Spotykamy się 9 marca w Centrum Kultury AGORA (ul. Serbska 5a) o godz. 17.00.
Tematem głównym będzie: Zapewnienie wzrostu uczestnictwa w sferze wrocławskiej kultury.
W Centrum Kultury AGORA spotkamy się na drugiej z czterech debat, w czasie których porozmawiamy o czterech celach strategicznych miejskiej polityki kulturalnej.
Tym razem skupimy się na problemie zapewnienia wzrostu uczestnictwa w sferze wrocławskiej kultury.
Prowadzona obserwacja sposobu i poziomu uczestnictwa wrocławian w kulturze uwidoczniły rozbieżności między definiowaniem a praktykowaniem kultury w mieście. Konieczne jest edukowanie mieszkańców w zakresie włączania w katalog działań kulturalnych ich codziennych praktyk opartych na współdziałaniu z sąsiadami czy innymi podmiotami życia społecznego we Wrocławiu, wyborach konsumpcyjnych, prostych aktywnościach wykonywanych w czasie wolnym, często poza miejscami określanymi jako „przeznaczone do kultury”. Na debacie porozmawiamy o tym, jakie działania w tym celu możemy we Wrocławiu podejmować, które z nich się sprawdzają, które wymagają dopracowania, a które rozszerzenia zakresu. Zastanowimy się, jak zbliżać do siebie i angażować we wspólne działania aktywnych i biernych uczestników wrocławskiej kultury, poszerzać spektrum projektów wartościowych artystycznie, lecz bliskich zwyczajnemu „użytkownikowi” miasta. Podniesiemy też wątek rozwijania „mikroobiegów kultury”, które we Wrocławiu sprawdzają się z dużym sukcesem.
Spotkanie poprowadzą Dominika Kawalerowicz (kierowniczka Działu Programowego Biura Festiwalowego Impart 2016, jedna z autorek strategii) oraz Krzysztof Ziental (koordynator konsultacji w Biurze ds. Partycypacji Społecznej).
Harmonogram kolejnych debat
III 17.03 | OŚRODEK POSTAW TWÓRCZYCH | ul. Działkowa 15 | godz. 17.00
Temat główny: Podtrzymanie prestiżu wrocławskiej kultury
IV 24.03 | Ośrodek Działań Twórczych ŚWIATOWID | ul. Sempołowskiej 54 | godz. 17.00
Temat główny: Zapewnienie warunków rozwoju pola kultury
Warsztaty
25.03 | Narodowe Forum Muzyki | plac Wolności 1 | godz. 11.00 – 16.00
Tematy: Rozwój mecenatu kultury i programy operacyjne, Jak wspierać uczestnictwo w kulturze?, Rada kultury – kto powinien w niej zasiadać i jakie zadania powinna wykonywać?, Równoważenie infrastruktury i tworzenie nowych przestrzeni dla kultury, Wrocławska E-platforma kultury, Wolny stolik
Debata specjalna
27.03 | Centrum Historii ZAJEZDNIA | ul. Grabiszyńska 184 | godz. 17.00
Temat: Rada Kultury – jak to się robi w innych miastach, jak to zrobić u nas
O „Diagnozie potencjału kulturowego Wrocławia oraz Strategia Rozwoju Kultury w perspektywie 2020+”
Rok 2016 sprawił, że kultura stała się w przestrzeni publicznej miasta – życiu codziennym jego mieszkańców i w dyskusji o jego przyszłości – szczególnie obecna. Doświadczenia Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocławski Kongres Kultury oraz liczne publikacje, powstałe w ramach m.in. działań Urzędu Statystycznego we Wrocławiu czy projektu Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław, stały się punktem wyjścia do stworzenia we współpracy Urzędu Miejskiego Wrocławia – Departamentu Spraw Społecznych, Wydziału Kultury, Biura Festiwalowego Impart 2016 i przy wsparciu pracowników Instytutu Socjologii UWr projektu diagnozy oraz strategii dla miasta na lata 2017–2020+.
Zapraszamy do zapoznania się z diagnozą i strategią oraz dyskusję nad jej założeniami w szerszym gronie twórców i uczestników kultury. Dokument poddany zostanie debacie, a jego finalna, ogłoszona w maju 2017 roku wersja stanowić będzie zestaw kierunków i wytycznych dla działań Departamentu Spraw Społecznych oraz Wydziału Kultury w najbliższych latach.