!