19°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 18:30

3. Tour de Pologne 2023. Najpopularniejszy wyścig kolarski [KTO WYGRAŁ? KLASYFIKACJA GENERALNA]
Peleton kolarzy podczas 2. etapu Tour de Pologne 2023 Tomasz Śmietana
Peleton kolarzy podczas 2. etapu Tour de Pologne 2023

80. Tour de Pologne rozpoczął się w Poznaniu, po czym zawodnicy przejechali przez malownicze tereny Dolnego Śląska. Na trasie Tour de Pologne 2023 znalazły się m.in. Sobótka, Karpacz, Wałbrzych, Duszniki Zdrój i Strzelin. W wyścigu rywalizowała ze sobą czołówka kolarzy z całego świata. 4 sierpnia kolarze dotarli do mety w Krakowie. Kto wygrał Tour de Pologne 2023. Sprawdź wyniki i klasyfikację generalną!

Tour de Pologne 2023. Trasa jubileuszowego wyścigu

Tour de Pologne 2023 rozpoczął się 29 lipca na pl. św. Marka w Poznaniu i zakończy 4 sierpnia w Krakowie. W tegorocznym wyścigu o zwycięstwo walczą ze sobą najlepsi kolarze na świecie, w tym João Almeida (UAE Team Emirates), zwycięzca edycji 2021, Geraint Thomas (INEOS Grenadiers), Tim Wellens (UAE Team Emirates), zwycięzca TdP 2016 i Pavel Sivakov (INEOS Grenadiers), zwycięzca TdP 2019 oraz Polacy - Michał Kwiatkowski i Rafał Majka.

- To bardzo ważna dla nas edycja wyścigu. Świętujemy urodziny Tour de Pologne oraz 80. edycji. W tym roku mija także 30 lat, odkąd jestem odpowiedzialny za organizację tego wielkiego wydarzenia. Do Polski przyjedzie światowa czołówka, w tym kilku zwycięzców z poprzednich lat. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w naprawdę świetnej formie. Zapowiada się naprawdę zaciekła walka i wspaniałe sportowe widowisko, a dodatkowo wielka promocja naszej pięknej Polski na całym świecie.
Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu Tour de Pologne 2023

Tradycyjnie kolarze ścigali się będą podczas siedmiu etapów: dla sprinterów, trzech górskich i czasówce. Zapowiada się emocjonujące, sportowe widowisko. W galerii możecie zobaczyć mapy całej trasy 80. Tour de Pologne oraz zdjęcia.

Kto wygrał Tour de Pologne 2023? Klasyfikacja generalna  [aktualizacja 4.08.]

Liderem klasyfikacji generalnej po 7. etapie wyścigu, który zakończył się 4 sierpnia w Krakowie, pozostał Matej Mohorić (Bahrain Victorious) i to on wygrał cały wyścig. Drugi jest Joao Almeida (UAE Team Emirates), a trzeci Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który powtórzył wynik z 2021 roku.

• ETAP 7 – Zabrze – Kraków

80. Tour de Pologne na Dolnym Śląsku. Była Ściana Płaczu. Kto wygrał drugi etap?

Zawodnicy wystartowali 29 lipca z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pierwszy etap wyścigu objął Wielkopolskę i zakończył się w Poznaniu. Drugi etap Tour de Pologne rozpoczął się w Lesznie, a później przeniósł się na Dolny Śląsk. Zawodnicy walczyli o jedyną na tym etapie Premię Lotną LOTTO, zlokalizowaną w miejscowości Góra.

Wielki finał etapu odbył się w Karpaczu, a kolarze mieli do pokonania m.in. 11-kilometrowy podjazd pod Orlinek, nazywany Ścianą Płaczu. Tour de Pologne powrócił do Karpacza po 16 latach, a Matej Mohorič (Bahrain-Victorious) przełamał 30 lipca impas świetną akcją i wygrał 2. etap. João Almeida (UAE Team Emirates) i Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) zajęli odpowiednio 2. i 3. miejsce. Słoweniec został nowym liderem klasyfikacji generalnej ORLEN.

Na trasie wyścigu Wałbrzych - Duszniki. Kto wygrał trzeci etap

Trzeci, typowo górski etap (z przewyższeniem wynoszącym ponad 3000 m) rozpoczął się 31 lipca w Wałbrzychu. Metę 163-kilometrowej trasy zaplanowano w Dusznikach-Zdroju. Do zdobycia były trzy Premie Górskie PZU II kat. w Walimiu, na Przełęczy Jugowskiej oraz w Zieleńcu, a także Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pieszycach. Widowiskowa rywalizacja w ramach trzeciego etapu miała finał na arenie biathlonowej Centralnego Ośrodka Sportu.

Najlepszy okazał się Rafał Majka (UAE Emirates). Drugi był Matej Mohorič (Bahrain-Victorious), a trzeci, drugi dzień z rzędu, Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers). Liderem klasyfikacji generalnej ORLEN jest Słoweniec Mohorić, drugie miejsce zajmuje Majka, a trzeci jest João Almeida. Kwiatkowski jest czwarty.

Czwarty etap wyścigu: Strzelin - Sobótka - Opole

Czwarty etap wyścigu (w sumie 198 km) wciąż jeszcze odbywał się na Dolnym Śląsku. Bardziej płaskie tereny pozwoliły wykazać się sprinterom. Zawodnicy wystartowali z dolnośląskiego Strzelina, przejechali do Sobótki, a później zawrócili i skierowali się na Opolszczyznę. Na trasie tegorocznego 4. etapu zaplanowano Premię Górską PZU III kat. w Strzegomianach, a także trzy Premie Lotne LOTTO: Sobótka, Strzelin i Grodków.  Po sprinterskim finiszu, czwarty etap Tour de Pologne wygrał w Opolu Olav Kooji.

Piąty, szósty i siódmy etap. Kto zwyciężył?

Marijn van den Berg 2 sierpnia wygrał 5. etap 80. Tour de Pologne z Pszczyny do Bielska-Białej. W czwartek jazda indywidualna na czas w Katowicach. Zawodnicy ścigać się będą w ścisłym centrum na dystansie 16.6 km. Szósty etap wygrał niespodziewanie Włoch Mattia Cattaneo (Soudal Quick-Step). Siódmy etap z metą w Krakowie 4 sierpnia wygrał Tim Merlier (SOQ).

Wyścig Tour de Pologne z metą w Krakowie

Piąty etap wyścigu (199 km) rozpocznie się w Pszczynie, metę zaplanowano w Bielsku-Białej. Na trasie będą trzy Premie Lotne LOTTO: w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach, dwie Premie Górskie PZU I kat.: Ochodzita i Salmopol. Jest też Premia Górska PZU II kategorii – Zameczek.

Szósty etap to jazda indywidualna na czas w Katowicach na dystansie 16.6 km. Trasa biegła ulicami centrum miasta. Meta została zaplanowana przy Spodku.

Siódmy etap Tour de Pologne 2023 to 167 km z Zabrza do Krakowa, gdzie już tradycyjnie zakończył się cały wyścig.

Gdzie oglądać transmisję z Tour de Pologne 2023 w TV i online?

Transmisje z 80. edycji Tour de Pologne będzie można oglądać w telewizji na kanałach TVP 1 i TVP Sport oraz online w tvpsport.pl. W piątek, 4 sierpnia 7. etap wyścigu zobaczymy o 14.10 w Telewizji Polskiej.

Wspominamy Stanisława Szozdę

Z ciekawostek związanych z Wrocławiem, w kontekście Tour de Pologne warto wspomnieć o Stanisławie Szoździe, słynnym kolarzu, który W 1971 był najlepszy w wyścigu. Wygrał trzy etapy, a przez sześć ostatnich jechał w koszulce lidera. W 1973 zwyciężył w jednym etapie, a w klasyfikacji końcowej zajął 4. miejsce. W 1974 również był najlepszy na jednym etapie, w 1976 wygrał prolog i pierwszy etap, ale następnie wycofał się z wyścigu z powodów zdrowotnych. Sportowiec zmarł 23 września 2013 r. we Wrocławiu i został pochowany na Cmentarzu Osobowickim w Alei Zasłużonych.

Źródło: materiały prasowe