wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. rewitalizacja_NOWA – po spotkaniu otwierającym
spotkanie otwierające konsultacje społeczne rewitalizacja_NOWA fot. Monika Glińska
spotkanie otwierające konsultacje społeczne rewitalizacja_NOWA

Wszystko zaczęło się od Nadodrza...

MiserArt przy ul. Cybulskiego to pracownia, galeria sztuki, warsztat upcyklingu i kawiarnia – „strefa kultury w labiryncie wykluczenia”, jak mówią sami twórcy. Miejsce otwarte w 2014 roku jest świetnym przykładem rewitalizacji Nadodrza, która rozpoczęła się we Wrocławiu przed kilkoma laty. To właśnie tam 7 maja zorganizowano spotkanie informacyjne na temat nowego cyklu konsultacji poświęconego tematowi wyprowadzania z kryzysu obszarów zdegradowanych. 

Spotkanie prowadziły Majka Zabokrzycka z Fundacji „Dom Pokoju” oraz Anna Jurkowska ze Stowarzyszenia „Żółty Parasol”, a ze strony magistratu założenia i etapy procesu konsultacji przedstawiał Sebastian Wolszczak (Zastępca Dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej).  

Aby sprostać wymogom ustawowym, Miasto musi przygotować Gminny Plan Rewitalizacji, drogą do niego będzie zaś kilka kroków (i uchwał) poprzedzonych konsultacjami. Pierwszym z nich będzie wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji oraz powołanie Komitetu Rewitalizacji. I o ile o rozległości obszaru zdegradowanego decyduje statystyka (odchylenie od średniej miasta w takich obszarach jak bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, zanieczyszczenie środowiska itd.), to na wyznaczenie obszaru objętego rewitalizacją wpływ mają sami mieszkańcy.

Czy skończy się na Przedmieściu Oławskim?

spotkanie konsultacyjne - rewitalizacja NOWA

Przeprowadzona w ubiegłym roku Diagnoza wskazywała, że zdecydowanie najbardziej niekorzystna sytuacja występuje na Przedmieściu Oławskim i sugerowała, iż fragment tego osiedla powinien stanowić strefę rewitalizacji, ale obecnie dyskusja jest otwarta. Startujące właśnie konsultacje mogą rozszerzyć obszar wsparcia o Nadodrze, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie, Szczepin czy Kleczków. Pytanie, co będzie bardziej efektywne. Przed nami długi proces legislacyjny, wobec czego realnego wdrożenia nowych działań pod szyldem rewitalizacji należy się spodziewać dopiero ok. 2021 roku. Do tego czasu środki miejskie i prywatne inwestowane w osiedla, gdzie kumulują się negatywne zjawiska społeczne, nie będą podlegać pod działania rewitalizacyjne.

Rewitalizacja szansą i wyzwaniem – także dla aktywnych mieszkańców

Przygotowana przez prowadzących prezentacja przypomniała, że rewitalizacja to nie remonty i projekty unijne, ale kompleksowe działania prowadzone przy udziale lokalnej społeczności.

Jako udane przykłady w tym zakresie wskazane zostały podwórko przy ul. Roosevelta, Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców w okolicach ul. Mierniczej i Komuny Paryskiej oraz katowicki Plac na Glanc.

Spotkanie inaugurujące konsultacje rewitalizacja_NOWA za nami, wkraczamy w etap spotkań na poszczególnych osiedlach. Najbliższe w czwartek 9 maja o 18:00 w Infopunkcie przy Łokietka 5 oraz 14 maja o 17:30 na Ołbinie w Bilbiotece Grafit.

Zachęcamy, by włączyć się w dyskusję poprzez udział w spotkaniach, spacerach konsultacyjnych lub wypełnienie ankiety dostępnej na stronie poświęconej konsultacjom.

Wydarzenie FB

Konsultacje realizowane są przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich we współpracy ze Stowarzyszeniem "Żółty Parasol" i Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

spotkanie konsultacyjne - rewitalizacja NOWA

Informacja, zdjęcia: Monika Glińska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl