wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:47

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Za nami pierwsze, inauguracyjne spotkanie Wrocławskiego Panelu Obywatelskiego
Panel Obywatelski fot. Marek Księżarek
Panel Obywatelski

3 września 2020 r. rozpoczął się pierwszy Wrocławski Panel Obywatelski. Tematem jest usprawnienie przemieszczania się po Wrocławiu, uwzględniające poprawę jakości życia oraz ochronę klimatu. Podczas pierwszego roboczego spotkania w Sali MCS na Stadionie Olimpijskim, poruszono m.in. tematy finansowego kontekstu konsultowanych rozwiązań oraz metodologii dalszej pracy.

O panelu 

Panel obywatelski to nowa forma demokratycznego podejmowania decyzji. Na poziomie lokalnym, do udziału w panelu obywatelskim wyłania się losowo grupę mieszkańców i mieszkanek danego miasta, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć czy wiek. Stanowi ona „miasto w pigułce”. Wprowadzenie w metodę tej formy konsultacji dokonały koordynatorki wydarzenia. 

Majka Zabokrzycka i Dorota Whitten z Fundacji Dom Pokoju. Fot. Marek Księżarek

Rolą panelu obywatelskiego jest dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw, a następnie podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji.

Dlaczego Wrocław organizuje Panel Obywatelski?

Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Fot. Marek Księżarek

- Jesteśmy na drodze włączania mieszkańców w zarządzanie miastem. Krok jest to bardzo duży, ponieważ (…) w tej chwili Państwo będziecie bezpośrednio rekomendowali prezydentowi konkretne rozwiązania. Z tym oczywiście wiąże się ogrom pracy, ponieważ musicie Państwo wysłuchać całej masy ekspertów, musicie wchłonąć ogromną ilość danych. Będziecie musieli podyskutować o wszystkich tych kwestiach, które – umówmy się – dla większości albo części z Państwa, są rzeczami zupełnie obcymi, nowymi. Ale właśnie na tym polega idea Panelu Obywatelskiego. (…) Zależy nam na tym, żebyście Państwo posiedli jak najwięcej informacji na dany temat. Później Państwo, jako mieszkańcy tego miasta, będziecie mogli wypracować wspólnie pewne rozwiązania, które (…) jeżeli uzyskają odpowiednią ilość procentową rekomendacji, będą mogły być wdrożone i zrealizowane - mówił Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Realia finansowe

Skarbnik miasta, Marcin Ubran. Fot. Marek Księżarek

Podczas czwartkowego spotkania, w zagadnienia budżetowe wprowadził panelistów skarbnik miasta, Marcin Ubran (obejrzyj prezentację dotyczącą budżetu). - Tutaj niezwykle ważne są kwestie związane z covidem, które bardzo mocno odbiły się i jeszcze przez co najmniej 2 lata według mojej oceny będą negatywnie wpływały na finanse (…). To bardzo trudna sytuacja i musicie Państwo w decyzjach również uwzględnić tę kwestię – wyjaśniał Marcin Urban.

Rzeczywisty ubytek w miejskim budżecie wyniósł za miesiące marzec-lipiec 152 miliony złotych. Zgodnie z najnowszymi szacunkami, w skali całego roku budżet miasta będzie mniejszy o około 272 miliony złotych.

Głos mieszkańców

To reprezentacja wrocławian - 75 wylosowanych osób -  po wysłuchaniu ekspertów, stron pochyli się na przedmiotową kwestią - głównym tematem wrocławskiego panelu. Paneliści i Panelistki będą mogli m.in. zgłaszać swoje propozycje, dyskutować nad nimi, oraz brać udział w głosowaniu końcowym nad rekomendacjami. Zgodnie z deklaracją Prezydenta Miasta Wrocławia, rekomendacje, które uzyskają poparcie co najmniej 80 procent Panelu i będą zgodne z obowiązującym prawem, będą  traktowane jako wiążące, czyli zostaną wskazane do realizacji.

Prace ruszają w sobotę 5 września

Pierwszy Wrocławski Panel Obywatelski, spotkanie organizacyjne 3 września 2020, Stadion Olimpijski. Fot. Marek Księżarek

Najbliższe dwie soboty (5 i 12 września) paneliści poświęcą na przygotowanie merytoryczne. W programie na te dni znalazły się liczne wystąpienia ekspertów. Swoje stanowiska przedstawią także strony panelu – m.in. organizacje pozarządowe, rady osiedli, grupy nieformalne. Spotkania z części edukacyjnej Panelu będziemy dla Was transmitować na żywo oraz nagrywać.

Spotkania dyskusyjne odbędą się 19 i 26 września oraz 3 października. Więcej informacji o Panelu Obywatelskim znajdziecie na stronie projektu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl