Wrocławianie obejrzą mecz zawodowej ligi zapaśniczej po raz pierwszy w historii. KLZ wystartowała przed tygodniem. Obie drużyny należą do grona faworytów rozgrywek. – To będzie pojedynek na szczycie. My jesteśmy mocniejsi w stylu klasycznym, Grunwald w stylu wolnym. Mamy apetyt na mistrzostwo Polski, więc drużyna jest mocno zmobilizowana – mówi Józef Tracz, jeden z inicjatorów KLZ i twórca drużyny AZ (Akademia Zapasów) Supra Brokers Wrocław, a w przeszłości trzykrotny medalista olimpijski w zapasach. Zespół AZ Supra Brokers powstał specjalnie na potrzeby rywalizacji w KLZ. Skład opiera się w większości na zawodnikach WKS Śląsk Wrocław, odnoszących już sukcesy na arenie krajowej i za granicą.
Mecze w Krajowej Lidze Zapaśniczej są rozgrywane w zupełnie nowej formule – trzy walki w stylu wolnym, trzy w stylu klasycznym oraz trzy z udziałem kobiet, które walczą tylko w stylu wolnym. – Zapraszamy kibiców, którzy chcą zobaczyć zapasy w widowiskowym wydaniu i na bardzo wysokim poziomie sportowym. Emocji na pewno nie zabraknie. KLZ to zupełnie świeży, nowoczesny pomysł. Mecze są dynamiczne, w oprawie atrakcyjnej dla publiczności – podkreśla Józef Tracz.
Zasady zapasów
Walka w zapasach odbywa się na okrągłej macie o średnicy 9 metrów, na której rywalizuje dwóch zawodników tej samej kategorii wagowej. Ubrani w czerwony i niebieski trykot walczą w dwóch trzyminutowych rundach z 30-sekundową przerwą (w przypadku seniorów i juniorów) lub dwóch dwuminutowych rundach z 30-sekundową przerwą (kadeci i młodzicy). Zapasy dzielą się na te w stylu klasycznym (walczą w nim tylko mężczyźni), w którym dozwolone są wyłącznie chwyty powyżej pasa, oraz w stylu wolnym (mężczyzn i kobiet), gdzie przeciwnika można chwytać również za nogi.
Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki – to najcenniejsze zwycięstwo w zapasach (tzw. „tusz”) wymaga przytrzymania rywala tak, by przez 1 sekundę dotykał maty zapaśniczej obiema łopatkami. W tym celu stosuje się różne chwyty (techniki zapaśnicze), za który sędziowie przyznają 1, 2 lub 4 punkty w stylu wolnym i zapasach kobiet oraz od 1 do 5 punktów w stylu klasycznym. Walkę wygrywa zawodnik, który po dwóch rundach ma więcej punktów. Walkę kończy także uzyskanie wyraźnej przewagi punktowej, gdy następuje tzw. „tusz techniczny” (8 punktów różnicy w stylu klasycznym i 10 punktów w stylu wolnym).
Walkę ocenia trzech sędziów, którzy za pomocą palców pokazują liczbę przyznanych zawodnikowi punktów. Te zdobywa się za wykonanie technik zapaśniczych, a ich liczba zależy od stopnia zagrożenia, w jakim znalazł się przeciwnik w wyniku ataku. Punkty można też zyskać za niedozwolone zagrania rywala – w zapasach zabronione są tzw. chwyty bolesne jak uderzenia, dźwignie, wyłamywanie palców, kopnięcia czy łapanie za włosy.
Zawodnik może zdobyć:
1 punkt – za wyjście z pola walki, za faulowanie w walce, za wyjście z pozycji parterowej na przeciwnika, za ucieczkę z maty lub od chwytu.
2 punkty – za doprowadzenie przeciwnika ze stójki do parteru (zawodnik atakowany leży lub znajduje się w klęku podpartym, czyli dotyka – minimum w trzech punktach – maty kolanami, rękami lub głową).
3 punkty – za doprowadzenie w parterze do pozycji zagrożonej (atakowany jest obrócony plecami do maty), za faul przeciwnika uniemożliwiający wykonania akcji technicznej lub ucieczkę z pola walki w pozycji mostowej.
4 punkty – za działanie doprowadzające atakowanego bezpośrednio z pozycji stojącej do zagrożonej.
5 punktów – w stylu klasycznym, kiedy akcja techniczna zawiera oderwanie przeciwnika od maty, a atakowany wykonuje efektowny lot.

AZ Supra Brokers Wrocław vs Grunwald Poznań
Dla wszystkich Wielofunkcyjna Hala Sportowa AWF