Po raz pierwszy wystartował bowiem nabór do grantów artystycznych, organizowanych przez gminę Wrocław we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Tu adresatami są wszyscy mieszkańcy naszego regionu!
Przypomnijmy, że 25-26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska.
- Organizujemy go pod hasłem „sztuka współpracy”. Aby to hasło było kompletne, musimy zaprosić ludzi, by tę kulturę i sztukę współtworzyli. Dlatego do 13 września będzie trwał nabór dla wszystkich mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Zachęcamy do zgłaszania projektów na otwarte dla wszystkich koncerty, happeningi, wydarzenia artystyczne, warsztaty – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
- Niech to będą wydarzenia, które połączą sąsiadów i pokolenia, a przede wszystkim pokażą nam, jaki jest cały Dolny Śląsk. To kraina wspaniałych ludzi, mozaika kulturowa, a przy tym miejsce z tysiącletnim dziedzictwem, po które nauczyliśmy się już sięgać niewybiórczo i się nim inspirować – dodaje Renata Granowska.
W ramach dolnośląskich grantów można zgłosić propozycję działań z dowolnej dziedziny artystycznej. Mogą być to sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr, architektura, sztuki performatywne, nowe media. Zgłaszać się mogą zarówno osoby fizyczne, grupy nieformalne (np. kolektywy artystyczne), jak i organizacje pozarządowe (NGO).
Dziesięć najlepszych propozycji otrzyma dofinansowanie po 10 tys. złotych. Wybranych zostanie pięć, które mają być zrealizowane na terenie Wrocławia i pięć na pozostałym obszarze naszego województwa. Termin przeprowadzenia zwycięskich projektów – od 1 października do 30 listopada, z zastrzeżeniem, że dane przedsięwzięcie ma się rozpocząć nie później, niż 25 października, czyli w chwili otwarcia Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska.
Wnioski do dolnośląskich grantów można składać już teraz. Przyjmowane są do 13 września. Dokładniejsze informacje na temat naboru, regulaminu oraz formularz aplikacyjny można znaleźć na tej stronie.
Warto pamiętać, że równolegle do wspólnych działań samorządu Wrocławia i województwa, realizowany jest lokalny program Mikrograntów realizowany we Wrocławiu. Nabór rusza już 1 września i potrwa do 15 września.
Tradycyjnie w ramach miejskich Mikrograntów istnieją trzy ścieżki naborowe. Pierwsza jest przeznaczona dla osób fizycznych i grup nieformalnych, druga dla organizacji pozarządowych (NGOs), trzecia – dla nieformalnych grup młodzieżowych w wieku 13-21 lat. Maksymalna kwota dofinansowania działań organizacyjnych, technicznych, promocyjnych wynosi odpowiednio 5 tys. złotych (osoby fizyczne i grupy nieformalne), 10 tys. złotych (NGO), 1 tysiąc złotych (młodzieżowe). Program finansuje gmina Wrocław. Realizują go Wrocławski Instytut Kultury oraz fundacja Umbrella w partnerstwie ze stowarzyszeniem Tratwa.
- Wrocławianie i wrocławianki od lat udowadniają, że mają głowy pełne pomysłów na fantastyczne projekty. Jesteśmy pewni, że i tym razem się nie zawiedziemy. Ponieważ jest to nabór jesienny, chcemy jednak zwrócić uwagę na jego specyfikę w porównaniu do poprzedniego. Realizacja programów będzie trwała od końca października, przez listopad, do 10 grudnia. To okres, który zdecydowanie mniej sprzyja planowaniu aktywności plenerowych – wyjaśnia Marta Konieczna z Wrocławskiego Instytutu Kultury, jedna z koordynatorek miejskich Mikrograntów.
Po szczegóły dla każdej z trzech ścieżek Mikrograntów zapraszamy tutaj: