Zwycięzcą 32. Wrocław Maratonu został Kenijczyk Felix Kipkorir Kangogo, który minął linię mety po 2 godzinach 13 minutach i 41 sekundach, a bieg ukończyło w sumie ok. 4 tys. osób. Przygotowania do 33. ddycji imprezy już trwają, a dyrektor sportowy Wrocław Maratonu Wojciech Gęstwa zapowiada sporo zmian.
– W historii naszych zawodów był moment, że znajdowaliśmy się w trójce najlepszych maratonów w Polsce, a teraz chcemy to miejsce odzyskać. Nasze działania mają na celu podniesienie poziomu sportowego i organizacyjnego imprezy, a przede wszystkim frekwencji. Choć zbieramy wysokie oceny za wspaniałą atmosferę i organizację, to jednak nie przekłada się to na wzrost liczby uczestników. Chcemy to zmienić – mówił gęstwa podczas konferencji „Rozbiegajmy Wrocław”.
Nowa trasa, klasyfikacje i medale
Pomóc ma w tym m.in. zmiana przebiegu trasy biegu, dodatkowe klasyfikacje oraz nowa formuła akcji „I Ty zostań maratończykiem”. Nowa trasa ma być szybsza i łatwiejsza dla zawodników. Oznacza to m.in. że nie będzie przebiegała ulicami, na których jest kostka, zniknąć mają także przeszkadzające biegaczom podbiegi.
– Trasa nie straci jednak na swojej atrakcyjności, a uczestnicy maratonu nadal będą mogli podziwiać najpiękniejsze miejsca we Wrocławiu – podkreślił dyrektor.
Wiadomo już także, że zarówno w półmaratonie jak i w maratonie wprowadzone zostaną nowe klasyfikacje dla najlepszych polskich biegaczy, biegaczek ooraz wspólna klasyfikacja dla organizatorów biegów i dziennikarzy sportowych.
– Widzimy, że nasi rodacy coraz lepiej radzą sobie na długich dystansach z konkurencją i coraz częściej wskakują na podium. Wysokie nagrody dla najlepszych Polek i Polaków to wyraz naszego uznania i szacunku dla nich za ich ciężką pracę – tłumaczył Gęstwa.
Jedną z największych nowości, które mają zostać wprowadzone w 2015 r., będą nowe medale za udział w półmaratonie i maratonie. Po połączeniu mają one stworzyć jeden medal za udział w obu wrocławskich imprezach biegowych.


Zmiany dotkną także program „I Ty możesz zostać maratończykiem”, którego celem było przygotowanie wszystkich chętnych do udziału we wrocławskim maratonie, a który ma wystartować na wiosnę. – Zauważyliśmy, że dużo osób rozpoczyna przygotowania, ale stosunkowo niewielu biegaczy kończy je ukończeniem maratonu. Chcielibyśmy to zmienić i dlatego pracujemy obecnie nad jego nową formułą – mówił dyrektor.
Nie tylko maraton i półmaraton
Wiadomo już także, jakie duże imprezy zorganizuje w 2015 r. Młodzieżowe Centrum Sportu. Oprócz 3. Nocnego Wrocław Półmaratonu, który odbędzie się 20 czerwca i 33. Wrocław Maratonu zaplanowanego na 13 września, będą to bieg na 30 km – 9 sierpnia – oraz biegi długie w ramach Otwartych Mistrzostw Wrocławia.
– Półmaraton odbędzie się 20 czerwca, ponieważ chcielibyśmy połączyć bieg z Nocą Świętojańską oraz z obchodami święta Wrocławia. Zrezygnowaliśmy z organizacji małych biegów, które naszym zdaniem nie spełniają swojego zadania – ocenił Gęstwa.
Młodzieżowe Centrum Sportu ma także w planach stworzenie swojej telewizji, nawiązanie współpracy z organizacjami biegowymi z Wrocławia i okolic oraz kontynuację akcji charytatywnych „Honorowy dawca energii Fortum” i Pomagamy Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.
fot. materiały prasowe
Kontynuowany będzie także projekt internetowych transmisji z półmaratonu i maratonu, które w tym roku cieszyły się ogromnym zainteresowanie. Relację z biegu nocnego śledziło on-line 23 tys. osób, a z biegu maratońskiego aż 87 tys. internautów.
Zapisy do 3. Nocnego Wrocław Półmaratonu i 33. Wrocław Maratonu mają się rozpocząć 19 grudnia.
Zobacz także:
32. Wrocław Maraton - o włos od rekordu [ZDJĘCIA] Biegliście w 32. Wrocław Maratonie? [GALERIA]