wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Nabór w Programie Kultura - infrastruktura - EOG 2014-2020
Nabór w Programie Kultura - infrastruktura - EOG 2014-2020

W ramach działania można składać projekty, których celem będzie poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym i jego ochrona.

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiła się informacja o planowanym w IV kwartale br. naborze na Działanie 1 - Zarządzanie dziedzictwem kulturowym (inwestycje) w Programie Kultura, finansowanym ze środków EOG.

W ramach działania będzie można aplikować projekty, których celem będzie poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym poprzez stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia działalności kulturalnej zarówno w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego, jak również w zakresie infrastruktury kulturalnej.

Typy projektów:1. Projekty dotyczące zachowania dziedzictwa kulturowegoPoddziałanie 1.1: Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego:- ochrona, konserwacja i/ lub rozbudowa zabytków nieruchomych z ich otoczeniem na potrzeby działalności kulturalnej; - ochrona zabytkowych ogrodów i parków.

2. Projekty dotyczące budowy i rozbudowy niezabytkowej infrastruktury kultury Poddziałanie 1.2: Innowacyjne wykorzystanie infrastruktury do prezentacji dziedzictwa kulturowego:- budowa, rozbudowa, remont infrastruktury kulturalnej;W obu typach muszą wystąpić poniższe elementy obowiązkowe i mogą wystąpić elementy fakultatywne:Elementy dodatkowe - obowiązkowe w każdym projekcie:1. oferta kulturalna i edukacyjna;2. szkolenia związane z zakresem projektu, w tym – między innymi – szkolenia zawodowe, kwestie związane z przedsiębiorczością kulturalną, zarządzanie.Elementy dodatkowe - fakultatywne:1. ochrona i konserwacja ruchomych obiektów dziedzictwa, w tym: księgozbiory, archiwa, obiekty muzealne;2. digitalizacja obiektów ruchomych dziedzictwa;3. zakup sprzętu do działań kulturalnych i ochrony dziedzictwa kulturowego (tylko niezbędnego do osiągnięcia założonego celu).

W ramach jednego projektu można połączyć prace z zakresu:1. ochrony, konserwacji i/ lub rozbudowy zabytków nieruchomych z ich otoczeniem na potrzeby działalności kulturalnej;2. ochrony zabytkowych ogrodów i parków;3. budowy, rozbudowy, remontu infrastruktury kulturalnej.

Maksymalny udział ww. prac w projekcie może wynosić 85% kosztów kwalifikowalnych. Pozostałe 15% kosztów powinno być przeznaczone na:1. ofertę kulturalną i edukacyjną;2. szkolenia związane z zakresem projektu, w tym – między innymi – szkolenia zawodowe, kwestie związane z przedsiębiorczością kulturalną, zarządzanie;3. ochronę i konserwację ruchomych obiektów dziedzictwa, w tym: księgozbiorów, archiwów, obiektów muzealnych;4. digitalizację obiektów ruchomych dziedzictwa;5. zakup sprzętu do działań kulturalnych i ochrony dziedzictwa kulturowego (tylko niezbędnego do osiągnięcia założonego celu).

Wnioskodawcą składającym wniosek w konkursie mogą być:1. Publiczne instytucje kultury.2. Archiwa państwowe.3. Publiczne szkoły i uczelnie artystyczne.4. Kościoły i związki wyznaniowe.5. Organizacje pozarządowe z obszaru kultury.6. Jednostki samorządu terytorialnego.7. Podmioty zarządzające obiektami wpisanymi na listę UNESCO lub uznanymi przez prezydenta RP za Pomniki Historii.Partnerstwo:

Projekty mogą (ale nie muszą) być realizowane w partnerstwie z instytucjami z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu.

Alokacja:Całkowity budżet przeznaczony na Działanie 1: 60,2 mln euro w tym na:Poddziałanie 1.1: Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego - 46,7 mln euroPoddziałanie1.2: Innowacyjne wykorzystanie infrastruktury dla prezentacji dziedzictwa kulturowego – 13,4 mln euro

Wysokość dofinansowania:0,5 – 3,5 mln euro kosztów kwalifikowalnych na projektKwalifikowalność wydatków: od decyzji o dofinansowaniu - do 30 kwietnia 2024

Dodatkowe informacje:Każdy z finansowanych obiektów powinien spełniać standardy opisane w programie krajowym: Dostępność Plus 2018-2025 (normy dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub inną np. słuchową lub wzrokową). Ponadto musi mieć pozytywny wpływ na wprowadzenie w życie zasady zrównoważonego rozwoju oraz zdolność do reagowania i dostosowania do zmian klimatu, w tym zastosowania skutecznych rozwiązań w zakresie oszczędności energii oraz przyczyniać się do tworzenia nowych miejsc pracy.

Priorytetowo traktowane będą:· projekty związane z miejscowymi zabytkami, które wspierają rozwój lokalny i regionalny i mają wpływ na społeczności lokalne;· projekty, które wyraźnie zachęcają do włączenia mniejszości religijnych, etnicznych i narodowych projekty realizowane we współpracy z podmiotem z Państwa Darczyńcy;· projekty, które pozwolą wykorzystać w nowy sposób obiekty dziedzictwa kulturowego;· projekty, w których określenie głównego celu projektu zostało poprzedzone społeczną dyskusją/ konsultacją ze społecznością lokalną w kwestii wykorzystania zakresu projektowego budynku (nowe zastosowanie budynku lub nowa oferta kulturalna i edukacyjna).Na dzień dzisiejszy nie są jeszcze dostępne dokumenty aplikacyjne na stronie Ministerstwa.

Opis i działanie

Nabór

Dokumenty

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl