wroclaw.pl strona główna SmartCity Wrocław – inwestycje, nowe technologie, lepsze miasto SmartCity - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. SmartCity
  3. Aktualności
  4. Bawiąc-uczę się ! 20 lat z piłkami edukacyjnymi EDUball
Różnokolorowe piłki EDUball rozrzucone na podłodze. Ireneusz Cichy
Różnokolorowe piłki EDUball rozrzucone na podłodze.

Piłki edukacyjne, które powstały we Wrocławiu w Akademii Wychowania Fizycznego, to nowatorska pomoc dydaktyczna dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz nauczycieli wychowania fizycznego. Koncepcja EDUball/BRAINball jest innowacyjnym podejściem do nauczania opartym na interdyscyplinarnym modelu nauczania.

Reklama

EDUball – zestaw 100 piłek do mini gier zespołowych

Zestaw EDUball/BRAINball składa się ze 100 piłek do mini gier zespołowych (koszykówki, piłki siatkowej/nożnej) w pięciu kolorach (żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym i pomarańczowym) z umieszczonymi na strukturze piłki czarnymi literami uwzględniającymi alfabet polski - w przypadku piłek EDUball i alfabet angielski - w przypadku BRAINball. Na piłkach żółtych i zielonych oprócz liter umieszczone są cyfry, a na piłkach czerwonych i niebieskich: znaki operacji matematycznych t.j.: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, większe niż, mniejsze niż, nawiasy oraz znak obsługi poczty internetowej (@).

EDUball dla uczniów i seniorów

Piłki EDUball wykorzystywane są głównie w edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci uczestnicząc w zajęciach ruchowych z EDUballami doskonalą nie tylko umiejętności ruchowe czy kształtują zdolności motoryczne, ale przede wszystkim wybrane kompetencje kluczowe takie jak: czytanie, pisanie i rachowanie. A wszystko to odbywa się podczas zabawy, bo „Bawiąc – uczę się”.

Warsztaty z piłkami edukacyjnymi cieszą się także dużą popularnością wśród seniorów. Od 2019 roku w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu realizowany jest projekt „Aktywność seniorów to ich sprawność i zdrowie”, w ramach którego seniorzy uczestniczą m.in. w zajęciach ruchowych właśnie z piłkami edukacyjnymi.

Zajęcia z piłkami edukacyjnymi oprócz Polski prowadzono także w USA, Niemczech, we Włoszech, w Finlandii, Portugalii, w Singapurze, na Tajwanie czy w Wietnamie. W USA, piłki te znane są pod nazwą BRAINball.

Pomysłodawcy EDUball

Piłki edukacyjne Eduball powstały w Akademii Wychowania Fizycznego w 2002r. Współtworzyli je pracownicy Katedry Zespołowych Gier Sportowych: prof. dr hab. Andrzej Rokita, dr Tadeusz Rzepa oraz Marek Nowicki (przedsiębiorca), a pomysł rozwijali również: dr Ireneusz Cichy, dr Sara Wawrzyniak, śp. mgr Agnieszka Wójcik, dr Agnieszka Krysmann, dr Magdalena Kaczmarczyk i dr Marcin Korbecki.

Wykorzystanie piłek edukacyjnych EDUball podczas zajęć ruchowych z dziećmi w wieku 6-10 lat wspomaga ich rozwój motoryczny i intelektualny. Dzieci podczas zajęć ruchowych z piłkami edukacyjnymi EDUball poznają: litery, kolory, cyfry, znaki matematyczne, uczą się, doskonalą ortografię i zasady z nią związane, uczą się, doskonalą podstawowe działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, uczą się, doskonalą języki obce, kształtują zdolności motoryczne, doskonalą umiejętności ruchowe (m.in. rzuty, chwyty, kozłowanie, odbicia, toczenie piłki i inne). Realizując wraz z zespołem przez 20 lat badania naukowe na temat efektów kształcenia z wykorzystaniem piłek edukacyjnych EDUball możemy śmiało powiedzieć, że: dzieci korzystające podczas zajęć ruchowych z piłek EDUball szybciej czytają, lepiej rozumieją przeczytany tekst, lepiej rozwiązują zadania matematyczne, szybciej uczą się języka angielskiego, na wyzszym poziomie posiadają zdolnosci koordynacyjne, grafomotorykę czy orientację przestrzenną.
powiedział prof. dr hab. Andrzej Rokita rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu

Przez 20 lat ewaluowano efekty kształcenia z wykorzystaniem piłek edukacyjnych EDUball w klasach I–III szkoły podstawowej i przedszkolach. Przeprowadzono 10 eksperymentów. Powstało ponad 60 publikacji na ten temat, 6 prac doktorskich (w tym jedna w języku angielskim), 6 książek i 4 zeszyty dydaktyczne z zestawem zabaw i gier z piłkami edukacyjnymi EDUball/BRAINball (w tym dwa w języku angielskim i jeden wietnamskim). Zestaw piłek edukacyjnych "edubal" został wpisany do wykazu środków dydaktycznych zalecanych do użytku szkolnego. Piłki edukacyjne uzyskały także pozytywną rekomendację Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.

EDUball wielokrotnie nagradzany

Za działalność dydaktyczną i wdrożeniową Zespół (prof. dr hab. A. Rokita, dr T. Rzepa, dr I. Cichy, M. Nowicki) został wielokrotnie nagradzany, m.in.: Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2016 r., Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2018 r., Srebrną Odznakę Honorową Wrocławia „WROCŁAW Z WDZIĘCZNOŚCIĄ – WRATISLAVIA GRATO ANIMO” w 2019 r. oraz   Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2019 r.

Warto podkreślić także, że piłki edukacyjne zostały docenione przez grono specjalistów z zakresu edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zajęcia z piłkami EDUball znalazły się w ogólnopolskim programie Mały Mistrz, skierowanym do dzieci klas I-III szkół podstawowych oraz w programie Mali Wspaniali.

W 2022 r. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu zgłosiła zastrzeżenie nowego wzoru przemysłowego: zestaw mini – EDUball oraz mini – BRAINball, rozpoczynając tym samym kolejny etap w rozwoju piłek edukacyjnych.

14 listopada 2022r obchodzono 20 – lecie powstania piłek edukacyjnych EDUball w AWF Wrocław, które upamiętniono nowym krasnalem – EDUballkiem.

Bezpłatne szkolenia dotyczące wykorzystania EDUball już w marcu 2023r.

Na mocy listu intencyjnego, podpisanego pomiędzy SmartCity Wrocław a Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu zostaną przeprowadzone bezpłatne szkolenia dla nauczycieli i instruktorów z zakresu wykorzystania piłek EDUball wśród dzieci z niepełnosprawnościami na poziomie edukacji wczesnoszkolnej oraz wśród seniorów.

Zaplanowane na marzec szkolenia organizujemy z myślą o poprawie jakości i komfortu życia grup defaworyzowanych społecznie. Wierzę, że innowacyjna pomoc dydaktyczna jaką są piłki EDUball przyczyni się do zachęcenia do aktywności fizycznej przy jednoczesnym rozwoju intelektualnym dzieci z niepełnosprawnościami oraz seniorów, a co za tym idzie, do ich włączenia społecznego oraz do przeciwdziałania dyskryminacji
powiedział Robert Bednarski Dyrektor ds. SmartCity UMW

W grudniu 2022r Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we współpracy z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli zrealizowała cykl 4 szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

Zapraszamy na kolejne!

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl