Streetworkerzy poszukiwani (zapisy)

fot. Sabina Costinel

Stowarzyszenie TRATWA i Uniwersytet Wrocławski zapraszają do współpracy w charakterze streetworkera. Jeśli chcesz pracować „w terenie” z wrocławską młodzieżą, skontaktuj się z TRATWĄ.

– Myślimy o pracy z młodzieżą w miejscach jej przebywania. Kiedy zapraszasz człowieka do klubu, zapraszasz go do reguł. Pewna młodzież przyjdzie, pewna nie. Szukamy osób, które wyjdą w teren, wtopią się w środowisko młodych ludzi i będą pośrednikami pomiędzy młodzieżą, a możliwościami istniejącymi w przestrzeni osiedla, miasta. To nie jest tak, że chcemy pracować wyłącznie z tzw. trudną młodzieżą. Na zewnątrz są wszyscy – mówi Wojciech Staniewski ze Stowarzyszenia TRATWA.

Eksperci pomogą

Streetworkerzy będą mogli liczyć na wsparcie m.in. ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego, Stowarzyszenia TRATWA i innych wrocławskich organizacji pozarządowych. 

Jako Uniwersytet Wrocławski będziemy promować wśród studentów i naukowców możliwość zaangażowania społecznego na rzecz młodzieży. Dodatkowo, jako uczelnia, będziemy angażowali się  w działalność i rozwój członków Grupy Mobilnej Pracy z Młodzieżą we Wrocławiu poprzez obecność eksperta z zakresu pedagogiki w trakcie realizowanych spotkań – mówi Wiktoria Ryś z Biura ds. odpowiedzialności społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Platforma e-learningowa

Do dyspozycji grupy będzie także międzynarodowa platforma e-learningowa. – To rezultat udziału TRATWY w programie „Latarnie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”.

Chcemy zachęcić osoby zainteresowane tematyką streetworkingu i pracy z młodymi ludźmi do pogłębiania swojej wiedzy poprzez korzystanie z powstającej platformy internetowej z elementami e-learningu, na której będzie można znaleźć  artykuły, opracowania, ale też opisy zadań czy dyskusje w tej tematyce mówi Wiktoria Ryś.

Być z młodymi ludźmi na co dzień

We Wrocławiu jest dość dobra oferta zajęć i wszelkich aktywności dla dzieci. W przypadku młodzieży same sposoby na spędzanie wolnego czasu to jednak za mało. Potrzeby młodzieży są inne. To bardzo decydujący okres w życiu. Czas ważnych decyzji, do których nikt, mając kilkanaście lat, nie jest przygotowany. Z młodymi ludźmi trzeba po prostu być, mieć dla nich szacunek, czasami pomóc im w realizacji jakiegoś pomysłu, towarzyszyć im w tej drodze do dorosłości – dodaje Wojciech Staniewski.

Zgłoszenia do zespołu można kierować telefonicznie lub mailowo, do: Wojtek Staniewski, Stowarzyszenie TRATWA, wojtek@tratwa.org / 519 338 733.

Planowany początek działań – 15 czerwca 2021.