wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:23

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Maszkarony jak nowe. Rzeźby wrócą na most Pomorski

Maszkarony już po liftingu. W 2022 r. na moście Pomorskim z powrotem zostanie zamontowanych 68 rzeźb przedstawiających stwory wodne. Tym razem nie zasłoni ich rura ciepłownicza, która przez wiele lat szpeciła most.

Reklama

Na dwóch balustradach zabytkowej przeprawy znajdowało się łącznie 68 maszkaronów. Od 1958 r. przykrywała je rura ciepłownicza, która tej jesieni została zdemontowana. A to oznacza, że rzeźbiarskie motywy dekoracyjne znów będą zdobić most.

Czytaj więcej: Rura ciepłownicza zniknęła z mostu Pomorskiego

Przez ostatnie miesiące maszkarony odnawiano w Zakładzie Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach pod Wrocławiem. Kamieniarskie "spa" dobrze im zrobiło.

– Musieliśmy usunąć graffiti, umyć maszkarony wodą z kwasem fluorowodoworym, który działa na kwarc. Następnie usuwanie zanieczyszczeń, a jeśli coś zostanie to niestety musieliśmy rzeźby doczyścić ręcznie dłutem lub kamyczkiem do szlifowania – opowiada Andrzej Kałużyński, kamieniarz z 20-letnim stażem. – Po oczyszczeniu już wiedzieliśmy, gdzie trzeba wypełnić ubytki. Te naprawialiśmy mineralnymi lub żywicznymi kitami, ewentualnie wstawiliśmy kawałek kamienia i później go obrobiliśmy, żeby żeby pasował do całości.

Sen o maszkaronie

Kamieniarz podkreśla, że rzeźby ze wschodniej balustrady były mocno uszkodzone z przodu, natomiast te z zachodu od tyłu. Czas, pogoda i działalność człowieka mocno nadszarpnęły żywotnością maszkaronów.

– Warunki atmosferyczne czy sól drogowa, która mocno wpływa na kamień zrobiły swoje. Piaskowiec wchłania sól, a ta uszkadzała maszkarony od środka – podkreśla Kałużyński, który był jedną z trzech osób pracujących nad przywróceniem maszkaronów do świetności.

 Tak wyglądał maszkaron przed liftingiem

 Zniszczony maszkaron przed renowacją /fot. Zakład Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach 

– Staraliśmy się, żeby żaden z nas nie pracował ciągle przy tym samym wzorze rzeźby. Są cztery powtarzające się wzory. Ostatnio nawet śniłem o maszkaronach, ale nie były to koszmary – dodaje Kałużyński, który podkreśla, że tak trudnego zadania jeszcze nie miał. – Pracujemy nad zabytkowymi rzeźbami, które mają kilkaset lat, lecz są to pojedyncze sztuki. Tutaj maszkaronów jest prawie 70. Liczba robi swoje.

Nad jedną rzeźbą kamieniarz pracował nawet tydzień. Każdy maszkaron waży ok. 300 kg. Zdecydowana większość już po odrestaurowaniu została przewieziona do magazynu generalnego wykonawcy remontu mostów - firmy Pro-Tra Building. Na most Pomorski wrócą w nowym roku. Będą montowane z pomocą dźwigu.

Wkrótce rozpoczną się prace związane z odnowieniem strażnic na moście Pomorskim Południowym. Nad renowacją także będą czuwać kamieniarze z Jeszkowic.

Koszt przebudowy trzech mostów Pomorskich wyniesie ok. 70 mln złotych. Prace muszą zakończyć się do marca 2023 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl