wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. w KLIMACIE miasta: Po spotkaniu otwierającym

w KLIMACIE miasta: Po spotkaniu otwierającym

Data publikacji: Autor:

Wykładem, prezentacją i dyskusją rozpoczęliśmy konsultacje w KLIMACIE miasta. 26 marca w Mediatece mieszkańcy Wrocławia wysłuchali ekspertów i porozmawiali o adaptacji miasta do zmian klimatu.

Jak przygotować Wrocław do zmian klimat? Do 5 kwietnia zgłoś swoją opinię!

Po przywitaniu uczestników przez Krzysztofa Nowaka z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich i dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Katarzynę Szymczak-Pomianowską nastąpił bardzo atrakcyjny w formie wykład znanego popularyzatora wiedzy o klimacie i analityka megatrendów Marcina Popkiewicza.

Prelekcja pt. „Czy globalne ocieplenie jest faktem?” przypomniała, że są dwie strony dyskursu: wiedza i wiara. Tymczasem naukowcy są zgodni, że tak szybkich zmian klimatu nie było dotychczas w historii Ziemi i że ich przyczyną jest działalność człowieka. Prognozy na przyszłość nie wyglądają optymistyczne. Jeśli drastycznie nie zredukujemy emisji CO2, niechybnie czeka nas katastrofa.

Po emocjonującym występie doktora Popkiewicza  prof. Andrzej Tiukało z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej omówił genezę i założenia projektu opracowania planów adaptacji do zmian klimatu dla 44 polskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Wyjaśnił również pojęcia wrażliwości miasta, jego potencjału adaptacyjnego, podatności oraz odporności na zagrożenia klimatyczne. Przybliżył tym samym słuchaczom temat, któremu poświęcone będą konsultacje „w KLIMACIE miasta”, a także budowę dokumentu, jakim jest „Plan adaptacji miasta Wrocławia do zmian klimatu do roku 2030”.

Następnie dyr. Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Mariola Apanel przedstawiła cel, zasady oraz harmonogram konsultacji i przypomniała o działaniach Biura w obszarze edukowania dzieci i młodzieży we Wrocławiu.

Ostatnim punktem spotkania były pytania z sali skierowane do ekspertów i zespołu miejskiego uczestniczącego w pracach nad Miejskim Planem Adaptacji. Kolejnym etapem projektu będą natomiast spotkania warsztatowe z interesariuszami skoncentrowane na zagadnieniach takich jak woda, zieleń, infrastruktura i bezpieczeństwo oraz budownictwo.

W 3,5-godzinnym spotkaniu wzięło udział prawie 40 osób. Wśród nich byli mieszkańcy, społecznicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się środowiskiem, działacze ruchów miejskich, kilku radnych osiedlowych oraz przedstawiciele magistratu i zaproszeni goście.

Zachęcamy do przesyłania propozycji w ramach kart działań adaptacyjnych i do udziału w kwietniowych warsztatach „w KLIMACIE miasta”.

Informacja: Monika Glińska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama