wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. „Mikrodziałania w klimacie do zmiany" – lipcowe warsztaty Mikrograntów
warsztaty Mikrograntów Strefa Kultury Wrocław
warsztaty Mikrograntów

Po kilku miesiącach przerwy powracają weekendowe warsztaty Mikrograntów. Tematem pierwszego spotkania będzie projektowanie takich mikroinicjatyw, które realizowane są z dbałością o środowisko i o lokalne zasoby oraz pozwalają na wdrażanie proekologicznych rozwiązań. Warsztaty odbędą się 18 i 19 lipca, a poprowadzą je edukatorzy z Fundacji EkoRozwoju.

O kryzysie klimatycznym słyszymy niemal codziennie – stał się on naszą teraźniejszością i musimy z nim żyć przez kolejne lata. Bierna postawa wobec zagrożeń stanowi nie tylko realne zagrożenie dla przyszłych pokoleń, ale i dla bezpieczeństwa oraz komfortu życia ludzi już dziś.

W klimacie do zmiany

Mikroprojekty również mają wpływ na makrotrendy, które decydują o stanie naszego wspólnego, wielkiego domu. Możemy o niego zadbać promując dobre praktyki, ale także wdrażając konkretne rozwiązania i standardy na poziomie zarządzania zasobami, takie jak np. zasada 3R, idea zero waste czy koncepcja zrównoważonego rozwoju (w korzystaniu z energii, żywności czy transportu).

Dlaczego mimo obfitych opadów deszczu, wciąż zagraża nam susza? Czy jedząc mięso wpływamy na zmianę klimatu? Dlaczego sam recykling nie wystarczy i powinniśmy przede wszystkim redukować  zużycie zasobów? Czym jest zjawisko głębokiej adaptacji? Czy obecna pandemia ma coś wspólnego z kryzysem klimatycznym?

Fot. Marta Sobala

O tym wszystkim porozmawiamy i popracujemy na konkretnych przykładach na lipcowym spotkaniu „Warsztatów Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany”!

Na zajęciach, które poprowadzą Aneta Osuch i Arkadiusz Wierzba, edukatorzy z Fundacji EkoRozwoju i EkoCentrum Wrocław wspólnie rozważymy, jak w bieżącym funkcjonowaniu mikroprojektów tworzyć dobry klimat do zmiany i co właściwie możemy zrobić, by pomóc w ratowaniu planety.

Porozmawiamy o odpowiedniej redukcji zużycia zasobów, o greenwashingu i pułapkach jakie na nas zastawia, a także gdzie szukać właściwych źródeł wiedzy o proekologicznych zachowaniach.

Zachęcamy też do używania naczyń wielokrotnego użytku, zbierania materiałów do ich powtórnego zagospodarowania, minimalizacji druków, korzystania np. z komunikacji miejskiej i rowerów oraz do zwracania uwagi na faunę i florę podczas plenerowych działań (poczytacie o tym w Ekoporadniku).

Zapisy już otwarte!

Do udziału zapraszamy zarówno osoby, które na co dzień pracują projektowo na swoich ulicach, podwórkach i osiedlach, jak i nowicjuszy w mikrodziałaniach. W bezpiecznych warunkach sanitarnych popracujemy wspólnie nad tym, jak na miarę naszych możliwości zapobiegać negatywnym skutkom kryzysu klimatycznego!

Fot. Katarzyna Paukert

Na warsztaty składa się 8 godzin zegarowych teorii i praktyki – spotykamy się 18 i 19 lipca między 11:00 a 15:00 – pierwszego dnia w Stowarzyszeniu Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), drugiego w plenerze Ołbińskiego Ogrodu Otwartego (ROD Lepsze Jutro).

Spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności – zapoznajcie się z regulaminem warsztatów, nie zapomnijcie też zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Warsztaty prowadzone będą w języku polskim, udział w nich jest bezpłatny, a liczba osób limitowana! Po wyczerpaniu miejsc tworzymy listę rezerwową, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłaszając się akceptujesz REGULAMIN UCZESTNICTWA

Obowiązują zapisy przez FORMULARZ WARSZTATÓW MIKROGRANTÓW

Prowadzący

Aneta Osuch - od 2008 r. uczestniczy w realizacji projektów dotyczących edukacji ekologicznej, edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej w Fundacji EkoRozwoju. Prowadzi zajęcia z gospodarki odpadami, zrównoważonej i odpowiedzialnej konsumpcji, zmian klimatu, praw człowieka i zwierząt oraz ochrony przyrody. Koordynatorka licznych działań i akcji ekologiczno-edukacyjnych, posiada doświadczenie w realizacji aktywnych zajęć ekologicznych przeznaczonych dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych (w tym nauczycieli i studentów) oraz seniorów. Udziela wsparcia psychologicznego osobom doświadczającym depresji klimatycznej. Absolwentka Szkoły Trenerów Umiejętności Interpersonalnych, a także licznych kursów przygotowujących do prowadzenia aktywnej edukacji ekologicznej i globalnej. Edukatorka EkoCentrum Wrocław i aktywistka klimatyczna.

Arkadiusz Wierzba –Współpracuje z Fundacją EkoRozwoju i Stowarzyszeniem EKO-UNIA przy projektach związanych m.in. z problematyką zmian klimatu i jakości powietrza, globalnych zależności, odpowiedzialnej konsumpcji, praw człowieka i zwierząt. Edukator w EkoCentrum Wrocław. Działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Do zobaczenia na warsztatach!

Warsztaty Mikrograntów

Cykl edukacyjny Mikrograntów to dwa dni teorii i praktyki poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z realizacją projektów dla lokalnej społeczności i swojego otoczenia.

Tak wyglądały warsztaty przed epidemią. Tym razem potrzebne będą maseczki. Fot. Katarzyna Paukert.

To spotkania, które kierujemy do osób z doświadczeniem w działaniach społecznych i lokalnych, aktywistów współtworzących kulturalną ofertę Wrocławia oraz wszystkich zainteresowanych szeroko definiowaną kulturą miejską. Na zajęciach skupiamy się na najczęściej pojawiających się lub wymagających pogłębienia tematach w realizowanych lokalnie inicjatywach społecznych. Udział w warsztatach może pomóc Wam w podniesieniu świadomości i umiejętności w różnych obszarach, np. organizowaniu projektów o zróżnicowanych profilach tematycznych, tworzenie działań animacyjnych i edukacyjnych z dbałością o środowisko, czy też współpraca z różnymi grupami mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

Na podstawie pracy z wrocławskimi aktywistami, liderami, inicjatorami rozmaitych działań oraz analiz materiałów poprojektowych, prowadzonych w ramach naszej instytucji, wyszczególniliśmy cztery wiodące problemy:

  • projekty pamięciowe i tożsamościowe odnoszące się do wrocławskich osiedli,
  • działania lokalne i osiedlowe, którym przyświeca idea dbałości o środowisko, korzystania w zrównoważony sposób z zasobów najbliższego otoczenia, wdrażania pozytywnych rozwiązań przy organizacji mikroinicjatyw,
  • projekty skłaniające do włączania migrantów i migrantek, zarówno we współtworzenie działań, jak i aktywne w nich uczestnictwo,
  • promowanie i upowszechnianie mikrodziałań w skali lokalnej i osiedlowej z dobraniem adekwatnych do projektów narzędzi i metod.

Podobnie jak w przypadku „Akademii Mikrograntów”, warsztaty prowadzone są przez tandemy specjalistów w danej tematyce, a rekrutacja do nich jest otwarta

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl