24°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 13:55

3. Piłkarskie mistrzostwa Wrocław CUP zakończone. Zobacz triumfatorów turnieju [ZDJĘCIA]
XII Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Ulicznej dla Bezdomnych zakończone fot. Tomasz Hołod
XII Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Ulicznej dla Bezdomnych zakończone

W dniach 15-17 lipca na Placu Solnym odbywał się XII Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych – Wrocław CUP. Mistrzostwa zorganizowane zostały przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Najlepszą drużyną okazała się druga reprezentacja Węgier, która pokonała wrocławski zespół św. Alberta 5:3.

Plac Solny pełen sportowych emocji

Finał okazał się niezwykle emocjonujący oraz zaciekły, bowiem Węgrzy wygrali z wrocławskim zespołem św. Alberta zaledwie dwoma bramkami, co nie jest dużą przewagą w piłce nożnej ulicznej. Na najniższym stopniu podium zameldowała się drużyna Litwy, która w meczu o trzecie miejsce pokonała zespół Hostel Dębowiec.

Zmagania kobiece wygrała natomiast drużyna z Oławy, która pokonała w starciu finałowym reprezentację Polski 12:6. Trzecie miejsce zajęła drużyna One Passion One Love, a czwarte Ślęza Wrocław.

– Turniej okazał się, jak zawsze, organizacyjnym sukcesem. Wszystko przebiegło po naszej myśli, poza dwoma sytuacjami, które zakończyły się urazem, ale wiadomo, to jest sport, może się tak zdarzyć – mówi Maciej Gudra, organizator turnieju. – Ostatecznie wszyscy wyjechali zadowoleni, była to również dobra promocja miasta. – dodaje.

O dobrej organizacji turnieju świadczy również frekwencja. Arena na Placu Solnym mogła pomieścić 499 widzów.

Trybuny były cały czas pełne. Chyba jeszcze nigdy nie było tyle osób co w tym roku, poza momentem w którym spadł deszcz i ludzie schowali się pod parasole
Maciej Gudra, organizator Wrocław CUP

Następny turniej w przyszłym roku

W turnieju wzięło udział 20 zespołów – 16 męskich i 4 kobiece. Łącznie było to 220 zawodników z Polski, Europy i świata: we Wrocław CUP wystartowały takie reprezentacje jak Belgia, Dania, Niemcy, Austria czy Kirgistan.

Była to w tym roku najważniejsza tego typu impreza na świecie. Odwołane zostały bowiem mistrzostwa świata, które mają się odbyć w 2023 roku w Nowym Jorku.

Rozpoczęcie turnieju miało miejsce w piątek o godzinie 14:00. Uczestniczył w nich m.in. prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. – Cieszę się, że turniej wraca po przerwie spowodowanej pandemią. Jestem dumny, że we Wrocławiu, mieście sportu takie rzeczy się dzieją – powiedział.

Godzinę wcześniej rozegrano natomiast mecz otwarcia, w którym drużyna Hostel Częstochowa wygrała z reprezentacją Danii 6:4. Turniej trwał do niedzieli, a starcie finałowe rozpoczęło się o godzinie 17:00.

Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, następne mistrzostwa odbędą się za rok w tym samym miejscu.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zorganizujemy następne mistrzostwa, tak jak w tym roku - w drugi weekend lipca. Jeszcze pomyślimy i może zmienimy lokalizację, ale chcielibyśmy, żeby to był Plac Solny.

Czym jest Wrocław CUP?

Turniej ten jest pewnego rodzaju nagrodą dla zawodników biorących udział. Osoby te pokonały różne życiowe trudności, a teraz, poprzez sport, udowadniają, że można wyjść z trudnej sytuacji.

– Są to ludzie, którzy mają proces terapeutyczny za sobą. Jest to swego rodzaju nagroda, ponieważ to zawsze zaszczyt zagrać w reprezentacji Polski z orzełkiem na piersi. Ważne jest jednak, aby wykonana została praca terapeutyczna – mówił po ceremonii losowania grup Maciej Gudra, organizator turnieju.

Po raz pierwszy udział wzięła także drużyna uchodźców z Ukrainy. – Bardzo się cieszymy, że udało nam się stworzyć drużynę gości z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną – nie krył Maciej Gudra. – W pierwszej edycji, w 2009 roku, to właśnie Ukraina wygrała Wrocław CUP, a następnie zdobyła mistrzostwo świata. Tegorocznym zawodnikom życzę, żeby ich historia była podobna, ale przede wszystkim, żeby mogli jak najszybciej wrócić do domu – dodał.