Projekt zieleni skweru przy ulicy Kolistej na wrocławskim Kozanowie ma powierzchnię 4085,97 m2. Trzeba przyznać, że zieleniec zlokalizowany pomiędzy wysoką zabudową miejskich bloków, z usytuowaną w pobliżu szkołą oraz boiskiem jest jednym z większych obszarów zieleni w tej części zabudowań. Aktualnie na jego terenie istnieją pojedyncze drzewa, a głównym problemem okolicznych mieszkańców jest wykorzystywanie obrzeży zieleńca jako miejsca do parkowania.
Złożenia projektowe tej inwestycji zakładają: formalizację istniejących przedeptów, ograniczenie wjazdu dla parkujących przy granicy terenu zieleni, zabezpieczenie trawnika w miejscach, gdzie przy organizacji zawodów i większych zebrań mógłby być rozjeżdżany, dostosowanie projektowanych gatunków do warunków miejskich, osłonięcie zielenią od wysokiej zabudowy i istniejących parkingów, a także zagospodarowanie zielenią miejsca nielegalnego umiejscowienia śmietników.
Rewitalizacja obecnego stanu terenu
Obecnie teren zdecydowanie wymaga zainwestowania i uporządkowania. Od północy, południa i wschodu ograniczony jest parkingami, z kolei od zachodu na dalszym fragmencie działki 16/3 znajduje się ciąg komunikacyjny oraz pas zieleni, a następnie boiska szkolne. Na terenie znajdują się wyraźne przedepty wyznaczające ciągi komunikacyjne, uczęszczane przez okolicznych mieszkańców. Jeden z przedeptów jest dojściem do okolicznej szkoły.
Przy ścieżkach umieszczone są także ławki, niejednokrotnie uszkodzone, które już nie spełniają w pełni wyznaczonej im funkcji. Istniejące zagospodarowanie terenu ulegnie przekształceniu oraz formalizacji z zachowaniem obecnie pełnionej funkcji. Warto zaznaczyć, że projekt opiera się właśnie na istniejących już ścieżkach, a miejsce przecięcia się ciągów komunikacyjnych będzie stanowiło centrum całej kompozycji.
Rekreacyjny charakter
Teren uzyska charakter parkowy z uwzględnieniem funkcji komunikacyjnej, realizowanej przez formalizację istniejących ciągów komunikacyjnych. Elementem dominującym w projektowanym zagospodarowaniu będzie zieleń wysoka i niska. Z kolei w miejscach istniejących przedeptów zaprojektowano alejki tworzące możliwość wejścia do parku z każdej strony, a także polepszające warunki dojścia do szkoły.
W centralnej części placu zaprojektowano miejsce do wypoczynku z ławkami, a pozostałe siedziska rozmieszczono wzdłuż alejek. Od strony północnej, by zapobiec rozjeżdżaniu terenu przez samochody, zaprojektowano gabiony porośnięte bluszczem, co więcej, od wschodniej i zachodniej strony umieszczono na obrzeżach zieleńca wysokie krawężniki. Projektowana zieleń będzie składała się z drzew liściastych, krzewów liściastych, krzewów iglastych oraz bylin i traw. Oczywiście przy doborze gatunkowym zwrócono szczególną uwagę na odporność roślin na niekorzystne warunki miejskie (niedobór wody, zanieczyszczenia gleby i powietrza, zasolenie). Zaprojektowano również pnącze na gabionach antywjazdowych.
Wykonawca projektu, firma Elektrownie Wodne Zeneris Sp. z o.o. zakłada działanie wykonawcy wg następującego harmonogramu:
- oczyszczenie terenu z roślinności zielnej,
- przeprowadzenie prac agrotechnicznych,
- wyrównanie terenu, uformowanie spadków,
- dowóz ziemi urodzajnej pod zaprawę roślin,
- ułożenie obrzeża Eko-Bord wyznaczającego granicę rabat,
- posadzenie roślin – drzew, krzewów i bylin,
- założenie trawnika kwietnego,
- ściółkowanie rabat z roślinami,
- prace wykończeniowe oraz porządkowe.
Najkorzystniejszą ofertę w procedurze przetargowej złożyły firmy Form.ica Sp. z o.o. oraz O'Canis Polska Sp. z o.o.
Zgodnie z zamówieniem realizacja robót budowlanych i prac ogrodniczych - nasadzenia drzew i krzewów powinna zostać wykonana do 30 kwietnia 2020 r. Następnie, przez okres 36 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia protokolarnego odbioru wykonywana będzie gwarancja pielęgnacyjna zieleni.