Sezon grzewczy – podsumowanie Fortum

Mimo, że nie ma już pojęcia „sezon grzewczy”, ponieważ to kiedy kaloryfery powinny być ciepłe zależy głównie od temperatury na zewnątrz, to jednak przyjmuje się umownie, że sezon taki trwa od października do marca.


Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej we Wrocławiu, w zakończonym właśnie „sezonie grzewczym”, dostarczyło odbiorcom na terenie miasta ponad 5,5 mln GJ ciepła. To o prawie 1 proc. więcej niż wynosi średnia za poprzednie trzy sezony i o 6 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Najwięcej ciepła, bo około 58,7 tys. GJ, Fortum dostarczyło 3 stycznia 2016 roku. W tym dniu średnia temperatura dobowa wyniosła –12,8 st. C.

Dodatkowo, w ubiegłym roku firma zainwestowała we Wrocławiu prawie 31 mln zł. Na tę kwotę złożyły się między innymi inwestycje w nowe podłączenia o wartości blisko 27,3 mln zł oraz prace modernizacyjne za ponad 3,6 mln zł. Wśród nich warto wymienić poprowadzenie sieci na Kępę Mieszczańską oraz Nowe Żerniki. – Wrocław dynamicznie się rozwija, dlatego zapotrzebowanie na ciepło sieciowe stale rośnie. Szacujemy, że docelowo na dwóch świeżo podłączonych obszarach z ekologicznego ciepła z sieci skorzysta około 14 tys. mieszkańców. Ponadto w 2015 roku podłączyliśmy do sieci ciepłowniczej 67 budynków, między innymi przy ulicach Bajana, Skarbowców, Racławickiej, Przyjaźni, Oławskiej, Obornickiej, Kiełczowskiej, Klimasa, Krzyckiej oraz ks. Witolda. Przeznaczyliśmy także ponad 3 i pół miliona złotych na przebudowę sieci w rejonie ulic Stobrawskiej, Wejherowskiej, Komuny Paryskiej, Traugutta oraz Nowowiejskiej – mówi Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor ds. sprzedaży Fortum.

W ubiegłym roku we Wrocławiu Fortum podpisało umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 122 nowymi klientami, na łączną moc blisko 65 MW. Wśród nich znalazło się 71 obiektów, które dotychczas korzystały z własnych źródeł. Podłączenia te były realizowane m.in. w programie KAWKA. Według ekspertów firmy dla indywidualnych źródeł węglowych rzędu 0,5 MW mocy zainstalowanej przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla na poziomie około 8 000 kg/rok, pyłu – 2 500 kg/rok, tlenków siarki – 40 kg/rok, benzoalfapireny – 2,7 kg/rok, sadzy – 63 kg/rok.

W bieżącym roku we Wrocławiu firma chce zainwestować łącznie około 27,7 mln zł. Na tę kwotę złożą się wydatki na modernizację infrastruktury w wysokości 7,2 mln zł oraz inwestycje w nowe podłączenia warte ponad 15 mln zł. Fortum planuje podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków w rejonach ulic Kamieńskiego, Podwale, Dmowskiego, Kościuszki, Młodnickiego, Jesionowej, Grabiszyńskiej, a także Placu Strzeleckiego. Modernizacje sieci będą się z kolei odbywały w rejonie ulic: Zimowej i Letniej, a także Sudeckiej, Piłsudskiego, Kamieńskiego, Oławskiej i Świdnickiej.

Fortum wdraża również zaawansowany system monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który umożliwi poprawę efektywności przesyłu i dystrybucji ciepła. Dzięki temu zwiększy się niezawodność dostaw ciepła, a proces obsługi technicznej odbiorców będzie sprawniejszy. Planowane nakłady związane z realizacją projektu we Wrocławiu w bieżącym roku to 5,5 mln zł. – Do końca przyszłego roku wszystkie urządzenia u naszych klientów będą wyposażone w nowoczesny system monitoringu – dodaje Śmilgiewicz.

Zgłoś uwagę