Kilka dni warsztatów dla kilkunastu osób
Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR - Office for Democratic Institutions and Human Rights) zorganizowało cykl warsztatów dla młodzieży w wieku 18-30 lat. We Wrocławiu podczas pierwszej edycji miejsce miało jedno z takich spotkań.
W warsztatach wzięły udział osoby, które dokonały wcześniej zapisu. Były to osoby różnych narodowości, które są twórcami, działaczami, influencerami, aktywistami i artystami zaangażowanymi w budowanie równych, integracyjnych społeczeństw wolnych od nietolerancji i nienawiści.
Na warsztatach spotkała się młodzież nie tylko z Polski i Ukrainy, gościli również reprezentantów Białorusi i Gruzji.
- To kluczowe, żeby o integracji rozmawiać w międzynarodowym gronie i dzielić się różnymi doświadczeniami. Cieszę się że dla młodzieży ten temat jest tak istotny - dodała Ewa Gołąb - Nowakowska.
Podczas trzydniowych warsztatów we Wrocławiu uczestnicy dowiedzieć się mogli, jak:
- stworzyć zbiorową wizję pokojowych, spójnych i integracyjnych społeczeństw wśród osób o różnym pochodzeniu etnicznym i narodowym, kulturach, religiach i przekonaniach, opartą na zrozumieniu wspólnej tożsamości ludzkiej,
- skutecznie przekazać tę wizję innym,
- identyfikować i zwalczać negatywne uprzedzenia, stereotypy, nietolerancję i nienawiść ze względu na tożsamość,
- ułatwiać dyskusje w „bezpiecznej przestrzeni” na tematy związane z tożsamością w sposób sprzyjający wzajemnemu poszanowaniu i zrozumieniu, pokojowi i bezpieczeństwu w społeczeństwie,
- budować i utrzymywać koalicje i sieci wśród podobnie myślących młodych ludzi, aby promować tolerancję i niedyskryminację w swoich społecznościach.
Z wiedzą wyniesioną z warsztatów uczestnicy ruszą w świat, by wykorzystać ją w swoich aktywnościach. Projektując i wdrażając działania w swoich społecznościach lokalnych, takie jak tworzenie koalicji lub sieci, organizowanie dialogu lub działań podnoszących świadomość będą wdrażać prawidłowe postawy.
Zyskają również opiekę mentora i będą mieć zapewnione indywidualne sesje coachingowe w celu wsparcia aktywności. Wybrane inicjatywy zostaną zaprezentowane pod koniec 2023 roku w Lublinie – Młodzieżowej Stolicy Europy 2023.