W tym roku, w ramach trzech naborów (w lutym, maju i we wrześniu) udało się zrealizować 117 projektów. Zgłoszonych zostało ich aż 456, najwięcej w ramach ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych (285 zgłoszeń).
Wybrane propozycje obok wsparcia finansowego w wysokości od 1 do 10 tysięcy złotych, mogły też liczyć na pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.
Ponad połowa tegorocznych projektów zrealizowana została „na żywo”. 25 inicjatyw odbyło się całkowicie za pośrednictwem internetu, a 31 inicjatyw łączyło obie formuły.
Najwięcej projektów przypadło w tym roku na osiedla Przedmieście Oławskie (13), Huby (10), Leśnica (8), Gaj (6) oraz Psie Pole-Zawidawie (6). Aktywne okazały się także osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice (5 projektów) oraz Karłowice-Różanka (również 5).
W zgłoszeniach ponownie pojawiło się sporo propozycji na projekty lokalnie zaangażowane, skupiające się na odkrywaniu historii i herstorii, zgłębianiu osiedlowych ciekawostek, czy poszukiwaniach lokalnej tożsamości. Nie zabrakło również warsztatów pozwalających na zdobycie nowych umiejętności, pokazów filmowych, czy międzypokoleniowej i sąsiedzkiej rekreacji.
Po wielu inicjatywach pozostał namacalny ślad. Nie tylko w postaci międzyludzkich kontaktów, ale i filmów, broszur, poradników oraz innego rodzaju materiałów. Znajdziecie je wszystkie na stronie Mikrograntów, w zakładce „edukacja”.
Kolejny nabór, do przyszłorocznej, 25. Edycji Mikrograntów, rusza 1 lutego 2021. Organizatorzy zapowiadają m.in. rozbudowaną ofertę edukacyjną dla uczestników oraz podobnie jak w roku 2020 – trzy edycje programu w ciągu roku (w lutym, maju oraz we wrześniu). Szczegóły poznamy w styczniu.