5 milionów złotych więcej w przyszłorocznym WBO

Znamy już projekty, które zdobyły najwięcej głosów w tegorocznym głosowaniu mieszkańców w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Swój głos oddała rekordowa liczba mieszkańców, czyli ponad 168 tysięcy wrocławian. W sumie do realizacji w przyszłym roku jest 79 projektów. Podczas konferencji prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zapowiedział również zwiększenie kwoty na przyszłoroczny budżet obywatelski.

- Większą frekwencję od nas miała tylko Warszawa, gdzie na budżet obywatelski zagłosowało około 172 tysięcy osób, trzeba jednak zaznaczyć, że tam swój głos mogą oddać również osoby niepełnoletnie, we Wrocławiu ustaliliśmy, że głosować mogą tylko pełnoletni mieszkańcy - powiedział podczas konferencji podsumowującej tegoroczną edycję WBO prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Nie tylko pod względem frekwencji tegoroczny Wrocławski Budżet Obywatelski był rekordowy. Wrocławianie zgłosili bowiem do realizacji ponad 800 projektów, z których po sprawdzeniu pod głosowanie mieszkańców oddano blisko 550. W sumie do realizacji wybrano 79 pomysłów, które zdobyły największą ilość głosów. Niewykluczone, że w przyszłym roku przejdzie ich więcej.

- Te projekty będą realizowane w roku 2016, dlatego też w przyszłorocznym budżecie Wrocławia musimy zarezerwować na nie 20 mln złotych. W WBO 2016 natmast zwiększymy kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski i do rozdysponowania na projekty obywatelski będzie o 5 milionów złotych więcej - zapowiedział Prezydent.

Niewykluczone, że poza kwotą zmieni się również sposób głosowania. - Bedziemy chcieli rozmawiać z mieszkańcami o podziale tej kwoty na poszczególne rejony Wrocławia z zostawieniem części środków na projekty ogólne. Zasady wbo 2016 poznamy na przełomie tego roku - zapowiedział Bartłomiej Świerczewski, dytrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Tegoroczne wybory mieszkańców

W tym roku mieszkańcy głosowali na trzy projekty, po jednym z każdej z trzech progów kwotowych. Najwięcej głosów w pierwszym progu (do 2 mln. złotych) zdobył projekt nr 487, czyli Koncepcja Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego na terenie Zespołu Szkół nr 9 przy ulicy Krajewskiego 1 we Wrocławiu. Poza nim w tym progu znalazły się jeszcze dwa projekty wybrane do realizacji. W progu drugim (do 500 tysięcy złotych) do realizacji wybranych przez wrocławian zostało w sumie 14 pomysłów, a najwięcej głósów zdobył projekt nr 618, czyli Baza sportowa dla mieszkańców osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, przy szkole podstawowej nr 82 przy ul. Blacharskiej 13. W trzecim progu do realizacji przeszły 62 pomysły, najwięcej głosów zdobył tu projekt nr 616, czyli Plac Zabaw dla dzieci młodszych w parku Grabiszyńskim.

Jeśli chodzi o tematykę i zakres zwycięskich projektów, to wśród 79 wybranych koncepcji 16 skupia się na zieleni i rekreacji, 10 dotyczy edukacji (realizacje przy placówkach oświatowych), a 19 to projekty drogowe, wśród których 10 dotyczy rowerzystów i pieszych. Są również projekty sportowe oraz rewitalizacje.