wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Nie wiesz, co zrobić z 1,5% podatku? Inspirujemy
Zmiany wprowadzone przez Polski Ład m.in. spowodowały to, że zamiast jednego, odliczamy 1,5 procent od podatku. Fot. Bartosz Chochołowski
Zmiany wprowadzone przez Polski Ład m.in. spowodowały to, że zamiast jednego, odliczamy 1,5 procent od podatku.

Dzięki nam dzieci mogą zyskać szczęśliwsze dzieciństwo i lepszy start w przyszłość, a 60-letnie kobiety ujrzeć słońce wchodząc w jesień życia. W idei akcji 1,5 procent – w poprzednich latach 1 procent – najatrakcyjniejsze jest to, że pomaganie nic nas nie kosztuje. Może poza poświęceniem minuty czy dwóch na wypełnienie odpowiedniego pola w deklaracji podatkowej.

Bezpośrednio mamy bardzo niewielki wpływ na to, jak pieniądze z naszych podatków są wydawane. Podczas rozliczania PIT za 2022 rok podejmujemy dwie kluczowe decyzje, od których zależy, na co część naszych podatków zostanie przeznaczona.

PIT 2022 - ważne gdzie się rozliczamy

Pierwsza, to wybór miejsca rozliczenia. Jeśli mieszkamy poza Wrocławiem, ale to miasto stanowi centrum naszej aktywności życiowej, tu pracujemy, nasze dzieci korzystają z wrocławskich przedszkoli i szkół, komunikacji miejskiej, instytucji kultury itp., to warto rozliczyć się we wrocławskim urzędzie skarbowym. Wtedy część naszej daniny trafi do miejskiej kasy, a my będziemy mogli korzystać z programu Nasz Wrocław.

Warto, bo wtedy Wrocław ma więcej pieniędzy na zaspokajanie naszych potrzeb, a my mamy tańsze bilety MPK oraz darmowe wejściówki do wielu miejskich placówek, takich jak muzea czy baseny.

1,5 procent podatku - ważne, aby dać

Druga kluczowa decyzja, to przekazanie 1,5% podatku na jedną z organizacji pożytku publicznego – OPP. Nawet, jeśli w przypadku niektórych z nas 1,5% to 2 zł lub 5 – i tak warto. W Polsce jest około 26 mln podatników. Gdyby OPP dostały od każdego po 5 zł, to na realizację swoich celów otrzymałyby 130 mln zł. Dlatego znaczenie ma każda złotówka.

Przekazanie 1,5% jest bardzo proste. Fiskus sam za nas wypełnia zeznanie podatkowe. Na stronie podatki.gov.pl po zweryfikowaniu tożsamości zobaczymy nasz PIT 2022. Mamy czas na modyfikację go do 2 maja. Jeśli przysługują nam ulgi, wpisujemy je, ale także mamy możliwość wpisania numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.

Następnie zatwierdzamy PIT i czekamy na pieniądze do 45 dni, jeśli przysługuje nam zwrot. Jeśli okaże się, że musimy dopłacić podatek, zróbmy to do końca kwietnia – niezależnie od tego, kiedy rozliczamy PIT. Właśnie z tego względu należy zajrzeć na rozliczony przez urząd skarbowy PIT, aby dowiedzieć się, czy czasem nie musimy dopłacić. Jeśli bowiem nic nie zrobimy, 2 maja fiskus automatycznie uzna nasz PIT 2022 za złożony.

Te OPP mogą nas zainspirować

Mamy trzy podpowiedzi dla niezdecydowanych. Dwie organizacje wspierające dzieci oraz jedną, która pomaga kobietom. Tym, o których mało się mówi – wiele z nich napracowało się, urodziło i wychowało dzieci, a więc zrobiły swoje i… No właśnie, co? Borykają się z depresją, brakiem zainteresowania, poczuciem, że nie są potrzebne. Tymczasem jesień życia nie musi być nazywana jesienią, chyba że złotą.

Fundacja Aktywizacji Seniorów Siwy Dym

Pomaga kobietom 60+ wygrać z depresją, poprawić ich stan zdrowia dzięki regularnej aktywności fizycznej, relaksacji, edukacji prozdrowotnej. Panie spotykają się w grupach wsparcia.

Liczymy na to, że środki pozyskane z 1,5 proc. pozwolą wesprzeć naszą działalność naukową. Finansowanie działalności bieżącej mamy zapewnione dzięki niewielkim opłatom, jakie wnoszą nasze podopieczne, a my pracujemy społecznie. Bardzo nam zależy, aby naukowo opracowane wyniki naszej pracy, naszych doświadczeń, były bezpłatnie dostępne dla każdego, kto prowadzi tego typu działalność.
prof. dr hab. Joanna Szczepańska-Gieracha, Siwy Dym

Siwy Dym współpracuje z Wydziałem Zdrowia Gminy Wrocław, Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Polskim Instytutem Ericksonowskim.

Sprawdzamy w sposób naukowy, czy to, co robimy, działa. Aby nasze wydawnictwa były bezpłatne, powszechnie dostępne, musimy pokryć koszty ich wydania, a to około 16 tys. zł za jedną publikację. Bezpośrednio pomagamy grupie około 50 kobiet, ale bardzo zależy nam, aby tworzone przez nas modele działania, które się sprawdzają, powielać dla dobra znacznie większej liczby kobiet mogła każda instytucja, która wspiera panie.
prof. dr hab. Joanna Szczepańska-Gieracha, Siwy Dym

Fundacja Aktywizacji Seniorów SIWY DYM

KRS: 0000523562 | REGON: 022495556 | NIP: 899-27-57-152 | Nr konta: 18 1140 2004 0000 3402 7531 7659

Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej Przystanek Rodzina

Jeśli osoby wspierające nas wpiszą w cel szczegółowy „podaruj wakacje dzieciom”, to oczywiście wszystkie tak „zaadresowane” pieniądze przeznaczymy na zorganizowanie naszym podopiecznym pobytu w Centrum Promocji Zdrowia Taraska. Organizujemy kolonie letnie i ferie zimowe. Dzieci uwielbiają takie wakacje, a rodzice mają chwilę wytchnienia.
Małgorzata Sawicka, Przystanek Rodzina

Jeśli darczyńcy nie wpiszą celu szczegółowego, to pieniądze trafią przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych dzieci. Dostęp do specjalistów jest drogi, a w ramach publicznej służby zdrowia bardzo trudny.

Niektóre dzieci nie mogą czekać kilkunastu miesięcy na wizytę, dlatego finansujemy im prywatną diagnostykę, a to koszt rzędu 450 zł. Rodzina dostaje na utrzymanie dziecka 1196 zł, ale ma mnóstwo innych wydatków, nie może tej kwoty przeznaczyć tylko na leczenie. Finansujemy również terapeutów, bo wiele dzieciaków jest po przejściach, są straumatyzowane. Organizujemy dzieciom czas wolny, ale przede wszystkim finansujemy ich leczenie.
Małgorzata Sawicka, Przystanek Rodzina

Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina”
KRS: 0000495960 | REGON: 022351060 | NIP" 8943051558 | nr konta: 91 1020 5226 0000 6002 0467 4810

Stowarzyszenie Adventure Realms

Edukuje i wspiera dzieci i młodzież, które mają trudniejszy start.

Wspieramy podopiecznych domów dziecka, rozwijamy współpracę z instytucjami zapewniającymi pieczę zastępczą. Realizujemy wiele różnych projektów, ale może warto wspomnieć o wyrównywaniu szans. Nasi wolontariusze udzielają korepetycji online, oczywiście bezpłatnych, kupujemy również dzieciakom podręczniki. Potrzebujemy również środków na zakup materiałów plastycznych, prowadzimy bowiem różne zajęcia. Ostatnio np. kolażowe w domu dziecka w Pieszycach koło Dzierżoniowa.
Dorota Kuszyńska, Adventure Realms

Wiele dzieciaków, które wspiera Adventure Realms, ma biologicznych rodziców, ale pozbawieni są oni praw rodzicielskich. Można powiedzieć, że pomaga dzieciom po przejściach.

Stowarzyszenie Adventure Realms
KRS: 0000755882 | REGON: 381754790 | NIP: 8992853223 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl