wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

WBO 2022 - nabór projektów rusza 17 stycznia

Maciej Wołodko,
WBO 2022, grafika ilustracyjna rys. ARAW
WBO 2022, grafika ilustracyjna

Większy budżet, brak ograniczeń dla projektów ponadosiedlowych i większe kwoty maksymalne, przypadające na jeden na projekt. To najważniejsze zmiany we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim (WBO) w 2022 roku. Nabór projektów rusza 17 stycznia.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja

Pierwsze głosowanie w budżecie obywatelskim zorganizowano we Wrocławiu w czerwcu 2013 roku. Od tego momentu do realizacji wybrane zostały łącznie 432 projekty. Wyjątkowy w dziejach programu był rok 2017. Przeprowadzono w nim bowiem nie jedną, a dwie edycje WBO: obok tradycyjnego głosowania zorganizowano wówczas także Zielone WBO. Do chwili obecnej łączna wartość inwestycji skierowanych do realizacji w ramach WBO przekroczyła 195 milionów złotych.

30 milionów złotych na projekty WBO w 2022 roku

Budżet WBO 2022 wynosi 30 mln złotych, to o 5 mln złotych więcej niż w latach ubiegłych. 21 mln złotych z tej kwoty zostanie przeznaczone na realizację projektów ponadosiedlowych, zaś 9 mln złotych – na realizację projektów osiedlowych.

Zmieniają się także progi kwotowe, tak by możliwa była realizacja bardziej kosztownych projektów. Maksymalna wartość projektu ponadosiedlowego wynosi teraz 3 mln złotych (dawniej 2 mln złotych). Projekty osiedlowe mogą mieć wartość do 1 mln złotych (dawniej 750 tys. złotych).

Projekty ponadosiedlowe na dowolny temat

Kolejna duża zmiana, to brak ograniczenia projektów ponadosiedlowych do tematów zielonych, sportowych/rekreacyjnych i zrównoważonej mobilności. W tej edycji projekty ponadosiedlowe mogą dotyczyć każdego rodzaju inwestycji.

Projekty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

- Każdy projekt WBO musi być także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obowiązują nas zasady uniwersalnego projektowania. Nie możemy poddawać pod głosowanie projektów, które z definicji są niedostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami - mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej.

Szkoła Liderów WBO – dowiedz się więcej na spotkaniach online

Już w najbliższy czwartek, 13 stycznia 2022 roku startuje cykl spotkań w ramach Szkoła Liderów | WBO 2022, który współorganizuje Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych (DFOP).

Szkoła Liderów WBO 2022

- Na pierwszym spotkaniu porozmawiamy o nowych wytycznych dla projektów i kryteriach, które muszą spełniać. Dowiecie się także jakich zasad warto przestrzegać w trakcie ich opracowywania – mówi Marta Michałowska z DFOP.

Rozmowę poprowadzi Małgorzata Waszkiewicz (dziennikarka Radio TOK FM), a udział w niej wezmą:

Izabela Folga-Łozińska - liderka WBO z osiedla Swojczyce, Monika Glińska - liderka WBO z osiedla Zakrzów, Przemysław Leszyński z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia, Bartłomiej Świerczewski - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia. Spotkanie na polski język migowy tłumaczyć będzie Agata Mazieńczuk.

Transmisja rozpocznie się o 17.00 na profilu facebookowym WBO: @wroclawskibudzetobywatelski.

Organizatorami Szkoły Liderów WBO są: Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia,  Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum Dialogu Obywatelskiego w Centrum na Przedmieściu oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Kalendarz WBO 2022 - sprawdź najważniejsze terminy

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl