wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:46

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Kto tu mieszka? - Podcasty z placem Grunwaldzkim w tle
Kto tu mieszka? Baner projektu mat. organizatorów
Kto tu mieszka? Baner projektu

W bieżącej edycji Mikrograntów, nie zabrakło osiedlowych historii. W projekcie „Kto tu mieszka” zabierani jesteśmy na spotkanie z architekturą osiedla Plac Grunwaldzki. Ale nie tylko. Poznajemy również jego mieszkańców. Posłuchajcie podcastów przygotowanych przez Olę i Nikolę.

Od dziecka w jednym mieszkaniu. Rozmowa z mieszkanką Domu Naukowca

Dom Naukowca był pierwszym powojennym wieżowcem Wrocławia. Powstał w latach 60. według projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, Edmunda Frąckiewicza oraz Marii i Igora Twaryczewskich. Budynek zaskakiwał nowatorskimi na owe czasy rozwiązaniami: wbudowanymi meblami, czy przesuwnymi drzwiami.

Dom Naukowca we Wrocławiu

Dom Naukowca, fot. Ewa Sikorska, źródło zdjęcia: profil facebookowy „Kto tu mieszka?”

– Jednak budynek ten to nie tylko ściany, okna i drzwi – piszą autorki projektu. – To także ludzie, ich emocje oraz wspomnienia. O tym, czym tak naprawdę jest Dom Naukowca opowiada jedna z jego pierwszych mieszkanek – Pani Katarzyna, która wprowadziła się do niego jako dziecko i nigdy nie myślała o przeprowadzce.

Posłuchaj rozmowy z mieszkanką Domu Naukowca.

Squat w XIX-wiecznej kamienicy oczami jego mieszkańca

Kamienica przy ulicy Szczytnickiej 29 od dłuższego czasu jest pustostanem. Do marca tego roku była zamieszkiwana przez kolektyw Pandemia.

squat przy Szczytnickiej

Dawny squat przy ul. Szczytnickiej. Fot. Ewa Sikorska, źródło zdjęcia: profil facebookowy „Kto tu mieszka?”

– Squatersi, czyli osoby zamieszkujące owe nieruchomości, najczęściej tworzą kolektywy, czyli grupy nieformalne, które odnawiając zniszczone budynki nadają im drugie życie – wyjaśniają na swoim profilu Ola i Nikola. Ten sposób nielegalnego zajęcia nieruchomości budzi powszechnie kontrowersje. Rzadko jednak mamy możliwość wysłuchania ich lokatorów.

Posłuchaj rozmowy z byłym mieszkańcem squatu na Szczytnickiej.

Impresja na temat secesji. Rozmowa z Wojciechem Jarząbkiem

Kamienica przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 36 jest najmłodszym z budynków, jakie biorą pod lupę autorki projektu. Powstała w 1996 roku, według projektu Wojciecha Jarząbka, architekta znanemu wrocławianom m.in. z projektów Solpolu, czy kościoła na Popowicach. – Kamienica przy Wybrzeżu Wyspiańskiego to jeden z trzech projektów w moim życiu, które przygotowywałem bez pośpiechu, mając czas na pełne wypracowanie efektu – mówi Wojciech Jarząbek.

kamienica przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 36 we Wrocławiu

Kamienica przy ul. Wyspiańskiego 36. Fot. Ewa Sikorska, źródło zdjęcia: profil facebookowy „Kto tu mieszka?”

Posłuchajcie rozmowy z Wojciechem Jarząbkiem.

Spacer, warsztaty i wystawa

W ramach projektu zorganizowane zostały także spacer z historykiem sztuki oraz warsztaty kreatywne, podczas których uczestnicy tworzyli własne budynki na papierze. Warsztaty odbędą się ponownie w sobotę 14 sierpnia. Szczegóły znajdziecie na profilu facebookowym projektu.

Do 18 sierpnia na ulicy Oławskiej oglądać można także wystawę „Ściany i twarze placu Grunwaldzkiego”. Na każdej planszy znajdziecie kod QR, który zaprowadzi Was do odpowiednich podcastów.

Projekt „Kto tu mieszka? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego” realizowany jest dzięki środkom z Mikrograntów, we współpracy m.in. z Fundacją Ładne Historie, Plac Grunwaldzki OD NOWA, Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Muzeum Architektury we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl