wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Wrocławskie Kluby Sportowe
  4. Klub zapaśniczy przejdzie remont. Zabytek odzyska blask

Dawny hotel i restauracja, które od 1946 roku są siedzibą Klubu Sportowego "Lotnik", przejdą renowację. Rozpoczął się pierwszy etap przebudowy zabytkowego obiektu przy ul. Bierutowskiej 36. Młodzi zapaśnicy będą ćwiczyć w odnowionym wnętrzu. Jak zmieni się budynek na Psim Polu i do kiedy przewidziano prace?

Reklama

Będący niezmiennie - od 1946 roku - siedzibą KS "Lotnik" budynek, przejdzie gruntowny remont. Zapaśnicy wkrótce będą ćwiczyć w odnowionym wnętrzu zabytkowego Etablissements Deutscher Keiser, który dziś stanowi halę sportową.

Obecny stan budynku wymaga wielu prac. Te rozłożono na trzy etapy. Dokumentację projektową na remont przygotowała Pracownia Projektowa Innova 2. Pierwszy etap przebudowy właśnie się rozpoczął.

- To ważny krok dla naszej społeczności sportowej i lokalnej! – napisał na Facebooku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Hala KS "Lotnik", czyli dawny hotel z restauracją

Etablissements Deutscher Keiser został wybudowany w Hundsfeld (Pse Pole), zanim wieś została dołączona do Wrocławia w 1928 roku. Obecna hala mieści się w dwóch połączonych ze sobą budynkach należących niegdyś do kompleksu. Najstarszy z nich - wówczas jeszcze "E. Wasner - Gashof" (Gościniec E. Wasnera) postawiono tu w roku 1898.

Z dawnego kompleksu zachowała się tylko część zabudowy - z budynku pełniącego funkcję hotelu, zaledwie jedna trzecia. Zawodnicy ćwiczą we wnętrzu dawnej sali balowej. tzw. Gosser Saal, gdzie dawniej wokół parkietu rozstawione były stoliki.

Choć dawna świetność obiektu jest już przeszłością, zachowało się w nim wiele elementów stolarki, jak choćby drewniane detale wewnątrz czy oryginalne drzwi od strony ul. Bierutowskiej.

Obecnie kompleks nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i ekologii. Konieczny jest więc remont.

<p>Wkr&oacute;ce zawodnicy będą ćwiczyć w wyremontowanej, zabytkowej hali, spełniającej wymogi bezpieczeństwa i wsp&oacute;łczesnej ekologii</p> Magdalena Pasiewicz
Wkróce zawodnicy będą ćwiczyć w wyremontowanej, zabytkowej hali, spełniającej wymogi bezpieczeństwa i współczesnej ekologii

Hala KS "Lotnik" - co zostanie wyremontowane?

Wielobranżowa inwentaryzacja przeprowadzona przez Wrocławskie Mieszkania - zarządcę budynku wykazała, że pilnego remontu wymagają spękane ściany budynku i nieszczelny dach. Dodatkowo trzeba zapobiec zawilgacaniu fundamentów.

W budynku trzeba również stworzyć m.in. system zabezpieczeń przeciwpożarowych, sprawny systemy wentylacji i ogrzewania czy choćby powiększyć zaplecze sanitarne oraz ilość szatni. Trzeba również dostosować obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Po remoncie budynek będzie energooszczędną, nowoczesną, spełniającą wymogi ekologiczne i bezpieczną halą sportową, funkcjonującą w zabytkowym obiekcie - hala została wpisana w rejestr zabytków nieruchomych, w kwietniu 2024 roku.

Remont Klubu "Lotnik". Pierwszy etap inwestycji

Rozpoczął się I etap inwestycji przy ul. Bierutowskiej 36.

W jego ramach zaplanowano:

  • wykonanie całości projektowanych prac w zakresie budynku tzw. socjalnego (dawny budynek hotelowy),
  • wykonanie izolacji wszystkich ścian piwniczych i fundamentowych (budynek socjalny + hala sportowa),
  • wykonanie instalacji wentylacji z wyłączeniem rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych w przestrzeni hali sportowej.

Zakończenie tego etapu prac planowane jest na październik 2025.

Hala KS "Lotnik" - terminy realizacji prac remontowych

Etap II

W kolejnym roku (2026), od marca do października, zostanie przeprowadzony remont dachu i wnętrz hali sportowej, włącznie z wymianą stolarki okiennej.

Etap III

W 2027 roku zostanie wyremontowana elewacja budynku i weranda. W tym roku - jeśli wszystko pójdzie z planem - powinny zakończyć się wszystkie prace. Te prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Szacunkowy koszt całej inwestycji to 9 milinów złotych brutto.

Reklama