wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. w KLIMACIE miasta: spotkanie warsztatowe (WODA)
spotkanie konsultacyjne fot. Monika Glińska
spotkanie konsultacyjne

Po spotkaniu wprowadzającym 26 marca z prelekcją M. Popkiewicza i przedstawieniem założeń Miejskiego Planu Adaptacji nadszedł czas, by zastanowić się, jak w praktyce przygotować Wrocław do zmian klimatycznych.

W pierwszym spotkaniu warsztatowym, w którym głównym tematem była woda, wzięło udział 48 osób (część z nich stanowili eksperci i organizatorzy). Dyskusja o potrzebach mieszkańców i pomysłach związanych z wykorzystaniem wrocławskich zasobów wodnych toczyła się w dwóch grupach. Grono uczestników było bardzo różnorodne. Przy stolikach w Mediatece zasiedli zarówno studenci uczelni wyższych (m.in. Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego), jak i przedstawiciele różnych jednostek miejskich (np. Biura Ochrony Przyrody i Klimatu, Biura Rozwoju Wrocławia, MPWiK), członkowie organizacji pozarządowych (takich jak Akcja Miasto, Fundacja OnWater) czy rad osiedli oraz mieszkańcy, wśród których nie zabrakło ekspertów z zakresu hydrologii, planowania przestrzennego czy projektowania dróg. Dzięki takiemu zróżnicowaniu podjęto wiele interesujących kwestii, propozycje uczestników mogły być też na bieżąco weryfikowane ze stanem faktycznym oraz planowanymi w niedalekiej przyszłości programami miejskimi, obecni mogli także wrócić do spraw podejmowanych w przeszłości z danym urzędem.

spotkanie konsultacyjne

Punktem wyjścia do rozmów i zgłaszania propozycji były 4 karty działań adaptacyjnych:

  • system gospodarowania wodami opadowymi
  • budowa i rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury ze szczególnym uwzględnieniem mikroretencji
  • system zabezpieczenia Wrocławia na zwiększone zapotrzebowanie na wodę oraz
  • podniesienie komfortu mieszkańców w okresie upałów.

W toku dyskusji szczególne akcenty położono na konieczność stworzenia modelu hydrologicznego miasta jak w Bydgoszczy (działania są w toku, jest to zadanie rozłożone na wiele lat), wpisywania punktów małej retencji do miejscowych planów zagospodarowania przestrzeni oraz uczulania projektantów na kwestie zatrzymywania wód opadowych. Jako bardzo pożądana postrzegana jest również współpraca przedstawicieli Miasta z deweloperami i PKP, a także kwestia doskonalenia recyklingu tzw. wody szarej. Uczestnicy wspomnieli także o trudnościach wynikających z faktu, iż niektóre tereny podlegają ochronie konserwatora zabytków.

spotkanie konsultacyjne

Wśród postulatów mieszkańców znalazły się: przywrócenie funkcjonalności dawnych zbiorników przeciwpożarowych, zostawianie obszarów podmokłych i nawadnianie pól irygacyjnych, odtwarzanie mokradeł i wzbogacanie tych terenów o funkcję rekreacyjną (np. mała infrastruktura służąca obserwacji ptaków), rewitalizacja dopływów Ślęzy i małych cieków wodnych, budowa zbiorników retencyjnych na Stabłowicach i na terenie Promenady Krzyckiej (są w planie), powrót do wgłębników (przykładem Biskupin), dawnych kąpielisk, odbudowa poniemieckich urządzeń hydrotechnicznych (obecnie będących w zarządzie Wód Polskich), czy też zalesianie dużych powierzchni w granicach miasta, by nie tracić części zasobów wodnych.

Zwrócono również uwagę na edukację i potrzebę stworzenia katalogu dobrych praktyk dla mieszkańców. Z projektów, które za jakiś czas ujrzą światło dzienne, warto wymienić program dotyczący tworzenia ogrodów deszczowych na działkach miejskich, zachęcania właścicieli posesji prywatnych do gromadzenia deszczówki, a także pilotażowy program montażu zdrojów i poidełek w budynkach użyteczności publicznej oraz szkołach.

konsultacje analiza dokumentów

Przy jednym ze stolików można było też posłuchać, jaką rolę pełnią pływające ogrody zacumowane na rzekach Wrocławia oraz wyjaśnić kwestię działania kurtyn wodnych. Końcowym punktem konsultacji było podsumowanie przez prowadzących prac odbywających się w obu grupach.

Wyniesiona ze spotkania wiedza z pewnością może być zachętą do uczestnictwa w następnym spotkaniu warsztatowym – 16 kwietnia o 17:00. Tym razem tematem przewodnim będzie zieleń.

Zobacz relację z pierwszego spotkania - „Czy globalne ocieplenie jest faktem?”

Partnerem konsultacji "w KLIMACIE miasta" jest Fundacja EkoRozwoju, a realizatorem Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS) we współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej. Konsultacje odbywają się pod merytorycznym nadzorem Biura Ochrony Przyrody i Klimatu.

Informacja: Monika Glińska

Zdjęcia: Grzegorz Rajter, Monika Glińska, Wrocław Rozmawia

konsultacje Wrocław

Sprawdź konsultacje w KLIMACIE miasta.

Rozmawiamy jak dostosować Wrocław do zmian klimatu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl