Z miejscem tym wiążą się dwa problemy. Po pierwsze budynki od strony ul. Opolskiej są w złym stanie technicznym, a ich remont jest nieopłacalny. Drugim problemem jest fakt, że planowane zaaranżowanie nieruchomości położonych od strony ul. Głubczyckiej (przeznaczonych przez Gminę Wrocław pod budowę mieszkań) do dziś budzi niezadowolenie osób mieszkających w okolicy – budynki te mogłyby powodować zaciemnienie w już istniejących mieszkaniach sąsiadujących. Ponieważ pojawiła się możliwość przekazania Towarzystwu Budownictwa Społecznego Wrocław działek położonych wzdłuż ulicy Opolskiej 25-37, daje to szansę, by zagospodarować to miejsce poprzez realizację jednej inwestycji na wszystkich działkach, tj.: 14/2, 15/2, 16/2, 17/2, 18/2, 19/2 łącznie z 12, 13, 14/1, 15/1, 16/1, 17/1, 18/1 AM-5, obręb Księże Małe.
W ocenie TBS Wrocław pozwoli to zapewnić, że powstaną w tym miejscu zarówno oczekiwane lokale mieszkalne (i nie będzie konieczności przeprowadzenia nieopłacalnego remontu), jak też zlikwiduje problem przesłaniania istniejących budynków – zwłaszcza tych zlokalizowanych przy ul. Głubczyckiej 4a-6b i ul. Opolskiej 23-23b.
Przestrzeń, gdzie zabudowana zostanie zlikwidowana (między dwoma istniejącymi sąsiednimi budynkami) można będzie przeznaczyć nie tylko na parkingi, ale też na miejsca odpoczynku zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Tym samym przestrzeń zostanie uporządkowana i zagospodarowana zgodnie z przeznaczeniem: według założeń Gminy Wrocław powinny tam być budynki mieszkalne; za ich realizację odpowiedzialny jest TBS Wrocław Sp. z o. o. Szczegółowy plan zagospodarowania zostanie przedstawiony na etapie opracowania dokumentacji projektowej.
Zakłada się wyburzenie istniejących budynków przy ul. Opolskiej 25-37 i postawienie w ich miejsce nowej, nawiązującej do charakteru okolicy, zabudowy mieszkaniowej z lokalami usługowymi na parterze.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o. o.
Planowany termin to czwarty kwartał 2026 roku.
Tak.
Nie powstaną planowane wcześniej budynki. Dzięki temu uda się zakończyć konflikt, wynikający z obawy, że istniejące już budynki (przy ul. Głubczyckiej i ul. Opolskiej) zostaną przesłonięte, przez co w niektórych mieszkaniach będzie mało słonecznie. Nowy pomysł wyraźnie różni się od wcześniejszego projektu, budzącego zastrzeżenia społeczne. Zakłada się uporządkowanie przestrzeni i zagospodarowanie jej zgodnie z potrzebami mieszkańców.
Dla TBS istotne jest też poznanie propozycji i potrzeb mieszkańców dotyczących usług publicznych, które miałyby się pojawić dzięki tej inwestycji.
Planuje się pozostawienie istniejącej zieleni wysokiej i cennej gatunkowo oraz wykonanie nowych nasadzeń dla nowego układu przestrzennego.
Decyzje dotyczące ostatecznego kształtu zapadną po konsultacjach, na etapie realizacji dokumentacji projektowej.
Obecnie zakłada się:
- budowę placu zabaw i miejsca rekreacji,
- powstanie niskiego budynku usługowego, przeznaczonego na przedszkole, świetlicę osiedlową lub inne usługi w ramach przewidzianych zapisami MPZP i w porozumieniu z Gminą Wrocław,
- nasadzenia zieleni.