wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym [WYWIAD]
alkomat, zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
alkomat, zdjęcie ilustracyjne

– Wrocławska Izba Wytrzeźwień istniała dokładnie do 31.08.2012 r. Obecnie funkcjonuje tu WrOPON, który zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, pełni funkcję Izby Wytrzeźwień i składa się z dwóch działów – mówi Stanisław Grzegorski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej im. Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Patryk Załęczny: Przed laty na ulicy Sokolniczej 14-18 we Wrocławiu istniała Izba Wytrzeźwień. Obecnie funkcjonuje tam Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym.

Stanisław Grzegorski: – Wrocławska Izba Wytrzeźwień istniała dokładnie do 31.08.2012 r. Obecnie funkcjonuje tu WrOPON, który zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, pełni funkcję Izby Wytrzeźwień. Składa się z dwóch działów, poza Izbą Wytrzeźwień funkcjonuje tu także dział Pomocy Osobom Nietrzeźwym.

WrOPON to już nie tylko przysłowiowa "przechowalnia", ale także ośrodek chcący pomóc potrzebującym wyjść na prostą.

– Funkcją każdej izby lub placówki tego typu jest doprowadzenie osób do stanu trzeźwości, czyli poniżej 0,5‰. Są to osoby, które wcześniej swoim zachowaniem, będąc nietrzeźwe, powodowały według policji lub straży miejskiej, zgorszenie w miejscu publicznym lub miejscu pracy, albo stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia własnego lub zdrowia i życia innych osób. Co do istoty, każdy pobyt jest doraźny maksymalnie do 24 godz. Czy dana osoba skorzysta z pomocy psychoterapeuty? To przede wszystkim jej wybór. Istnieje możliwość przygotowania do terapii lub jej prowadzenia. Poza tym nasza palcówka prowadzi inne działania, nazwijmy to informacyjno-edukacyjne, np. warsztaty dla uczniów i studentów, czy różnych grup zawodowych, badanie alkometrem przez 24 godz. na dobę – korzysta z tego w ciągu roku ok. 3 tys. osób – czy udziela informacji w czasie Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa (w br. 969 badań, ok. 500 szt. ulotek informacyjno-edukacyjnych).

W waszej instytucji znajduje się także pogotowie odzieżowe, terapeuta i psycholog. Komu udzielana jest pomoc?

– Pogotowie odzieżowe przeznaczone jest przede wszystkim dla osób bezdomnych, ale czasami i pozostali, jeśli nie mają w czym opuścić WrOPON-u, także z niego korzystają. Psychoterapeuta funkcjonuje na korzyść „naszych” klientów, którzy stwierdzili, że chcieliby coś w swoim życiu zmienić. Koordynuje także kwestię kontaktów ze szkołami i warsztatów.

Które prowadzicie dla uczniów.

– Tak. Warsztaty profilaktyczno-edukacyjne przeznaczone są dla uczniów od 8 klasy szkoły podstawowej w górę, ale korzystają z nich także różne grupy zawodowe. Dla przykładu kuratorzy czy pracownicy socjalni, ale także osoby pozbawione wolności (wraz z wychowawcami). W ciągu roku w warsztatach bierze udział kilkanaście szkół.

WrOPON finansowany jest z budżetu Gminy Wrocław. Macie wystarczającą ilość środków, czy szukacie także innych źródeł dochodu z przeznaczeniem na rozwój placówki?

– WrOPON jest zadaniem zleconym przez Gminę Wrocław i w 100% finansowanym z jej środków. Nie możemy zatem korzystać ze wsparcia finansowego, ale możemy przyjmować odzież, głównie dla mężczyzn oraz w okresie jesienno – zimowym art. spożywcze. Są to wyłącznie zupki chińskie lub po prostu kubki jednorazowego użytku, z przeznaczeniem dla osób bezdomnych.

W 2017 roku otrzymaliście pamiątkowy medal od prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. To duże wyróżnienie.

– To swego rodzaju docenienie pracy Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, które od 20 lat działa we Wrocławiu – przede wszystkim w sferze pomocy społecznej. Może mało osób wie, ale od 2002 r. działamy także jako Centrum Wsparcia przy ul. Lelewela 23/24 i ul. Prostej 46/7, z przeznaczeniem dla osób starszych, ale i z zaburzeniami psychicznymi (36 miejsc noclegowych). A od 2010 r. prowadzimy także Młodzieżowe Centrum Wsparcia dla młodzieży usamodzielniającej się po pobycie w rodzinach zastępczych lub placówkach oświatowo-wychowawczych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl