wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wystawa „Secesja w metalu” w Muzeum Narodowym od 18 lutego

Najnowsza wystawa w gmachu głównym Muzeum Narodowego spodoba się tym, którzy lubią dzieła sztuki może niewielkich rozmiarów, ale wyjątkowo bogate w treści, dające pole dla wyobraźni, bo taki jest styl secesyjny. Od wtorku 18 lutego możemy podziwiać 40 obiektów z lat 1898-1910 ze zbiorów muzeum. To prace autorstwa znakomitych niemieckich artystów, m.in. Hugo Levena, Theo Bluma, Friedricha Adlera, Ernsta Sanglana. Wystawa potrwa do 19 kwietnia. 

Reklama

Przy secesyjnym stole

Kiedy mówimy secesja widzimy natychmiast obrazy Gustava Klimta, czy Stanisława Wyspiańskiego, ale secesja oznaczała także, a dla wielu odbiorców przede wszystkim przedmioty użytkowe, bo mogła je nabyć znacznie większa grupa osób. – Zastawy stołowe, wyposażeniewnętrz i wszelkiego rodzaju drobne przedmioty dekoracyjne miały trafić do domówśredniozamożnej klasy średniej, kusząc nabywców niezwykłym wyglądem i niewysoką ceną – tłumaczy Jacek Witecki, kurator wystawy „Secesja w metalu”. 

Wśród 40 przedmiotów, które obejrzymy w głównym gmachu Muzeum Narodowego są wazony, tacki na wizytówki, pucharki, dzbanki, pudełko na biżuterię, zegar. Wykonano je z cyny, brązu, mosiądzu w latach 1898-1910. – Secesja była stylem totalnym, który programowo objąć miał nie tylko malarstwo czy architekturę, ale też szeroko pojmowaną sztukę użytkową, wprowadzając kategorię wzornictwa przemysłowego – dodaje kurator Jacek Witecki.

Secesja na przełomie wieków

Styl secesyjny rozpoczął się w Europie w latach 70. XIX wieku, a jego rozkwit przypadał na kilka pierwszych lat XX wieku. Wielu artystów zaangażowało się wówczas w projektowanie dla firm, a wytwarzanie interesujących przedmiotów umożliwiły m.in. nowe stopy, z których można było stworzyć o wiele bardziej trwałe przedmioty. Nie były tak kosztowne, jak złoto, czy srebro, ale nie mniej efektowne. Dowodem eksponaty na wystawie „Secesja w metalu”.

Obejrzymy prace Hugo Levena, Theo Bluma, Friedricha Adlera czy Ernesta Sanglana, którzy tworzyli dla europejskich wytwórni – J.P. Kayser und Sohn, Orivit lub WMF.

Kameralna ekspozycja w Muzeum Narodowym potrwa do 19 kwietnia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl