Operatorem przedsięwzięcia jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. Centrum na Przedmieściu będzie korzystać z budynku CAL, oddanego do użytku w styczniu tego roku. Na jego potrzeby zaadaptowano XIX-wieczną oficynę, a wartą 7,5 mln złotych inwestycję sfinansowano z udziałem funduszy unijnych z Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-20.
Sąsiedzkie otwarcie - #CAL Centrum na Przedmieściu Oławskim, rozpoczyna od dziś - już oficjalnie - swoją działalność. To nowe miejsce osiedlowych spotkań, aktywności, animacji kulturalnych i społecznych. Życzymy samych sukcesów! pic.twitter.com/1IaHjCnLTe
— Wrocław Rozmawia (@WroclawRozmawia) March 6, 2020
Teatr na osiedlu
Piątkowej uroczystości towarzyszył spektakl Teatru Układ Formalny - „W stronę Słońca”, w reżyserii Macieja Rabskiego. Teatr zagości w podwórku przy Prądzyńskiego na stałe, bo Centrum na Przedmieściu to jego nowa siedziba. Teatr Układ Formalny jest inicjatywą absolwentów wrocławskich uczelni - Akademii Sztuk Teatralnych, ASP, Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Wrocławskiego.
Właśnie trwa nabór do nowej młodzieżowej grupy teatralnej (wiek uczestników 13-18 lat). Udział w warsztatach będzie bezpłatny, a na zgłoszenia organizatorzy czekają do 15 marca. Można się z nimi skontaktować pisząc maila na [email protected].
Warsztaty, spotkania, aktywizacja społeczności lokalnej
Centrum na Przedmieściu będzie miejscem spotkań dla dzieci i młodzieży, mieszkańców, seniorów, lokalnych przedsiębiorców i NGO. Jak mówią organizatorzy – jego celem jest, by mieszkańcy mówili o Centrum: „To nasze miejsce”.
Jedne z pierwszych warsztatów organizuje Fundacja Bezpieczne Ryzyko. „Uważna zabawa” to cykl bezpłatnych spotkań dla dzieci i młodzieży. – Uczymy relaksacji, uczymy bycia tu i teraz. Te treningi pomagają w skupieniu, pomagają poprawić oceny. Zmniejszają nadpobudliwość i problemy z zachowaniem. Wszystko to co umiemy, chcemy dawać za darmo – mówi Magdalena Stępień, psycholog z Fundacji Bezpieczne Ryzyko. Na warsztaty można zapisać się za pomocą formularza na stronie bezpieczneryzyko.org. Można też zadzwonić, albo napisać przez Facebooka.
„Przedmieście wczoraj i dziś”
Taki tytuł ma nosić z kolei album fotograficzny, do którego wspólnego utworzenia zachęca mieszkańców Stowarzyszenie Przedmieście Oławskie. Zdjęcia z okresu 1945-2000 przedstawiające osiedle, wolontariusze zbierać będą do końca marca. Można się z nimi skontaktować pod numerami 511 126 559, 509 525 509 lub 536 564 333.
O tym miejscu będzie coraz głośniej
- Nieważne czy mieszkacie na Trójkącie czy nie, o tym miejscu będzie coraz głośniej - powiedział Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Centrum na Przedmieściu, skontaktuj się z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych, pisząc na [email protected] lub dzwoniąc na numer 607 154 960. Centrum prowadzi także fanpejdż na Facebooku.