wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Park Mamuta w rękach wykonawcy
Park Mamuta w rękach wykonawcy fot. www.parkmamuta.pl

Na początku marca Zarząd Zieleni Miejskiej oficjalnie przekazał teren parku Mamuta w ręce wykonawcy pierwszego etapu prac, który powinien zostać zakończony do 30 kwietnia. Park na Oporowie, który ma powstać w ramach WBO 2014, będzie gotowy w październiku tego roku.

ZZM teren zieleńca zlokalizowanego wzdłuż rzeki Ślęzy, od ul. Solskiego wzdłuż ul. Bukowskiego, przekazał w ręce wykonawcy prac, firmie SPES CITY Sp. z o.o., która zaoferowała wykonanie zadania za 96 645,84 zł. To właśnie ona do końca kwietnia zrealizuje 1 etap robót. Całość zadania podzielono natomiast na 3 odrębne zakresy.

- Zadanie 1 polega na robotach rozbiórkowych, czyszczeniu terenu, wycince i karczowaniu drzew, pielęgnacji drzewostanu, utylizacji śmieci i gruzu, a także demontażu nieczynnych słupów energetycznych – zadanie w trakcie realizacji.

- Zadanie 2 będzie polegało na wykonaniu urządzenia zabawowego „Mamut”, wraz z montażem i wykonaniem nawierzchni placu zabaw. Ponadto powstanie fragment ścieżki, drewniany przystanek, zamontowane zostaną tablice informacyjno-porządkowe z regulaminem, kosze na śmieci. Pojawią się także nowe nasadzenia zieleni.

- W zadaniu 3 wykonane zostaną kolejne fragmenty ścieżek o nawierzchni żwirowej, drewniany przystanek, totemy powitalne, słupki drogowe, stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz ponowne nasadzenia zieleni, co więcej, do nowej lokalizacji przeniesiona zostanie istniejąca rzeźba T. Tellera.

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach 1 zadania do wycinki przeznaczono 38 drzew, jednakże w trakcie prac do usunięcia wytypowano maksymalnie 10. Obecnie prowadzone są prace związane z wykaszaniem traw i samosiewów z powierzchni 1 363 m2 z miejsca, w którym docelowo powstaną nasadzenia biocenotyczne, czyli pożyteczne dla fauny. W ramach realizacji budowy „Ślężańskiego Mamuta” najpóźniej w okresie jesiennym, zostaną posadzone 22 drzewa liściaste, 250 krzewów ozdobnych oraz na powierzchni 114 m2 ponad 580 traw ozdobnych.

ZZM dodaje także, że zgodnie z posiadaną dokumentacją projektową nowa szata roślinna dla „Ślężańskiego Mamuta” jest bardzo urozmaicona, a w ramach własnych zadań, systematycznie będą nasadzane nowe drzewa, krzewy i byliny. Zgodnie z powyższym planem łącznie zostanie posadzonych aż 451 drzew liściastych, w tym co najmniej 100 drzew owocowych, także ponad 6 200 krzewów ozdobnych, w tym około 100 krzewów owocowych i 18 500 traw ozdobnych i skrzypów.

Po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji, prace na terenie Oporowa rozpocznie wrocławska firma Rotomat Sp. z o.o., która zaproponowała odpowiednio za 2 i 3 zadanie 1 mln 266 tys. i 526 tys. zł brutto. Zarząd Zieleni Miejskiej przewiduje, że do 23 marca przekaże teren budowy powyższej spółce, która zgodnie z zapisami umowy zrealizuje zadanie nr 2 do 1 października, natomiast zadanie nr 3 do czerwca tego roku.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy „Ślężańskiego Mamuta” ogłaszany był czterokrotnie i nawet mimo zastosowania procedury z podziałem na zadania, nie udało się uzyskać ofert w ramach pierwotnie zaplanowanej kwoty. Mając na uwadze, jak bardzo mieszkańcom zależy na szybkiej realizacji projektu, podjęto decyzję o wyborze powyższych oferentów. Zarząd Zieleni Miejskiej wraz z Biurem ds. Partycypacji Społecznej zdecydował o przekazaniu dodatkowych środków finansowych na realizację całego zakresu zadań z oszczędności w ramach programu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

W parku Mamuta mają znaleźć się trzy miejsca wypoczynku oraz trzy strefy wejściowe, z czego najbardziej rozwinięta ma być Strefa A, zwana Polaną Marzanny. Będzie to niewielki zakątek z instalacjami ziemno-roślinnymi w typie land art. Na wschód od tego miejsca znajdą się trzy główne atrakcje parku: Mamu-Sad (łączka w otoczeniu dawnego sadu przeznaczona do gier planszowych), Cross-Mut (łąka z siedziskami oraz urządzeniami rekreacyjno-sprawnościowymi przeznaczonymi do rodzinnego spędzania czasu) oraz Ślężański Mamut (ogromna konstrukcja przeznaczona dla starszych dzieci oraz młodzieży, usytuowana na samym środku terenu).

Wspólnotowy park Mamuta stanie się zatem kolejnym interesującym i ekologicznym miejscem na mapie Wrocławia, położonym w korytarzu Ślęzy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl