wroclaw.pl strona główna SmartCity Wrocław – inwestycje, nowe technologie, lepsze miasto SmartCity - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. SmartCity
  3. Aktualności
  4. „dziecINNY sposób na miasto” – projekty dzieci dla Smart City Wrocław

„dziecINNY sposób na miasto” – projekty dzieci dla Smart City Wrocław

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Bezpieczeństwo, powietrze oraz śmieci – takie trzy innowacyjne propozycje, opierające się na rozwiązaniach Smart City we Wrocławiu, stworzyły dzieci w ramach projektu „Smart Kids 4 Smart City”. Który podoba wam się najbardziej?

Reklama

W październiku oraz w listopadzie w trzech centrach aktywności i rozwoju dzieci i młodzieży (Centrum Aktywności i Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Miś” przy ul. Oleśnickiej, Stowarzyszenie „Żółty Parasol” przy ul. Prusa, Stowarzyszenie Pomocy „Iskierka” przy pl. świętego Macieja) odbyły się w sumie 24 warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat w ramach projektu „Smart Kids 4 Smart City”, realizowanego przez Fundację 4U4US/4US4U, która od 2015 r. swoje działania skupia na kształtowaniu i wyrównywaniu szans dzieci.

Pierwsza edycja została przeprowadzona na dwóch wrocławskich osiedlach – Nadodrzu i Ołbinie. Łącznie w cyklu warsztatów z programowania robotów LEGO Education wzięło udział kilkadziesiąt dzieci.

– Nasz projekt daje szansę najmłodszym mieszkańcom Wrocławia na poznanie skomplikowanego świata programowania w prosty i przystępny sposób, czyli poprzez zabawę klockami LEGO. Ważne, by dzieci poczuły, że są wartościową częścią społeczeństwa i mają wpływ na przestrzeń, w której żyją. Mogą stworzyć coś, co pomoże ich sąsiadom, mieszkańcom dzielnicy, a być może przyczyni się do rozwoju całego Wrocławia – mówi Martyna Kuc-Nowak z Fundacji 4U4US/4US4U.

Głosuj na smart projekty dla Wrocławia

Zwieńczeniem pierwszej edycji projektu są również prace plastyczne, które przedstawiają propozycje najmłodszych wrocławian usprawniające miejską przestrzeń. Wykorzystując zdobytą wiedzę oraz kreatywność uczestnicy utworzyli trzy koncepcje, które byłyby kolejnym dużym krokiem na drodze stolicy Dolnego Śląska ku Smart City.

– Ideą, którą kierujemy się jako zespół Smart City Wrocław, jest nauka o nowych technologiach młodego pokolenia poprzez zabawę w formie warsztatów. Dzięki takim inicjatywom chcemy pokazać, że świat cyfrowych innowacji jest przyjazny oraz przydatny dzieciom w codziennym życiu. To właśnie dzieci, które niedługo będą w pełni kreować naszą rzeczywistość, mają tę otwartość, kreatywność i wiedzę, która nie ma barier i pozwala rozbudzić wyobraźnię oraz tworzyć nowe kierunki smart rozwiązań – podkreśla Małgorzata Krzeszowska z zespołu Smart City z Biura Zarządzania Projektami UMW.

Projekty zostały zamieszczone na profilu na Facebooku, gdzie również można głosować na ten, który podoba nam się najbardziej.

Dodatkowo trafią one do lokalnych miejsc użyteczności publicznej, w których mieszkańcy będą mogli wybrać najlepsze rozwiązanie, w tym do kawiarni, restauracji czy centrów kultury. Niezależnie od wyników głosowania wszystkie koncepcje rozwiązań przygotowane przez młodych uczestników warsztatów zostaną przekazane do zespołu Smart City Wrocław, w celu sprawdzenia możliwości ich realizacji w przyszłości.

– Chcemy w ten sposób zaangażować lokalną społeczność i wszystkich mieszkańców Wrocławia do zapoznania się z niezwykłymi pomysłami dzieci. Wkrótce tak może wyglądać przyszłość i miejsce, w którym będziemy żyć. Po zakończeniu głosowania wszystkie centra oraz uczestnicy projektu otrzymają prezenty i specjalne upominki – dodaje Bartłomiej Tworzydło z Fundacji 4u4us/4us4u.

Projekt „Smart Kids 4 Smart City” powstał w ramach programu Mikrogranty NGO. Został sfinansowany ze środków Gminy Wrocław. Jego partnerem jest Smart City Wrocław. Dużą pomoc okazały: koło naukowe Brandico z Uniwersytetu Wrocławskiego, wolontariusze Fundacji, Fundacja Umbrella, Stowarzyszenie Tratwa, Strefa Kultury Wrocław oraz Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Projekty dzieci dla Smart City Wrocław

Bezpieczeństwo

Często dzieciaki bez opieki pokonują drogę ze szkoły na zajęcia pozalekcyjne, a wieczorem samodzielnie wracają do domu. W okolicach Nadodrza i Ołbina kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość, stwarzając niebezpieczeństwo dla pieszych – zwłaszcza dzieci, które trudniej zauważyć. Skrzyżowania na peryferiach miasta bywają słabiej oświetlone, a farba na pasach w mniejszych uliczkach jest niezbyt dobrze widoczna. Rozwiązanie polega na umieszczeniu świateł na asfalcie tuż przed pasami. Gdy w pobliżu przejścia dla pieszych nie ma nikogo, światełka świecą się na zielono, kiedy ktoś się zbliży – rozbłyskują czerwonym światłem. Kierowcy mogą z daleka je zobaczyć i zwiększyć swoją czujność.

Powietrze

Smog to problem, z którym boryka się większość miast. Nieodpowiedni opał i przestarzałe systemy ogrzewania powodują, że co roku mieszkańcy Wrocławia są narażeni na wdychanie szkodliwych substancji, szczególnie złych dla układu oddechowego u dzieci. Pomysł polega na obsadzaniu istniejących budynków specjalnymi roślinami pochłaniającymi zanieczyszczenia. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia zielonych płuc miasta, a powietrze będzie szybciej i dokładniej oczyszczane. Dodatkowo budynki mogłyby być wyposażone w urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, jak ciche wiatraki czy panele słoneczne.

Śmieci

Kontenery ze śmieciami w niektórych częściach miasta przepełniają się w szybkim tempie, co może tworzyć środowisko brzydkich woni. Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy będzie zainstalowanie specjalnych czujników w kontenerach na śmieci, które – sygnalizując przepełnienie – automatycznie otwierałyby przewody podłączone do pojemników, umożliwiając odsysanie śmieci. Potem odpady trafiałyby do automatycznej segregacji i dalszego recyklingu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama